Наполи и Игуаин нанесоха първа загуба на Зеедорф

Наполи нанесе първа загуба на Кларънс Зеедорф в Серия А, а "адзурите" спечелиха с 3:1 днешното дерби с Милан от 23-ия кръг на "Стадио Сан Паоло" в Неапол.

Два гола за победителите реализира аржентинският таран Гонсало Игуаин, а веднъж се разписа и Гьокхан Инлер. Точен за Милан бе дебютантът Адел Таарабт, който отбеляза първия си гол за "росонерите" след едва 8 минути игра.

По този начин Наполи събра 47 точки и се утвърди на третото място, отново откъсвайки се на три пункта пред четвъртия Фиорентина, но изоставайки на три зад втория Рома. "Вълците" са и с мач по-малко. Милан пък остава на незавидната 10-а позиция във временното класиране, разполагайки с твърде скромния актив от 29 спечелени точки до момента.

Особен момент се разигра през втората част на двубоя. Неубедителният Марио Балотели бе изваден от игра от своя наставник, което и доведе до сълзи в очите на италианския национал.

Рафаел Бенитес очаквано заложи на Гонсало Игуаин в ролята на централен нападател, докато Марек Хамшик, Лоренсо Инсине и Дрийс Мертенс действаха зад аржентинеца. Хосе Мария Кайехон бе оставен на пейката, а в средната линия започнаха Гьокхан Инлер и Жоржиньо.

Треньорът на гостите Кларънс Зеедорф не се поколеба да постави дебютанта Адел Таарабт сред титулярите си. Холандецът заложи на някои изненадващи решения в схемата си, като Инасио Абате действаше в ролята на дясно крило, а Робиньо бе поставен зад тарана Марио Балотели. Адел Таарбт оперираше на левия фланг, а Найджъл Де Йонг и Микаел Есиен съставиха двойка вътрешни халфове във формацията 4-2-3-1 на младия холандец.

Сблъсъкът на „Стадио Сан Паоло“ бе изпъстрен от голови ситуации, по-голямата част от които пред вратата на Милан.

Още в 1' Гонсало Игуаин отправи първи точен удар в очертанията на вратата, но Абиати се справи. Минута по-късно изстрел опита и капитанът на домакините Марек Хамшик, но твърде неточно. В 9' словашкият национал намери очертанията, но Абиати спаси.

Между 8' и 11' на „Сан Паоло“ стана горещо, защото двата тима си размениха по един бърз гол. Първо Адел Таарабт направи дебюта си с червено-черната фланелка незабравим, бележейки и първо попадение за Милан. Мароканецът напредна с топка в краката и по изключително прецизен начин насочи кълбото в долния десен ъгъл на вратата, бележейки за 0:1.

Само три минути по-късно обаче Гьокхан Инлер накара трибуните да експлоадират. Мощен изстрел на халфа рикошира в крака на Найджъл Де Йонг, което и направи топката неспасяема за Кристиян Абиати – 1:1.

След четвърт час игра изстрел с левия крак на Игуаин не намери целта, а малко след това Пепе Рейна трябваше да боксира мощен удар на Балотели. В 22' се стигна и до дискусионна ситуация. Кристиян Абиати фаулира Дрийс Мертенс извън очертанията на вратата, като стражът получи само жълт картон за деянието си. Белгийското крило стреля от отсъдения пряк-свободен удар, но опитният страж на Милан спаси.

В 27' попадение на Гонсало Игуаин бе отменено поради засада, а десет минути по-късно Марек Хамшик за малко не отбеляза с уникално воле с левия крак. В 41' Дрийс Мертенс нацели дясната странична греда на вратата, а секунди след това сантиметри разделиха Лоренсо Инсине от попадение.

И след почивката Наполи продължи да бъде по-опасният тим на терена. В 53' лек удар на Марек Хамшик не затрудни Абиати, а минута по-късно отново Инсине бе много близо до отбелязване на гол.

В 56' обаче логичното се случи, а усилията на Наполи в офанзивен план бяха възнаградени. Авторът на първия гол за „адзурите“ Гьокхан Инлер центрира в наказателното поле на Милан, а Гонсало Игуаин с глава прониза Кристиян Абиати за 2:1. Две минути по-късно Ел Пипита впечатли трибуните с изящно воле, но не успявайки да нацели очертанията на вратата.

Допуснатото попадение събуди Милан, като гостите започнаха да поглеждат по-често към вратата на Наполи. В 63' Рейна трябваше да спасява удар на Есиен, а минути по-късно сериозен пропуск пред Абиати направи отново Игуаин.

Двадесет минути преди края Рейна трябваше да отразява изстрел на Адел Таарабт, а Марио Балотели се размина с шанса да направи добавка.

Минута по-късно испанският вратар на Наполи сбърка непростимо, разминавайки се с кълбото, но Марио Балотели не успя да се възползва от подаръка. Малко след това италианският национал бе изваден от Кларънс Зеедорф, което доведе и до сълзи в очите му.

Влезлият в игра Джампаоло Пацини пропусна да изравни в 80', останал очи в очи с Рейна, а минутки по-късно „росонерите“ бяха жестоко наказани за пропуска си. Появилият се на терена Хосе Кайехон асистира добре на Игуаин, а аржентинският национал от лесна позиция намери мрежата пред себе си за крайното. 3:1.