Невероятен обрат вкара Левски - Балкан в 5-и мач

Левски буквално оцеля в столичната зала „Универсиада“, след като с 4 точки в края Лайнъл Чалмарс донесе победа на „сините“ с 88:84 над Балкан Ботевград в мач №4 от полуфиналната серия между двата отбора.

Левски водеше със 7 точки на почивката, но убийствена трета част за гостите (31:11) обърна мача, а на моменти в 4-ата част Балкан водеше с 15 точки разлика.

В четвъртата част обаче Брендън Хийт и Лайнъл Чалмарс изригнаха в нападение и успяха да върнат носителите на Купата на България в мача, а 2 минути преди края резултатът беше равен.

В антигерой за гостите се превръна Павел Маринов, който на два пъти изпусна борба в защита, а при 84:84 позволи на Уилкинс да му открадне топката. Чалмарс вкара 5.4 секунди преди края за 86:84, а самият той фиксира крайното 88:84 с два точни наказателни изстрели.

Балкан изпусна уникален шанс да стигне до финала с успех 3:1, но сега ще се играе решаваща 5-а среща в „Арена Ботевград“. В същото време обаче Иван Лилов получи травма в 18-ата секунда на мача и на 99% няма да играе в понеделник.

За Левски най-резултатен беше Чалмарс с 28 точки, а Хийт и Уилкинс добавиха по 17 и 16. Центърът завърши и с 10 борби, а отличен мач от пейката направи Ники Върбанов, който вкара 15 точки и овладя 9 борби, 6 от които в нападение.

За Балкан Далман вкара 24 точки, а точка по-малко записа Станислав Маринов. Павел Маринов записа 12 точки, 8 борби, 6 асистенции, но и цели 5 грешки.

„Сините“ почнаха вихрено срещата и откриха със серия от 11 безответни точки, в които Захариев и Чалмарс се отчетоха съответно с 4 и 5 точки. Балкан обаче успя да се справи с първоначалния щурм на Левски и с отлична защита до края на частта успя да изравни резултата.

Павел Маринов и Далман поведоха своите към обрата, а 45 секунди преди края на частта Маринов с тройка донесе аванс на своите – 18:19. Все пак „сините“ стигнаха до бързи 4 точки чрез Хийт и Чалмарс за 22:19.

В първите три минути на втората четвърт Балкан вкара едва 3 точки, а Левски поведе с 10 точки при 29:19. Разликата достигна връхна точка при 38:24, но отново добри минути на Далман и Маринов съкратиха аванса до 7 точки на полувремето.

Третата част се оказа ужасяваща за домакините, които отбелязаха едва 11 точки срещу цели 31 за гостите от Ботевград. Балкан затегна защитата, а Хийт не дирижираше добре нападението на „сините“, докато защитата буквално изчезна в следващите 10 минути.

Резултатът беше изравнен 06:41 преди края на частта, а кош не падна докато Далман не вкара две точки повече от минута по-късно. В последните 3 минути пък Маринов и компания вкараха 17 срещу 4 точки за „сините“ и поведоха с 13 точки само 10 минути преди края.

Левски обаче не се предаде, а Хийт поведе своите с 5 точки, за да бъде намалена разликата до 3 точки само 4 минути преди края, въпреки че Балкан водеше на моменти с 15 в началото на заключителните 10 минути. Точки на Джоунс пък дадоха аванс на „сините“ при 84:82, но 02:07 преди края Седмак изравни – 84:84.

Двата отбора почнаха да правят доста грешки, а дори Захариев изпусна два наказателни удара. Уилкинсън обаче открадна топка от Павел Маринов, а Чалмарс изчака последните секунди на нападението и вкара две точки от около 6 метра.

Балкан имаше последната дума в мача, но стрелбата Маринов беше къса и Чалмарс беше фаулиран само за да фиксира крайното 88:84.