Меси и Суарес вдъхновиха Барселона за бой над Алмерия (ВИДЕО)

Барселона „на ходом“ срази Алмерия с 4:0 на стадион „Камп Ноу“ в среща от междинния 30-ти кръг на испанската Примера дивисион и по категоричен начин „отметна от графика“ си този по-лек двубой преди да започнат тежките битки в следващите десетина дни.

Лионел Меси с великолепен фалцов изстрел в 33-ата минута отбеляза 33-ия си гол в Ла Лига от началото на сезона и индикира, че болките в глезена му са напълно отшумели. Неговото попадение послужи за успокоение на каталунците, които преди това рядко стигаха до стрелкови позиции измежду сгъстената защита на Алмерия.

Луис Суарес с почти същия удар, макар и лишен от толкова фалц за сметка на скорост, удвои аванса на домакините в 55-ата минута. От този момент нататък срещата просто се доиграваше, но каталунците реализираха и трето попадение след центриране от корнер и точен удар с глава на Марк Бартра – негов първи гол за сезона.

4137900

В 93-ата минута Педро Родригес изскочи сам срещу вратаря отляво, но не демонстрира никакъв егоизъм и предостави топката на празна врата за Луис Суарес, който без проблеми фиксира крайното 4:0 с 10-ия си гол през сезона.

Барселона вече има 74 точки и поне временно се извисява със седем над Реал Мадрид на върха в класирането, но „белия балет“ по-късно сряда вечер гостува на Райо Вайекано и може да възстанови изоставането си от „само“ 4.

Алмерия вече 12 мача няма победа над Барселона в Примера дивисион – най-дългата серия за който и да е елитен испански отбор – което остави отбора с 25 точки на 18-то място в зоната на изпадащите.

4137901

Това е последният по-лек двубой на каталунците преди серия от тежки дербита, които им предстоят – гостуване на Севиля, мачове с ПСЖ в Шампионска лига, домакинство на Валенсия и местно съперничество с Еспаньол до края на месеца.

През първото полувреме Барселона предложи неособено атрактивна продукция на феновете си и рядко стигаше до изгодни позиции за удари, като играчите на Енрике често биваха блокирани от сгъстената защита на Алмерия. Дори попадението на Меси бе плод повече на неговата извънземна класа, отколкото на качествена комбинация.

В 33-ата минута Бълхата получи топката от Марк Бартра на ъгъла на наказателното поле, нахлу отдясно и с великолепен фалцов изстрел прати кълбото неспасяемо в далечния ъгълъ на вратаря Касадо за 1:0. Така аржентинският магьосник на Барселона увеличи головата си сметка през сезона на 33, като изостава вече с 3 от лидера при голмайсторите в Примера дивисион Кристиано Роналдо.

Алмерия на два пъти си позволи да организира контраатаки и особено във втория случай в самия край на полувремето бе близо до сензационно изравняване, но двама футболисти си попречиха в ключов момент в наказателното поле. Анхел Трухило все пак отправи удар с глава, но топката попадна право в прегръдките на вратаря Клаудио Браво.

От почти идентична ситуация в 55-ата минута се разписа Луис Суарес, който получи топката отдясно и самостоятелно нахлу към средата на наказателното поле, нагласяйки си я за изстрел с левия крак. Последва топовен шут, който оплете кълбото в горния десен ъгъл и маркира 9-ия гол на Суарес от началото на сезона в първенството - 2:0.

За всички на стадиона бе ясно, че при това положение срещата просто трябва да се доиграе, макар домакините да продължиха с обсадата на противниковото наказателно поле. Те обаче значително свалиха оборотите, но това не им попречи да увеличат аванса си в 75-ата минута чрез едно от новите си оръжия през този сезон - статичните положения.

След центриране от корнер Марк Бартра бе оставен непокрит в пеналтерията и дори без да скача заби топката в мрежата на Алмерия с прецизен изстрел с глава - 3:0.

Треньорът на Барселона Луис Енрике бе избрал да не даде почивка на Лионел Меси, въпреки че срещата с Алмерия е далеч по-безпроблемна, на пръв поглед, от предстоящите предизвикателства за „блаугранас“. Меси ще води атаката в компанията на Луис Суарес и Педро Родригес, който се появява на мястото на намиращия се в неособено добра форма Неймар.

В халфовата линия се разчита на Шави Ернандес, Иван Ракитич и Сержи Роберто, който дава шанс на Серхио Бускетс да получи почивка. Хавиер Масчерано се завръща в състава, но в защитата на мястото на Жереми Матьо, отчел се с два ключови гола в последните два кръга срещу Реал Мадрид и Селта.

Освен аржентинеца, в ариегарда са Даниел Алвес, Марк Бартра (на позицията на Жерар Пике) и Адриано, като на вратата е Клаудио Браво.

Състав на Алмерия: Касадо, Трухийо, Шимо, Марин, Корона, Томас, Уелингтон Силва, Едгар, Еспиноса, Тиеви