Ники Михайлов не можа да спаси Твенте от разгром срещу Шалке (ВИДЕО)

снимка: Guliver/Getty Images

Шалке отстрани Твенте от осминафиналите в Лига Европа след безапелационен успех с 4:1 в Гелзенкирхен, с който бе заличен минималният пасив на немския отбор от първия мач в Еншеде.

Българският национал Николай Михайлов нямаше вина за нито едно от 4-те попадения, като блестящите му намеси най-вече през второто полувреме дори спасиха Твенте от далеч по-изразителна загуба.

Клас-Ян Хунтелаар наниза три гола на сметката на домакините, които се озоваха в ролята на догонващи в 13-ата минута, когато Тео Янсен откри резултата след страхотна многоходова атака на холандците - 0:1.

Хунтелаар с глава изравни в 29-ата, а след почивката цялата мощ на „кралскосините" се изсипа срещу гостите и в 57-ата Янсен направи нарушение в собственото си наказателно поле. Хунтелаар бе точен от бялата точка за 2:1, а прекрасен пас с пета на Раул позволи на Джърмейн Джоунс да простреля Михайлов за 3:1 в 71-ата.

Крайният резултат бе оформен от Хунтелаар с 81-ата минута, само мигове след като българският вратар на Твенте бе спасил опасен негов удар от чиста позиция на пет-шест метра от голлинията.

До края на мача гостите опитаха да упражнят натиск, но не съумяха да нанесат решаващ изстрел и в крайна сметка заслужено напускат турнира.

Още в 7-ата минута Джоунс тества рефлексите на Ники Михайлов от далечна дистанция, но вратарят на националния ни отбор се прояви на висота и отрази изстрела.

В 15-ата гостите от Еншеде организираха качествена атака, която доведе и до откриване на резултата - де Йонг направи пробив по левия фланг и изведе Чадли. Той пък предостави кълбото на празна врата за Янсен и за него не бе проблем отблизо да се разпише за 0:1.

Шалке осъзнаваше, че се нуждае от три гола, за да продължи напред и заличи пасива си в срещата в 29-ата минута чрез Хунтелаар, който засече с глава центриране на Дракслер и матира Михайлов - 1:1.

Това попадение допринесе за импулс в играта на тима от Гелзенкирхен и до края на полувремето Твенте рядко напускаше собствената си половина, но българският страж на холандците се справяше с изсипаните топки в наказателното му поле.

След почивката най-често Чадли, Раул и Джоунс обстрелваха рамката на Михайлов, но той успяваше да я опази. Все пак, в в 56-ата минута Янсен игра с ръка в пеналтерията на гостите и съдията отсъди дузпа. Хунтелаар се нагърби с изпълнението и с мощен изстрел не остави шансове на българския вратар - 2:1.

Натискът на Шалке се усили, а публиката на стадиона започна още по-активно да подкрепя любимците си, които очевидно владееха инициативата на терена.

Николай Михайлов спаси няколко опасни удара към вратата си, но нямаше какво да направи в 71-ата минута, когато Раул с гръб към вратата овладя в наказателното поле и с пета подаде към Джоунс. Той се обърна и между краката на Янсен промуши топката в мрежата на Твенте за трети път - 3:1.

Футболист номер 1 на България за 2011-та година направи нова страхотна намеса в 76-ата минута, когато отрази шут на Хунтелаар от пет-шест метра, но бе безпомощен пред холандския нападател в 81-ата. Тогава острието на Шалке пое в пеналтерията, без проблеми финтира Тиендали и с безпощаден удар направи резултата 4:1.