НСА чества юбилея си с редица събития

Академичната общност на Национална спортна академия подготвя поредица от събития в чест на 70-годишнината на висшето училище.

 

В дните 17-19 май в НСА ще се проведат два международни научни конгреса под патронажа на Международния олимпийски комитет - XVI-ти конгрес "Олимпийски спорт и спорт за всички" и VI-ти конгрес "Спорт, стрес, адаптация". Учени и изследователи от над 30 страни ще участват с доклади и постери в тематичните направления олимпийски спорт и спортна тренировка, медико-биологични аспекти на спорта, физическо възпитание и спорт за всички, физиологични аспекти на спорта, спортен мениджмънт и социални аспекти на спорта.

 

Сред основните лектори са учени с международна известност в сферата на елитния спорт, спорта за хора с увреждания и масовия спорт: проф. Владимир Платонов (Украйна), проф. Кийт Гилберт (Великобритания), проф. Бранислав Антала (Словакия), проф. Улрих Хартман (Германия), Франк Дик (Великобритания) и др. Спортно майсторство, естетика и красота са съчетани в Галаспектакъла "Минало, настояще, бъдеще", който ще бъде кулминация на честванията. Представлението ще се състои на 18 май от 18:30 ч. в Зала 1 на НДК.

 

На сцената наред с бивши и настоящи възпитаници на НСА ще излязат олимпийски, световни и европейски шампиони.

 

Идеята на авторите на спектакъла е да покажат приемствеността и непреходните ценности в спорта, както и ролята на Националната спортна академия като утвърдена школа за елитна подготовка.

 

Гости на юбилейните чествания ще бъдат ректори на чуждестранни спортни университети, изтъкнати деятели на спорта, представители на дипломатическия корпус и на държавната администрация. Сред знаковите имена се открояват Франц Бекенбауер, Хорст Шмид и Димитър Бербатов, които вече са потвърдили присъствие. Национална спортна академия "Васил Левски" е единственото висше училище в България, специализирано в областта на спортното образование от университетски тип.

 

В трите факултета на НСА - Треньорски, Учителски и Кинезитерапия, туризъм, спортна анимация, се подготвят високо квалифицирани специалисти в съответствие с европейските образователни стандарти. Академията е създадена през 1942 г., когато с указ на цар Борис III се утвърждава Закон за Висшето училище за телесно възпитание.

 

Идеята назрява още през 20-те години на XX век в средите на тогавашните гимнастически дружества, обединени в Съюз "Юнак". Сред най-силните аргументи на първосъздателите са лошото преподаване от недостатъчно подготвени хора без нужното ниво на образование, което се отразявало като негативна тенденция върху физическото възпитание и здравословното състояние на децата.

 

Първият випуск на новосъздаденото висше училище е включвал 77 девойки и 15 младежи, подбрани по антропометрични данни, умения, доказани в нормативите на седем дисциплини, с потвърдена обща култура, правопис, "разсъдливост и изразност" (в писмен изпит и анкета), с "добри народностни прояви".

 

От 1996 година НСА присъжда почетните титли "Доктор хонорис кауза" и "Почетен професор" на личности със значителен принос към спорта, спортната наука и със заслуги към развитието на Академията. Сред тях са: Примо Небиоло, Хуан Антонио Самаранч, Егидиус Браун, Жак Рох, Иван Абаджиев, Франц Бекенбауер и други.