Неймар и измислена дузпа осигуриха незабравима нощ за Бразилия

Светът прикова поглед към Бразилия

Бразилия започна по мечтан начин Световното първенство по футболи победи с 3:1 Хърватия в мача на откриването пред над 60 хиляди зрители на стадион „Арена Сао Пауло“.

Главен герой за домакините стана суперзвездата на "селесао" Неймар, който реализира двата най-важни гола и бе инструментът за всичко най-интересно от страна на "кариоките".

Още в 11-ата минута бразилската самба бе безмилостно прекъсната с шокиращ автогол на левия бек на Реал Мадрид Марсело, който сам отклони топката в мрежата на Жулио Сезар след центриране отляво по земята на Ивица Олич - 0:1 пред същисаните 60 хиляди зрители на стадион "Арена Сао Пауло".

С гол от меко казано спорна дузпа в 71-ата минута суперзвездата на "селесао" и Барселона Неймаросъществи пълен обрат, след като Деян Ловрен получи жълт картон за "нарушение" в наказателното поле срещу Фред. Нападателят на домакините се просна артистично на тревата, след като усети ръцете на бранителя върху гърба си и провокира реферът Юичи Нишимура да посочи бялата точка, но на практика нямаше основания за това.

В 91-ата минута Оскар наказа за трети път "шахматистите", които бяха прекалено ангажирани в търсене на изравняване и допуснаха скоростна контраатака да прекрати шансовете им в мача.

4093206

Това е първият автогол в историята на 20-те участия на Бразилия на световни първенства, идващ в 98-ия мач на Мондиал на "селесао". Също така за първи път в историята на световните първенства първият гол в турнира е автогол.

Неймар отбеляза 32-ия и 33-ия си гол в мач номер 50 за него с националната фланелка. Благодарение на попаденията на нападателя на Барселона пък зрителите станаха свидетели на един от малкото дебютни мачове на Мондиал с повече от две попадения - 8 от последните 12 преди днешния бяха предложили най-много един гол.

4093205

За първи път от 12 години футболист от Бразилия с легендарния 10-ти номер бележи на Световно - за последно го направи Ривалдо на Мондиал 2002 срещу Англия.

Около 105 минути преди първия съдийски сигнал с пищна церемония домакините подгряха зрителите на стадион „Арена Сао Пауло“ за футболното шоу, като Клаудия Лейте, Питбул и Дженифър Лопес изпяха официалния химн на турнира „We Are One”.

Последният предишен двубой между Бразилия и Хърватия на официален турнир бе на Мондиал 2006 в Германия, когато с гол на Кака „селесао“ спечели с 1:0.

4093195

Бразилия спази традицията домакин на Световно първенство по футбол никога да не губи мача на откриването. "Селесао" започва с победи в последните си 9 участия на Мондиал, а също така вече 37 мача са непобедени като домакини, като за последно Парагвай надделя с 1:0 през август 2002-ра година. В официални двубои „селесао“ няма домакинско поражение от над 38 години, когато отстъпи с 1:3 на Перу в полуфинал на Копа Америка, игран в Бело Оризонте.

4093210

Нико Ковач е първият в Хърватия, който защитава националната чест на Световно първенство и като играч, и като селекционер. Ковач все още е автор на последния гол на хърватин на Мондиал – при равенството 2:2 с Австралия през 2006-та година.

Първо полувреме

Хърватите започнаха дръзко двубоя и още в първата минута организираха скоростна атака по лявото крило, която премина в центъра и 20-годишният офанзивен халф на Интер Матео Ковачич стреля опасно близо до гредата от 20-ина метра.

4093196

Домакините отговориха с анемичен изстрел с глава на Давид Луиз след разбъркване в пеналтерията на европейците при изпълнение на фаул отляво на Марсело. Първото чисто положение в срещата обаче бе на сметката на гостите - в 6-ата минута Иван Перишич получи топката на десния фланг и центрира на далечната греда, като Ивица Олич надскочи Тиаго Силва и стреля с глава, но на сантиметри от десния страничен стълб.

4093193

Проблемите по десния фланг на бразилците продължиха и в 11-ата минута те бяха хванати отново на контраатака заради скоростен пробив на Олич. Бившият нападател на Байерн (Мюнхен) центрира остро по земята успоредно на голлинията, а Никица Йелавич отклони минимално кълбото към мрежата.

