Момичетата на Димо Тонев с летящ старт в Самоков

снимка: cev.lu

Българският национален отбор за девойки старша възраст направи летящ старт в квалификациите за Световното първенство в Чехия през 2013, след като разгроми с 3:0 (25:15, 25:13, 25:14) Латвия в първия си мач от група С, игран в Арена Самоков. По трибуните имаше близо стотина фенове от националния фенклуб, който подкрепяха мощно българските момичета.

Латвия поведе с 3:1 в първия гейм, но след това момичетата на Димо Тонев отговориха на предизвикателството и на втората техническа пауза вече водеха с 16:6. Така младите българки нямаха проблеми и затвориха гейма след 25:15.

Във втория гейм България взе нещата в свои ръце от самото начало, като набързо поведе със 7:1. Последва леко отпускане, но това не им попречи да водят с 8:4 на техническото прекъсване. Превъзходството на българките бе толкова голямо, че достигнаха до 24:9, за да завършат частта след 25:13.

В третия гейм латвийките показаха зъби и дръпнаха с 4:2, но българските момичета бързо-бързо наваксаха изоставането и направиха 6:4. Добрата им серия продължи до първата техническа пауза - 8:4. България удвои разликата при 16:8 и бе въпрос на време да затвори мача и да се поздрави с чистата победа.

Най-резултатна в мача стана Гергана Димитрова, която заби 15 точки (2 блокади, 52 % в нападение). 13 добави Пролетка Иванова (1 ас, 4 блокади, 42 % в атака).

Днес от 18:00 часа е вторият мач на България срещу тима на Гърция.