Мароко с историческа победа, Поругалия аут от Катар 2022

снимка: fifa.com

Огромната сензация на Мондиал 2022 е факт - Мароко е на 1/2-финал в Катар след като победи с 1:0 Португалия в 1/4-финалния им сблъсък! Големият герой за "атласките лъвове" се казва Юсеф Ен Несири, който вкара единствения гол в мача минути преди почивката.

Така Мароко записа историческо постижение, ставайки първият африкански отбор, стигнал последните четири в историята на световните първенства.

Португалците стартираха силно срещата и още в четвъртата минута имаха отличен шанс да открият резултата. Топката беше центрирана от свободен удар в наказателното поле на Мароко, където Жоао Феликс беше изпуснат на първа греда и засече с глава, но вратарят Буну се намеси решително и изби в ъглов удар.

Изведнъж обаче мароканците се активизираха и в 26-ата минута отново Ен-Несири беше на точното място и засече с глава центриране от свободен удар в наказателното поле, но и този път стреля в аут.

Атакатите започнаха да следват една след друга и пет минути по-късно португалците имаха най-чистата ситуация за гол до момента. Защитник на африканците опита да изчисти с глава в наказателното поле дълго подаване, но свали топката точно за Жоао Феликс, който стреля от около 20 метра. Кълбото рикошира в тялото на Ел Ямик и се насочи към вратата му, но излезе на сантиметри в корнер.

Мароко обаче удари първи в 42-ата минута, когато поведе след грешка в защитата на Португалия. Яхия Атиат-Алах центрира отлично отляво около границата на вратарското поле, където вратарят Диого Коща и Рубен Диаш се сблъскаха и Ен-Несири засече с глава и от третия опит реализира за радост на хилядите фенове на африканците по трибуните – 1:0.

В последната минута от редовното време на първата част "мореплавателите" можеха да изравнят, но удариха греда. Диого Далот свали с глава отдясно за Бруно Фернандеш, който изненадващо стреля от воле от малък ъгъл, а топката разтресе напречната греда на Буну.

Малко преди изтичането на двумитното продължение на първото полувреме Мароко изпусна златен шанс за второ попадение. Африканците организираха бърза контраатака, при която Азедин Унахи напредна в половината на Португалия и изведе отляво в наказателното поле Атиат-Алах, който беше забравен, а левия бек стреля в близкия ъгъл, но неточно.

В 51-ата минута пък на терена влезе Кристиано Роналдо, който замени Рубен Невеш. По този начин капитанът на Португалия изравни световния рекорд за най-много мачове в националния тим - 196, който досега се държеше еднолично от Бадер Ал-Мутава от Кувейт. 4

Португалците натиснаха и в 58-ата минута разиграха отлично отдясно на наказателното поле, а Отавио центрира вътре в него, където Гонсало Рамош се извиси и стреля с глава, но покрай лявата греда на Буну.

Шест минути по-късно Диаш спря атака на мароканците, след това напредна отляво и подаде за Бруно Фернандеш пред наказателното поле, който стреля силно, но много малко над напречната греда на стража на Севиля.

Осем минути преди края на редовното време "мореплавателите" отново бяха близо до изравняването. Мароканците сбъркаха при изчистването на топката, което позволи на Рикардо Орта да отнеме отдясно и да комбинира с Бруно в наказателното, а той остави с едно докосване за Жоа Феликс. Нападателят нанесе моментално страхотен и силен удар с левия крак, но Буну отново беше последна преграда и изби с една ръка над гредата в корнер.

В третата минута на продължението Шедира си изкара втори жълт картон в рамките на няколко минути и остави отбора си с 10 души на терена. Абухлал излезе сам срещу Коща в 6-та минута на продължението, но се опита елементарно да го преодолее и сбърка. Минута по-късно Пепе имаше шанс да отбележи с глаа от няколко метра, но прати топката в аут!

Така Мароко оцеля и в 8-минутното продължение на срещата и изпадна в еуфория, като на 1/2-финалите те очакват победителят от двойката Франция - Англия./Novsport

Четвъртфинални срещи на Световното първенство по футбол:
Мароко - Португалия                    1:0 (1:0)

Голмайстор: 1:0 Юсеф Ен-Несири 42

от 21.00 часа: Англия - Франция

от петък:
Хърватия - Бразилия                          4:2 след изпълнение на дузпи, 1:1 след продължения, 0:0 в редовното време
голмайстори: 0:1 Неймар 105+1, 1:1 Бруно Петкович 117

Нидерландия – Аржентина                       3:4 при дузпите, 2:2 (0:1) в редовното време и продълженията

Голмайстори: 0:1 Нахуел Молина 35, 0:2 Лионел Меси 73-дузпа, 1:2 Вут Вегхорст 83, 2:2 Вут Вегхорст 90+11