Милан се добра до точката на "Камп Ноу" с два изненадващи гола и доза шанс

снимка: Guliver/Getty Images

Новият сезон на най-комерсиалния футболен турнир в Европа - Шампионската лига започна подобаващо с битката на „Камп Ноу" между първенеца в последните две години - Барселона и италианския колос Милан.

Изненадващият гол на Пато за гостите още в първата атака по посока на испанската врата придаде допълнително напрежение на дербито с изключително непредвидимо първо полувреме. Към края му обаче Барса изравни чрез Педро, а голът на Давид Вия на старта на вторите 45 минути белязаха тоталното превъзходство на действащия шампион, който за минута не погледна назад и не предаде инициативата в първото си изпитание в груповата фаза на Шампионската лига.

Въпреки всякаква логика това се оказа недостатъчно за Барса да вземе трите точки - нов изненадващ гол на Милан на самия финал на срещата оформи крайния резултат 2:2, който обаче не отрази истинската картина на „Камп Ноу" в днешната интригуваща вечер.

Срещата започна вихрено като още в 25-тата секунда Милан направи своя удар след невероятно измъкване на Пато, който преодоля каталунската защита и простреля Валдес за мечтаното начало - 1:0.

След началния шамар на „росонерите", домакините от Барса започнаха постепенно да възвръщат самообладанието си и да търсят желания изравнителен гол, но въпреки няколкото добри възможности, отбраната на испанците отново се пропука в центъра и им създаде неприятности.

Отново Пато получи шанс да покачи преднината на Милан в 16-тата минута на двубоя, но бранител на Барса се намеси решаващо точно преди изстрела на устремения бразилец.

Шампионите от Каталуния отговориха с добро изпълнение на пряк свободен удар от суперзвездата на тима Лионел Меси две минути по-късно, който намери гредата на Абиати. В хода на полувремето атаките по посока на италианската врата не спираха да валят, а желаното изравнително попадение не закъсня много.

То падна в 36-тата минута след чудесен пробив на магьосника Лео Меси, който не даде шанс на италианските бранители, подаде към Педро, а испанецът не трепна - 1:1.

В самия край на полувремето чудесна възможност да изведе Барса напред в резултата пропусна Шави, чийто бомбен шут премина на сантиметри от гредата на Милан в даденото от съдията 3-минутно продължение.

Унищожителното превъзходство на Барса продължи в първите секунди на втората част и усилията на каталунците в атака бяха наградени още веднъж, като след поредния пряк свободен удар в полза на домакините, испанският национал Давид Вия се отчете с прецизно изпълнение и не даде шанс за намеса на Абиати, оформяйки пълния обрат - 2:1.

Второто попадение не успокои испанците и в 54-тата минута Лео Меси отново навлезе в италианското наказателно поле на скорост и единствено хладнокръвната намеса на опитния Алесандро Неста в защита предпази Милан от съкрушителен трети гол.

В 66' на терена се появи и дълго контузеният Карлес Пуйол, който замени Сейду Кейта за заключителните минути на срещата, а набезите на каталунците към вратата на Милан не спряха.

За цялото полувреме единственото, до което „росонерите" успяха да стигнат бе изпълнение на корнер, което обаче не създаде трудности за стража на Барса Виктор Валдес и самотен пробив на Кларънс Зеедорф, осуетен от Пуйол.

Зрелищният сблъсък между двата тима обаче завърши по начина, по който започна - с изненадващо попадение на Милан. Въпреки че "росонерите" не заплашиха Барса нито веднъж през второто полувреме, в самия му край Тиаго Силва прониза каталунската врата, засичайки центрирането от корнер на Зеедорф, което донесе точка на тима на Масимилиано Алегри.

Тимът на Барса определено има за какво да съжалява, защото и двата гола на италианците дойдоха след слабости в защитата на тима на Пеп Гуардиола. Добрата новина за шампиона е, че той се намира в самото начало на европейския си поход и ще има още много възможности да поправи грешките си.