Най-лошите дни на Сър Алекс Фъргюсън предвещават титли

Сър Алекс Фъргюсън вчера каза, че това е бил най-лошият ден във футболната му кариера на мениджър и футболист, след като Манчестър Сити зашлеви Юнайтед с 6:1 на „Олд Трафорд". В действителност по-изразителна домакинска загуба „червените дяволи" са допускали последно през сезон 1930/1931, когато Хъдърсфилд ги поразява с 6:0.

В ерата „Фъргюсън" феновете на Манчестър Юнайтед свикнаха отборът да бъде безкомпромисен хегемон в Премиършип, като през лятото дори бе спечелена титла номер 19. Шотландският специалист обаче не за първи път трябва да изтърпи неприятното усещане от разгром, макар и не на собствен терен от градския съперник в спор за първото място.

Интересното в слуачая е, че четири пъти „дяволите" губят изразително в течение на сезона и след това триумфират със златните медали. В три от случаите дори срещите се играят октомври, както беше вчерашното дерби със Сити.

20 октомври 1996: Нюкасъл - Манчестър Юнайтед 5:0

Под ръководството на Кевин Кийгън Нюкасъл напълно надиграва Юнайтед и печели убедително на „Сейнт Джеймсис Парк". Двата тима играят финал за Къмюнити шилд няколко месеца по-рано и тогава „дяволите" печелят с 4:0, но сега „свраките" отвърнаха на удара. Голмайстори за домакините са Дарън Пийкок, Давид Жинола, Лес Фърдинанд, Алън Шиърър и Филип Албер.

Шампион: Манчестър Юнайтед

26 октомври 1996: Саутхемптън - Манчестър Юнайтед 6:3

Само седмица след потресаващия разгром на терена на Нюкасъл Юнайтед отново претърпява шок. Еял Беркович даде ранно предимство на „светците", Рий Кийн получи червен картон и оттам нататък нямаше кой да спре Саутхемптън. Егил Остенс наниза хеттрик, а Беркович вкара още веднъж, следван от Мат Ле Тисие. За Юнайтед се разписаха Дейвид Бекъм, Дейвди Мей и Пол Скоулс.

3 октомври 1999: Челси - Манчестър Юнайтед 5:0

Знаменитият требъл, който Юнайтед спечели през 1999-та, бе в следствие на дълга поредица от мачове без загуба. Тя стигна до 29 мача и бе секната по най-болезнения начин от Челси, които сразиха „дяволите" с 5:0. Вратарят на гостите Масимо Таиби подари ранен гол на Густаво Пойет, а надеждите на Юнайтед бяха спряни от червения картон на Ники Бът малко по-късно. Крис Сътън, Джоди Морис и автогол на Хенинг Берг затвърдиха неприятното усещане за Сър Алекс през този ден.

14 март 2009: Манчестър Юнайтед - Ливърпул 1:4

Кристиано Роналдо изведе Юнайтед напред в 23-ата минута, но Фернандо Торес и Стивън Джерард от дузпа обърнаха развоя на събитията. Отново червен картон закопа Юнайтед - виновник този път бе Неманя Видич 15 минути преди края на срещата. Гостите се възползваха и чрез Фабио Аурелио и Андреа Досена съкрушиха шампионите.

1 януари 1992: Манчестър Юнайтед - Куинс Парк Рейджърс 1:4

КПР поведе на „Олд Трафорд" с 2:0 само след пет минути, благодарение на головете на Анди Синтън и Денис Бейли. Бейли също така направи 3:0 през второто полувреме и оформи хеттрика си, след като Брайън МакКлеър бе върнал едно попадение за Юнайтед.

Шампион: Лийдс

23 септември 1989: Манчестър Сити - Манчестър Юнайтед 5:1

Последният разгром, който Сити бе нанесъл на градския си съперник преди вчера, бе през далечната вече 89-та година на „Мани Роуд". Два гола на Дейвид Олдфилд и по един за Тревър Морли, Иън Бишъп и Анди Хинчклиф напълно обезсмислиха почетното попадение на Марк Хюз за Юнайтед. Само че този сезон бе изключително неуспешен и за двата тима, тъй като те завършиха в дъното на таблицата и изоставаха от лидера с цели 31 точки.

Шампион: Ливърпул