4093198

Точно зад него бе Марсело, който бе хванат в крачка и без да иска прати топката неспасяемо във вратата на Жулио Сезар - 0:1.

Домакините очаквано отговориха на предизвикателството, макар прекалено трудно да се откриваха на стрелкова позиция. В 23-ата минута Неймар направи отличен пробив по десния фланг към пеналтерията, елиминирайки Иван Ракитич, но не можа да запази топката в очертанията на терена. Съдиите обаче дадоха играта да продължи (на Мондиал 2014 няма пети и шести арбитри на аутлиниите) и суперзвездата на 'селесао' центрира в наказателното поле. Топката бе изчистена и попадна в Оскар, който от 20-ина метра стреля без подготовка, но вратарят Щипе Плетикоса се намеси брилянтно и отклони.

4093201

Суперзвездата на "селесао" и Барселона Неймар изравни резултата 1:1 в 29-ата минута с великолепен удар по земя с левия крак пред дъгата на наказателното поле. Защитниците на "шахматистите" спестиха усилия и останаха на линията на пеналтерията, като не посрещнаха Неймар и вратарят Щипе Плетикоса не видя навреме топката, която се отби в гредата, преди да се оплете в мрежата - 1:1.

До края на полувремето стихийният натиск на домакините не доведе до повече проблеми за Плетикоса и двата тима се прибраха на почивка при равенство 1:1.

Второ полувреме

Втората част започна също много нервно, но за разлика от първото полувреме, на терена преобладаваха тактическите нарушения и грешните подавания в перспектива. Правеше впечатление, че домакините позволяваха повече на съперника да се задържа в половината им и да опитва продължителни атаки.

4093211

Доста по-скучното откъм значими събития второ полувреме взриви емоциите на стадиона в 71-ата минута, когато съдията Нишимура необяснимо посочи бялата точка за минимално съприкосновение между Ловрен и Фред в наказателното поле, при което нападателят се строполи на тревата.

Неймар превърна дузпата с гол, но изпълнението му не бе особено прецизно и вратарят Плетикоса отклони топката, но не можа да ѝ попречи да посети мрежата му за втори път - 2:1.

Neymar 2nd Goal (Mandrake Penalti) Brazil vs...by edn-qrz

В следващите минути на срещата бразилците не позволиха да се стигне до изненада и умело задържаха кълбото в половината на гостите. Хърватите обаче подложиха на сериозен натиск съперника си от 80-ата минута до края и станаха жертва на неточния си мерник. В 91-ата резервата Рамиреш открадна топката в средата на терена и започна убийствена контраатака, която завърши с мощен удар на Оскар от границата на наказателното поле, препарирал Плетикоса - 3:1.

Brazil 3-1 Croatia (Goal Oscar) - 12-06-2014by BRZ2014

Съставите

4093197Селекционерът на Бразилия Луиш Фелипе Сколари не изненада никого с избора си за титулярна единайсеторка и заложи на най-големите си звезди на отделните постове. На вратата очаквано застава Жулио Сезар, а пред него в защита ще се разчита на внушителния квартет Даниел Алвеш, Давид Луиз, Тиаго Силва и Марсело.

Отговорността в средата на терена е възложена на Луис Густаво и Паулиньо, като Оскар ще подпомага активно триото в атака Неймар, Хълк и Фред, като последният е изнесен малко по-напред.

Нико Ковач също има достатъчно класни козове в ръкава си и не излиза на терена като обречен – вратарят Щипе Плетикоса ще получава подкрепа в опазването на вратата си от Дарио Сърна, Ведран Чорлука, Деян Ловрен и Симе Върсалко.

Халфовата линия е най-впечатляваща, защото в нея оперират звездата на Реал Мадрид Лука Модрич и почти сигурното ново попълнение на Барселона Иван Ракитич. Модрич спечели Шампионската лига с „белия балет“, а Ракитич бе инструментът за триумфа на Севиля във втория по сила европейски клубен турнир Лига Европа.

Иван Перишич и Матео Ковачич също са поставени в средата на терена, а в атака в отсъствието на звездата Марио Манджукич ще се разчита на Ивица Олич и Никица Йелавич.