Марк Маркес постави още един рекорд в MotoGP

Носителят на титлата Марк Маркес подобри стар рекорд на Мик Дуън с 13-та си победа в рамките на настоящия сезон в MotoGP, докато хазартен ход на Хорхе Лоренсо осигури второто място на Валентино Роси в генералното класиране на световния шампионат на писта, информира БТА.

Малко преди началото на състезанието във Валенсия започна да вали лек дъжд, който се засили около десетата обиколка. Лоренсо реши да влезе при механиците на своя отбор и да сложи гумите за мокър асфалт, но атмосферните условия не се влошиха и така шест обиколки преди края испанецът беше принуден се прибере в гаража на заводския тим на Ямаха, отказал се от допълнителна битка със своя съотборник Роси. Италианецът пък последва Маркес, пилот на Репсол Хонда, докато трети беше Дани Педроса.

Маркес се нуждаеше от цели десет обиколки, за да излезе начело, но в крайна сметка го направи и счупи постижението на австралийската легенда Мик Дуън от 1997 година. Все пак обаче трябва да бъде отбелязано, че преди 17 години в MotoGP имаше 15 състезания, докато сега са с три повече.

Марк Маркес, чийто брат Алекс стана шампион в Moto3 по-рано през деня, финишира надпреварата с време 46:39.627 минути. Роси изостана на 3.516 секунди, а вторият пилот на Репсол Хонда – Дани Педроса, завърши състезанието с пасив от 14.040 секунди срещу победителя.