Надал се измъчи, но потегли успешно в Париж

Рафаел Надал не откри тазгодишното си участие на Ролан Гарос по планирания начин, след като при 6-4 6-3 0-3 срещу Симоне Болели дъждът наложи срещата да се доиграе на следващия ден. След завръщането на корта 10-кратният шампион трябваше да изиграе първия си тайбрек в Париж от 2013-а насам, но се справи с изключително агресивната игра на съперника си и затвори двубоя при 6-4 6-3 7-6(9), спасявайки междувременно четири сетбола

Надал започна мача с обичайната си тактика – посрещане на 3-4 метра зад основната линия, без значение дали играе на първи или втори сервис, като така почти сигурно си гарантираше, че ще вкара топката в игра. Така Болели нямаше смисъл да опитва по-рискован начален удар, защото така или иначе се стигаше до разиграване.

В четвъртия гейм италианецът показа качеството на форхендите си и навакса от 0-40, за да изравни 2-2. В следващите няколко части той нямаше затруднения, когато подава, но в десетия гейм сервираше за оставане и се изправи пред два поредни сетбола. Този път още на първия Надал се възползва и затвори частта 6-4.

Световният №1 загуби подаването си в първия гейм от втория сет, а после изостана и 0-2. В четвъртия гейм Рафа не се възползва от топка за рибрейк, но в следващата част, в която посрещаше, поведе 15-40. На първия брейкбол пласира агресивен ретур към бекхенда на опонента си и с форхенд уинър по обратния диагонал изравни на 3-3 гейма.

Междувременно,вече от над 10 мин. над „Филип Шатрие“ продължи да ръми, но времето позволяваше да се играе, въпреки че условията станаха малко по-тежки и съвсем не по вкуса на 10-кратния шампион.

Надал не отпусна гейм на съперника си до края и авансът му в мача стана още по-изразителен – 6-3.

Въпреки преднината обаче за Матадора имаше лоша новина – дъждът продължаваше да вали, а новите условия все повече допадаха на Болели, който поведе 3-0 в третия сет. Впоследствие играта бе прекъсната, а малко по-късно стана ясно, че няма да се играе повече в понеделник.

След подновяването на играта във вторник испанецът спечели мигновено подаването си на 0, след което стигна до 40-15 на чужд начален удар. Съперникът му не намери корта и брейкът бе върнат.

Болели стигна до 40-40 в ответния гейм и пое инициативата с мощен удар на бекхенда на опонента си, но не успя да материализира предимството си, понеже рикошет в мрежата изпрати топката в аут. Дълбок ретур го постави в добра позиция и в следващото разиграване, като отново се нуждаеше от прост завършващ удар, но подари гейма на Надал с нова непредизвикана грешка  – 3-3.

Играта продължаваше да не спори за 129-ия в света и той скоро се озова пред пореден брейкбол. Измъкна се след удар на миналогодишния шампион в мрежата, но последва нова непредизвикана грешка и втори шанс за опонента му. В следващите точки сервирането му се подобри и успя да го спаси.

В следващия гейм обаче Болели се възползва по максимално добър начин от трите поредни втори сервиса на Матадора и заложи на агресията, което му донесе аванс от 40-0. Последваха четири първи начални удара и преднината вече бе за Надал.  Два дюса по-късно отново видяхме брейкбол, но безупречен форхенд на линията го неутрализира – 4-4.

При 5-5 италианският представител изостана с 0-30, но продължи да напада топката при всяка възможност и обърна резултата. При 40-30 допусна поредната си непредизвикана грешка, но реваншира с прекрасна къса. Въпреки силната игра на първенеца в класирането, Болели съумя да се измъкне и тук, гарантирайки си поне тайбрек в третия сет.

До такъв се стигна бързо, тъй като Надал не загуби нито една точка в своето подаване. Първият минипробив бе на сметката на италианеца и дойде след два нови изключителни бекхенда. Успя да удържи при своите начални удари и поведе с 4-1. В тези минути на Болели не му липсваше самочувствие и още една брилянтна къса направи резултата 5-2. Рафа върна една точка от посрещане, но все пак трябваше да се изправи пред три сетбола. Не допусна грешка при подаванията си, след което реализира чудесен уинър, за да се добере до 6-6. Следващият удар бе нанесен от Матадора, който преодоля по великолепен начин съперника си на мрежата при 8-8 и получи шанс да затвори мача на свой сервис. Това обаче не се случи, тъй като ръката на Болели не тръпна и видяхме нов безупречен уинър. 10-кратният шампион все пак спечели следващите две точки и стигна до победата – 6-4 6-3 7-6(9).

Междувременно Гуйдо Пея и Жоао Соуса също доиграха своя сблъсък и аржентинецът си издейства правото да бъде следващия съперник на защитаващия титлата си Надал след 6-2 6-3 6-4.