Наполи разплака Фиорентина и вдигна Купата за 5-ти път

Рафаел Бенитес спечели първия си трофей като треньор на Наполи, а Винченцо Монтела не можа да прекрати 13-годишната си суша откъм отличия в напрегнат и вълнуващ финал за Купата на Италия между Наполи и Фиорентина.

„Небесносините“ от Неапол спечелиха с 3:1 и вдигнаха трофея за 5-ти път в историята си и за втори в последните три сезона. „Ла Виола“ пък остава с 6 купи във витрината си, като не е печелила отличието от 2001-ва година.

Финалът бе забавен с 45 минути заради размириците на стадиона, предизвикани от феновете на Наполи, които искаха да знаят състоянието на простреляния от полицаи привърженик малко преди планираното начало на двубоя.

С триумфа си на стадион „Олимпико“ днес Наполи се изравни по брой купи (5) с Милан и Торино, като Лацио и Фиорентина имат по 6, Интер е със 7, а Рома и Ювентус са лидери с по 9.

4083761

Резултатът бе открит още в 11-ата минута от Лоренцо Инзине след перфектна контраатака на символичните гости. Капитанът Хамшик напарви мощен пробив през центъра и се възползва от пробойната в дясната част на защитата на Фиорентина, за да пусне топката в наказателното поле за непокрития връхлитащ Инзине. Италианският национал я прати в мрежата без забавяне с великолепен фалцов изстрел покрай Нето – 0:1.

Само три минути по-късно след изпълнение на корнер Хосе Кайехон стреля с глава, тя бе изчистена от голлинията, а Гонсало Родригес попречи на съименника си Игуаин да я довкара с избиване в корнер, но само на сантиметри от горната греда.

4083765

В 17-ата минута все пак резултатът бе променен, отново след контраатака, започната от Хуан Варгас, който загуби топката в средата на терена. Гонсало Игуаин преодоля съперник и нахлу към наказателното поле, преди да пусне топката по земя успоредно на границата на пеналтерията. Хамшик се размина с кълбото, но притичалият Инзине го настигна и с мощен изстрел с левия крак (и рикошет в тялото на Ненад Томович) реализира за 0:2.

Фиорентина отговори на предизвикателството в 27-ата минута като наказа единствената грешка в защита на съперника си преди почивката. Неуспешен опит за изкуствена засада позволи на Хуан Варгас да се озове очи в очи с Хосе Рейна след прехвърлящо подаване на Хоакин. Перуанецът с безпощадно воле не позволи на вратаря дори да помръдне – 1:2.

4083762

Единствената добра новина за феновете на „виолетовите“ е завръщането на Джузепе Роси, който за първи път от пети януари 2014-та година стъпи на терена с фланелката на отбора си. Италианският нападател, автор на 14 гола в 18 мача от Серия А, влезе като резерва в 72-ата минута на мястото на Хоакин.

4083763

Гьокхан Инлер в 79-ата минута получи втори жълт картон и съответно червен за нарушение в гръб срещу Йосип Иличич, което внесе допълнителни интрига и напрежение в двубоя. В крайна сметка обаче Наполи удържа на натиска на съперника си, като Фиорентина създаде само едно чисто голово положение, пропиляно с неточен удар встрани от гредата на Иличич от осем метра.

В 92-ата минута Мертенс изненада оредялата отбрана на Фиорентина и се възползва от добър пас пред малкото наказателно поле, за да простреля Нето за крайното 1:3.

Goal Insigne - Fiorentina 0 -1 Napoli - 03-05-2014by danieli76

Goal Insigne - Fiorentina 0-2 Napoli - 03-05-2014by danieli76

Goal Vargas - Fiorentina 1-2 Napoli - 03-05-2014by danieli76

Goal Mertens - Fiorentina 1-3 Napoli - 03-05-2014by danieli76