Меси мина гол номер 300, Барселона дръпна още в Примера (ВИДЕО)

Барселона очаквано увеличи преднината си на върха в испанската Примера дивисион, след като спечели с 3:1 гостуването си на Спортинг (Хихон) в отложен двубой от 16-ия кръг на шампионата – 24-ти и за двата тима.

Срещата се изигра едва днес заради триумфалното участие на каталунците на Световното клубно първенство в края на миналата година. Така „блаугранас“ събраха 60 точки и дръпнаха с шест на върха в класирането спрямо втория Атлетико (Мадрид) и със седем на вечния си съперник Реал Мадрид. Хихон остава 16-ти с 23 точки, като само 2 го делят от зоната на изпадащите.

За последно през октомври 1994 година Хихон надделя над Барса, но оттогава вече са се изиграли 16 двубоя, като каталунците са спечелили всички, с изключение на две – през 1996 и 2011 година, и то все на стадион „Ел Молинон“.

След като миналата седмица по крайно изобретателен начин Меси пропусна да вкара своя гол номер 300 в Примера дивисион (в 335-ия си мач), го направи сега срещу Хихон. Аржентинецът откри резултата в полза на Барселона в 25-ата минута с отличен изстрел извън наказателното поле, а само шест по-късно добави и своето попадение номер 301 в първенството след пас на Луис Суарес.

Между неговите голове Карлос Кастро за кратко възстанови равенството, но аржентинският магьосник на Барселона се постара тимът му да се оттегли на почивката с аванс от 2:1. Меси вече има 15 гола на сметката си в шампионата този сезон, но по този показател все още е далеч от лидера Луис Суарес, който е вече с 24.

Уругвайският нападател на Барса получи правото от Меси да изпълни дузпа в 61-ата минута, за да увеличи още преднината си на върха при голмайсторите (вторият Кристиано Роналдо е с 21). Суарес обаче не можа да преодолее вратаря Иван Кеяр от бялата точка, но в 64-ата с красив удар се разписа за 1:3 и стигна до така желаното попадение.

All Goals HD - Sporting Gijón 1-3 Barcelona 17...by zied8002

Суарес също така се изравни с Гонсало Игуаин от Наполи на върха в класацията за "Златната обувка", присъждана на най-добрия голмайстор на Европа.

Лионел Меси пък задмина легендата на Реал Мадрид Раул (186), отбелязвайки в 187-ми различен мач от първенството на Испания. Бълхата е и първият играч в историята с поне 300 (засега има 301) гола в Ла Лига.

Първата истинска възможност в актива на Барселона бе създадена в 20-ата минута, когато Неймар пусна извеждащ пас в коридор за Луис Суарес, а той от около седем метра стреля моментално по диагонала в наказателното поле, но вратарят на Хихон спаси. Каталунците диктуваха събитията на терена от самото начало, но трудно стигаха до празни пространства в противниковата половина.

Лионел Меси обаче отново пое отговорността и откри резултата в 25-ата минута с един от типичните си пробиви откъм фланга към средата на терена. Бълхата задмина без проблеми трима противници и стреля изключително прецизно от около 20 метра в долния десен ъгъл на вратата - 0:1.

Само 120 секунди по-късно обаче домакините отговориха на предизвикателството по подобаващ начин. Скоростна акция през центъра бе продължена от Ален Халилович (играещ под наем именно от Барселона) към Алекс Менендес вляво. Последва страхотно центриране на далечната греда по земя и Карлос Кастро с плонж разстреля Клаудио Браво за 1:1.

И този резултат обаче не се задържа дълго, след като в 31-ата минута Луис Суарес бе намерен в наказателното поле с отлично прехвърлящо подаване. Уругваецът се завъртя и върна назад за нахлуващия Меси, който по прекрасен начин с външен фалц разстреля за втори път стража на домакините - 1:2.

Секунди по-късно Барселона можеше отново да порази мрежата на Хихон, като Меси бе близо до хеттрик след чудесно двойно подаване с Арда Туран. Изстрелът на Бълхата от границата на пеналтерията обаче бе париран, а при добавката Неймар с технично изпълнение потърси далечния ъгъл, но топката срещна сглобката на гредите.

Втората част започна с по-активни действия на домакините, спрямо първото полувреме, като те създаваха напрежение в противниковото наказателно поле наравно с по-именития си съперник. Барса изпусна две нелоши ситуации преди 60-ата минута да увеличи аванса си, а Хихон имаше претенции за дузпа в 55-ата, но Арда Туран отне чисто топката на Халилович.

В 60-ата минута обаче Барселона получи правото да изпълни дузпа след нарушение срещу Неймар в наказателното поле на вратаря Иван Кеяр. Повторенията показаха, че по-скоро става въпрос за симулация, но пък Луис Суарес не можа да преодолее стража на домакините от бялата точка. Уругваецът е лидер при голмайсторите в Примера дивисион с 23 попадения и именно поради тази причина Меси му преотстъпи 11-метровия наказателен удар.

Penalty miss Luis Suarez - Sporting Gijon 1-2...by 109253pr

Само четири минути по-късно обаче Суарес преодоля двама бранители в пеналтерията и с чудесен фалцов изстрел с левия крак в далечния ъгъл увеличи аванса на Барселона - 1:3, като това е 24-то попадение за уругваеца в първенстовто.

Luis Suárez Goal HD - Sporting Gijón 1-3...by zidanekrisz

Въпреки епизодичните избухвания на Халилович в авангарда на Хихон, бе ясно, че домакините не притежават нужната класа, за да притеснят сериозно шампионите. Така последният съдийски сигнал очаквано дойде при комфортен аванс на Барселона в резултата - 1:3.