Марк Уебър се сбогува с Формула 1

снимка: redbullracing.com

В неделното Гран При на Бразилия, Формула 1 каза довиждане на един от най-обичаните пилоти в падока – Марк Уебър.

Австралиецът бе един от малкото хора в този спорт, които показват истинските си емоции и разкриват пред милионната аудитория какво мислят без типичната цензура.

Тази черта на Марк му спечели големи симпатии сред Ф1 феновете. Победителят в 9 състезания от „Кралските гонки“ има записани 217 старта, в които радваше почитателите на Минарди, Ягуар, Уилямс и Ред Бул.

Още след дебюта си през 2002-а година, мнозина предричат бляскаво бъдеще за таланта. Поради различни причини обаче, той трябва да чака цели 7 години за първата си победа.

4047326

Тя идва с отбора на Ред Бул в Гран При на Германия. Година по-късно е най-силният сезон в кариерата на Уебър, като през 2010-а той се бори за титлата с Фернандо Алонсо и Себастиан Фетел.

Напрежението между него и съотборника му достига връхната си точка в Гран При на Корея, когато двамата се сблъскват и отварят възможност на Ферари да откраднат титлата.

В същия сезон Уебър направи едно от най-култовите си изказвания – след като победи в Гран При на Великобритания, пилотът иронизира отбора си по радиото като каза, че „не е зле за пилот номер 2“.

4047321

В крайна сметка Фетел спечели тогава и сложи начало на доминацията си в най-технологичния спорт.

Съперничеството между тях продължи през целия им период заедно в Ред Бул. През последния сезон Себастиан по много грозен начин открадна победата на Марк във втория кръг на шампионата – Гран При на Малайзия.

Тогава австралиецът бе на позиция пред съотборника си няколко обиколки преди края на състезанието и от отбора инструктиратаха пилотите си да запазят позициите си и да не се атакуват.

Световният шампион обаче пренебрегна тази заповед и безцеремонно изпревари Ред Бул номер 2. Скандалът, известен още като „Мулти 21“ (кодово съобщение на Ред Бул към пилотите за запазване на позициите), тотално развали отношенията между двамата.

4047322

Все пак ядосаният Марк признава класата на Фетел и многократно изказа мнение, че германецът е от „друго измерение“.

За себе си пък споделя, че не е роден с талант като други, но усилената му работа успява донякъде да компенсира това:

„Може би нямам абсолютния природен талант, но винаги съм знаел, че ако работя здраво, мога да коменсирам това.

В кариерата си съм побеждавал много по-талантливи от мен, защото те не работят толкова усилено като мен,“ разказва пилотът след последното си състезание.

Завършвайки на подиума в Бразилия, той имаше възможността да изкаже възхищението си от основните си конкуренти:

„Да бъда на подиума в компанията на Фернандо Алонсо и Себастиан Фетел при последното си състезание е голяма чест за мен.

Те са най-добрите двама в последното десетилетие и да се съзтезавам с тях бе голямо удоволствие и привилегия за мен,“ разчувства се 37-годишният състезател.

4047323

В кариерата си във Ф1 той оставя зад гърба си 217 старта, 9 победи, 42 подиума, 13 пол позишъна и 19 най-бързи обиколки.

През следващата година Марк Уебър ще се състезава за тима на Порше в шампионата за издръжливост.

Така Формула 1 се сбогува с един от най-обичаните пилоти през последното десетилетие, който може да не спечели световната титла, но спечели сърцата на феновете.