Младите "лъвове" се опълчиха на Русия, но загубиха

снимка: fivb.org

Българският национален отбор по волейбол взе гейм на шампиона в Световната лига 2013 Русия, но отстъпи с 1:3 в първия мач между двата тима в столичната зала „Арена Армеец“. „Лъвовете“ предложиха по-приятна продукция от тази срещу Сърбия миналата седмица и заслужено надделяха в третия сет, но „сборная“ показа класа и в решителните моменти не позволи на трикольорите ни да мечтаят за нещо повече от двубоя.

Найден Найденов направи повторен дебют начело на националния отбор и продължи тенденцията от тазгодишното издание на Лигата да залага на експериментален състав и предимно на млади състезатели.

В първия гейм Русия спечели с 25:22, а във втория (продължил цели 35 минути) с 25:23. „Лъвовете“ направиха отлична трета част и заслужено подчиниха съперника с 25:22, но в следващия рядко се доближаваха на по-малко от 4 точки пасив и съответно загубиха с 20:25.

Силен мач направи капитанът Цветан Соколов, който направи вероятно най-добрите си серии от начален удар в целия турнир до момента. Диагоналът на Тренто наниза 19 точки (14 от атака, 3 от блокада и 2 аса). Той приключи двубоя като топ реализатор, като получи сериозна подкрепа в завършването на атаките ни от посрещача Николай Пенчев.

Младият краен нападател на полския Решовия завърши мача с 15 точки – 12 от атака, 2 от блокада и 1 ас, като партньорът му Валентин Братоев също се отличи с добра игра и 13 пункта (11 от атака, 1 от блокада и 1 ас).

Централният блокировач на Левски Бол Иван Латунов влезе като смяна през първия гейм на мястото на Красимир Георгиев (1 точка от блокада) и остана в игра до края на мача, записвайки първо по-сериозно присъствие в мач от Световната лига. Той завърши с две точки от атака, а колегата му в центъра Венцислав Трифонов заби само една.

Георги Братоев завърши с цели 5 точки при завръщането си в стартовия състав, отчитайки се с 1 блокада. Добромир Димитров, който бе титуляр в гостуванията на Русия, САЩ и Сърбия, се включи в четвъртия гейм, за да изпълни сервис, но не промени в позитивен план играта на тима. Като либеро игра Мартин Божилов.

Най-резултатен за Русия бе Николай Павлов със 17 точки, Дмитрий Мусерски добави 13, а с по десет се отчетоха Денис Бирюков и Дмитрий Илиних. Гостите играха с титулярния си състав и за 2 часа и 10 минути успяха да изпълнят целта си и да запишат трета победа над България в Световната лига 2014.

След 11 изиграни мача от междуконтиненталната фаза на турнира България е на последно място в Група В с 4 точки (1 победи и 10 загуби), докато Русия е вече на първо място с 21 пункта, изпреварвайки Сърбия с 1 точка. САЩ също е с 21 в актива си, но геймова разлика от 29:16, докато на „сборная“ е 25:17.

Вчера Сърбия срази САЩ с 3:0, а утре от 21 часа приемат отново „янките“, като по същото време е и последният мач на България в турнира – отново срещу Русия в „Арена Армеец“.