Миланов и ЦСКА смразиха Сити насред "Етихад"

Английският шампион Манчестър Сити е на път да отпадне за втора поредна година от груповата фаза на Шампионска лига, след като се провали в търсенето си на първа победа и от четвъртия опит.

„Гражданите“ изненадващо отстъпиха с 1:2 на руския шампион ЦСКА (Москва) насред стадион „Етихад“, с което остават с едва 2 точки в актива си и на дъното на Група Е. „Армейците“, за които Георги Миланов игра през второто полувреме, се изравниха с 4 точки с Рома, но изостават в битката за втората позиция заради по-слаби показатели от „вълците“.

Италианският тим отстъпи с 0:2 при гостуването си на Байерн, който вече си осигури за седми пореден път участие на осминафиналите.

Манчестър Сити изоставаше още през първото полувреме, а през втората част бе безсилен да промени резултата, като възпитаниците на Мануел Пелегрини дори си изкараха два червени картона чрез Фернандиньо и Яя Туре.

4122932

Изненадващо още в четвъртата минута при първата си атака руските шампиони поведоха в резултата чрез Сейду Думбия. Нападателят, който вдъхнови ЦСКА за обрата след почивката в предишния мач, засече с глава във втората минута топката след великолепно центриране от фаул на Бебрас Натхо – 0:1.

Домакините обаче реагираха по най-добрия начин и на свой ред в 8-ата минута се възползваха от изпълнение на статично положение. Яя Туре с прекрасен изстрел от пряк свободен удар на около 20 метра от голлинията не остави никакви шансове за Игор Акинфеев и бързо възстанови равенството – 1:1.

4122934

В 34-ата минута отново Сейду Думбия се оказа непокрит в наказателното поле на домакините и получи нов пас от Бибрас Натхо, за да плъзне кълбото покрай Джо Харт. Контраатаката на ЦСКА бе скоростна, но главният виновник за попадението бе Гаел Клиши, който с нескопосаното си изчистване прати топката право в Натхо – 1:2.

„Гражданите“ се нуждаеха от задължителен успех, за да не изпускат от поглед Байерн и Рома, които играеха един срещу друг по същото време на „Алианц Арена“. За целта Мануел Пелегрини бе заложил на Стеван Йоветич и Серхио Агуеро в нападение, както бе и в дербито на Манчестър през уикенда срещу Юнайтед.

4122933

Яя Туре трябваше да бъде връзката между халфовата линия и авангарда, а по крилата действаха Хесус Навас и Джеймс Милнър. Фернандо подкрепяше котдивоареца в средата на терена, докато в защита се разчиташе на Гаел Клиши, Мартин Демикелис, Венсан Компани и Пабло Сабалета, а на вратата бе Джо Харт.

За ЦСКА Георги Миланов не бе сред титулярите, тъй като хора като Роман Еременко, Сейду Думбия и Алан Дзагоев получиха доверието на Леонид Слуцки, като с изключение на нападателя от Кот д'Ивоар, другите дебютираха в Шампионска лига този сезон след изтърпяни наказания.

4122935

С офанзива, изградена от Думбия, Ахмед Муса, Дзагоев и Натхо, ЦСКА изглеждаше опасен всеки път, когато минеше центъра през първото полувреме и притесняваше разградената защита на Сити. Бековете на Пелегрини често загърбваха задълженията си в отбрана и това позволяваше на гостите да намират пролуки по двете крила.

Агуеро, Навас и Йоветич бяха най-опасните футболисти на Сити преди почивката, но техните удари или биваха парирани от Акинфеев, или преминаваха встрани от целта. Атаките на „гражданите“ също вещаеха неприятности за ЦСКА, но заради безобразното поведение на играчите в ариегарда на английския шампион, не бе изненадващо, че „армейците“ стигнаха лесно до два гола.

След почивката очаквано домакините наложиха натиск, но трудно стигаха до добри положения пред вратата на Акинфеев. В 55-ата минута Агуеро бе близо до това да засече добро центриране на Джеймс Милнър, но се размина на сантиметри с топката.

4122936

Мануел Пелегрини странно защо реши да пусне Фернандиньо на почивката за сметка на Йоветич, като в 62-ата минута опорният халф получи втори жълт картон и съвсем усложни задачата на „гражданите“. В 82-ата пък Яя Туре по крайно глупав начин за удар без топка също си заслужи изгонване, за да направи пълна мъката на английския шампион.

Георги Миланов четвърт час преди края можеше да се разпише от пряк свободен удар, но изпълнението му прати топката на сантиметри от сглобката на гредите.

Логично с двама души по-малко Сити не бе способен да избегне втора загуба в Шампионска лига, която остава тима на последното място в групата.