Най-паметните мачове за Купата на Африка в последните 10 години (видео)

Докато голяма част първенствата в Европа почиват през януари, Купата на африканските нации предлага на фенове на най-великата игра от всички части на света силни футболни емоции и голям драматизъм.

Днес започва поредното издание на Купата на Африка и ние ви припомняме пет от най-емоционалните срещи в историята на африканския футбол, които Goal.com подреди в класация.

5.Камерун - Кот д'Ивоар 1:1 (11:12 след дузпи)
Купа на Африканските нации 2006, четвъртфинал

Четвъртфиналната среща през 2006-та година между Камерун и Кот д'Ивоар не бе очаквания голов спектакъл в редовното време. Двата отбора обаче оставиха най-интересното за продълженията и последвалите дузпи.

Бакари Коне откри резултата за „слоновете" в 92-та минута, след като вкара във вратата на „неукротимите лъвове" отбилата се в гредата топка след изстрел на Емануел Ебуе.

Радостта на футболистите на Кот д'Ивоар трая само три минути, защото резервата Мейонг Зе изравни за Камерун отблизо.

При дузпите пръв за Камерун изпълни звездата на тима Самуел Ето'о, който бе точен. Когато всички футболисти се изредиха, бившият футболист на Барселона отново застана зад бялата точка. Той обаче се поколеба при втория си опит и изпрати топката в небето над Кайро. Това даде възможност на Дидие Дрогба да изпрати своя отбор на полуфиналите и той не сгреши.

Видео от срещата

4. Тунис - Камерун 2:3 (след продължения)

Купа на Африканските нации 2008, четвъртфинал

Очакван като битка на гиганти, този мач започна с голямо превъзходство на Камерун. За по-малко от половин час „неукротимите лъвове" вече имаха аванс от два гола, благодарение на Стефан Мбия и Джерами.

Западноафриканците владееха инициативата и мачът изглеждаше решен, когато „картагенските орли" върнаха едно попадение чрез Шауки Бен Саади в началото на второто полувреме.

Момчетата на треньора Роже Лемер натиснаха противника в търсене на втори гол и Ясине Шикауи успя изравни резултата в края на срещата.

Тунизийците се опитаха да се възползват от момента и да вземат първа победа срещу Камерун в своята история, но Мбия ги попари в продълженията и осигури прогреса на тима си на полуфиналите.

3. Кот д'Ивоар - Алжир 2:3 (след продължения)

Купа на Африканските нации 2010, четвъртфинал

Още един четвъртфинал и още една драма. Този път в Ангола през 2010-та година.

Фаворитът за трофея Кот д'Ивоар поведе набързо с 1:0 срещу тима от Алжир. Но изстрелът на Карим Матмур в 39-тата минута донесе равенство и промени ситуацията на терена. Голямото шоу обаче предстоеше, а последните минути бяха най-запомнящи се.

Минута преди края неспасяем изстрел на Абдул Кадер Кейта даде аванс на „слоновете" и по всичко изглеждаше, че те ще играят на полуфинала. Но в последната ситуация от редовното време Маджид Бугера засече с глава едно отчаяно центриране и прати мача в продължения.

В самото им начало Алжир излезе напред в резултата след още един удар с глава, този път на Хамер Буаза и шокира фаворитите, които така и не успяха да изравнят. Загубата бе първа за Вахид Халилходжид начело на Кот д'Ивоар, но костваше поста му.

2. Гана - Египет 0:1

Купа на Африканските нации 2010, финал

На финала през 2010-та година един срещу друг се изправиха младият отбор на Гана и опитните египтяни.

Въпреки добрите положения пред футболистите на Милован Раевич, хладнокръвието и опита на „фараоните" си каза думата.

Ироничното е, че единственият млад играч в отбора на Египет реши изхода от двубоя. Пет минути преди края Мохамед Гедо направи двойно подаване с Мохамед Зидан и отбеляза петия си гол в турнира, с който осигури безпрецедентната трета титла подред за арабите.

Играчите на Гана се бориха здраво, но Египет бяха крайният победител и записаха удивителното постижение от 19 поредни мача без загуба в турнира за Купата на Африканските нации, както и рекорд от девет поредни победи.

1. Ангола - Мали 4:4

Купа на Африканските нации 2010, групова фаза

Не се случва често мач на откриването на някое първенство да оглавява дадена класация, но този мач определено не беше обикновен. Мали изглеждаха обречени срещу домакините и 15 минути преди края на мача изоставаха с четири гола.

Флавио Амадо вкара две попадения през първото полувреме, преди Жилберто и Манучо да запишат имената си сред голмайсторите през втората част. С повече от комфортна преднина Ангола направиха грешката да си помислят, че мачът е свършил и позволиха на малийците да изравнят, оставяйки стадион „11-ти май" втрещен.

Сейду Кейта започна немислимия обрат в 78-та минута. Изглеждаше, че футболистът на Барселона просто е отбелязал почетен гол, но домакините не се стреснаха дори след като Фредерик Кануте с глава наниза второ попадение три минути преди края на срещата. В допълнителното време Кейта стопи разликата само на един гол и футболистите на Ангола изпаднаха в тотална паника. Кошмарите им се сбъднаха, след като минута преди края на продължението Мустафа Ятабаре изравни и направи този мач един от най-паметните в турнира за Купата на африканските нации за всички времена.