Могъщ Ливърпул изпепели Тотнъм и поиска титлата

Отборът на Ливърпул ясно показа, че през този сезон "червените" ще преследват възможно най-високата цел в Премиършип, а именно - златните медали.

Воденият от Брендън Роджърс състав изнесе истински рецитал на "Уайт Харт Лейн" и срази домакина Тотнъм с 5:0 в двубой 16-ия кръг на първенството. Така мърсисайдци записаха трета поредна победа и събраха актив от 33 точки, изпреварвайки Челси на второто място. "Сините" също имат 33 пункта, но са с по-лоша голова разлика.

Лидер остава Арсенал със само две точки повече - 35, докато Тотнъм е едва седми с 27 точки, колкото има и Нюкасъл. Така бъдещето на португалския мениджър Андре Вилаш-Боаш отново е поставено под въпрос, като нищо чудно бившият наставник на Челси да бъде уволнен от президента Даниел Леви. Това се очакваше и след унижението с 0:6 от Манчестър Сити, но тогава Вилаш-Боаш получи още един шанс от ръководството на "шпорите".

Нови два гола към сметката си добави голмайстор №1 на Висшата лига Луис Суарес, а по веднъж във вратата на Уго Лорис се разписаха Джордан Хендерсън, Джон Фланаган и Рахийм Стърлинг. Тотнъм доигра срещата и с десет души, след като бразилският национал Паулиньо бе изгонен в средата на втората част.

Още на почивката Ливърпул имаше преднина от два чисти гола, като мърсисайдци подсказаха, че ще спечелят дербито.

Гостите откриха след само 18 минути игра, когато Луис Суарес вкара първия си гол в мача. Уругваецът, който днес носеше и капитанската лента на Ливърпул, догони една топка и изчака достатъчно, преди да матира Уго Лорис с прецизен истрел в един от ъглите на вратата. В 31' френският вратар за малко не подари и втори гол на Суарес, който обаче не успя да се възползва.

Постепенно се стигна и до 37', когато Ливърпул направи важна стъпка към победата. Фантастичен пас на Рахийм Стърлинг бе отклонен от Коутиньо, който предостави топката на Джордан Хендерсън. Уго Лорис спаси първия изстрел на халфа, като после стори същото и с опита за добавка на Луис Суарес. Кълбото обаче се озова отново в краката на Хендерсън, като този път той бе ефективен и отбеляза за 0:2.

През втората част Тотнъм съвсем рухна, а Ливърпул добави нови три гола към сметката си, правейки загубата на "шпорите" повече от унизителна.

В 63' Паулиньо остави домакините с десет души, след като бразилецът стовари крака си върху гърдите на Луис Суарес. Това съвсем лиши Тотнъм от съпротивителни сили, наостряйки и апетита на Ливърпул за още голове.

В 74' дойде време и за третото попадение, реализирано от бранителя Джон Фланаган. Младокът засече центриране на Луис Суарес и по хубав начин преодоля Уго Лорис за 0:3.

До края на мача Тотнъм съвсем се предаде, а Ливърпул подари на феновете си изключителна победа насред "Уайт Харт Лейн". В 83' Луис Суарес отбеляза втория си гол в мача, прехвърляйки излезлия срещу него Уго Лорис, а в 87' Рахийм Стърлинг оползотвори втора асистенция на Суарес и оформи крайното 0:5. Резервата Виктор Моузес можеше да отбележи и шести гол, но в крайна сметка до такъв така и не се стигна.