Най-доброто от Роджър Федерер по пътя към мач номер 1000

Постиженията на Роджър Федерер се увеличиха с още едно по време на Australian Open, след като швейцарецът изигра своя мач №1000 в турнири на ATP, при победата над Хуан Мануел дел Потро на четвъртфиналите.

Победата над Дел Потро пък бе 232-а за Роджър в турнири от Големия шлем, като пред него е само Джими Конърс, който има 233 успеха.

Ето някои от най-големите моменти на Федерер във впечатляващата му кариера.

2012

• Изиграва мач №1000 в кариерата си, като побеждава Хуан Мануел дел Потро на четвъртфинал от Australian Open

• Стига до 41-ия си четвъртфинал на турнир от Големия шлем, като продължава рекордната си серия, която започна на Уилбълдън през 2004 година

2011

• Завършва сезона с 17 поредни победи и три титли, включително шести трофей от Barclays ATP World Tour Finals и 18-та титла от ATP World Tour Masters 1000 в Париж, с една по-малко от Рафаел Надал

• Става първият играч, спечелил две поредни трофея в Синсинати след Андре Агаси през 1995 и 1996

• Постига резултат 16:6 срещу опоненти от топ 10 (най-много победи през годината)

Роджър Федерер с рекордната 15-та титла от Големия Шлем

2009

• На Уимбълдън постига рекордна 15-та титла от Големия шлем на Уимбълдън

• Печели Ролан Гарос от 11-ия си опит и става шести играч в историята, успял да завоюва и четирите титли от Големия шлем през кариерата си

• Става едва втория играч (Лендъл през 1989) успял да си върне първото място в световната ранглиста, след като го е отстъпил за една година

• Първият играч, завършил в топ 2 в седем поредни години

Федерер не успя да спечели шеста поредна титла на Уимбълдън след като загуби в най-дългия финал в историята на турнира

2008

• Печели четири титли от осем финала, включително пета поредна победа на US Open

• Не успява да спечели шеста поредна титла в Уимбълдън като губи от Надал след маратон от 4:40 (9:7 в петия сет) в най-дългия финал в историята на турнира. Слага край на серията на си от 65 поредни победи на трева и записва първа загуба във финал на трева (10:1)

• На Олимпийските игри в Пекин взема златен медал на двойки със Станислас Вавринка

• Става лидер в класацията по спечелени наградни фондове (надминава Пийт Сампрас) с над 44 милиона долара

Федерер става първият играч в историята, стигнал и до четирите финала от Големия шлем в две поредни годин

2005

• Завършва на първо място в световната ранглиста за втора поредна година, увенчана с 11 титли (наравно с Надал)

• Стига до №1 на 3 Октомври след трофей в Банкок, като става едва петия играч от 1973 година, успял да е на първо място всяка седмица от календарната година (Конърс, Лендъл, Сампрас, Хюит)

• С пет титли от Големия шлем, става първият играч след Род Лавър през 1968-69, успял да спечели пет в поредни сезони

• Първи играч в историята след Дон Бъдж през 1937-38 с победи на Уимбълдън и US Open в един сезон в две поредни години

2004

• Постига един от най-добрите сезони за почти две десетилетия, като печели 11 титли от турнири на ATP в също толкова финали, включително три трофея от Големия шлем

• Статистиката му срещу опоненти от топ 10 е 18:0, като побеждава всеки играч от финалната десятка