Марек с исторически първи успех в Шампионската лига

Българският волейболен шампион Марек Юнион-Ивкони постигна историческа първа победа в Шампионската лига. Възпитаниците на Найден Найденов изковаха успех с 3:1 (26:28, 25:23, 25:20, 25:19) над испанския КАИ (Теруел) в мач от третия кръг от група F на турнира, игран в "Арена Самоков".

Страхотен мач за Марек изнесе Тодор Вълчев, който закова невероятните 32 точки, с които стана и топреализатор на мача. Дмитрий Бахов и Златан Йорданов добавиха съответно по 13 и 11 точки, а Борислав Апостолов допринесе с 10 точки за успеха. Най-полезен за КАИ бе Николас Ронки с 14 точки.

Срещата започна добре за българския първенец, който играеше много освободено и поведе с 6:4. След това геймът премина през няколко обрата, а Марек повеждаше с 16:13, а след това и с 20:17, за да се стигне до пет геймбола при 24:19. Момчетата на Найден Найденов като че ли не си повярваха и допуснаха обрат. Гостите поведоха с 25:24, след което успяха и да затворят частта след 28:26.

Въпреки неприятното развитие на първия гейм, това не се отрази на играчите на Марек и българите дръпнаха с 8:5 на първото техническо прекъсване във втората част. Стигна се до 24:22 и два сетбола в полза на домакините. Те не успяха да се възползват от първата си възможност, но при втората не сгрешиха и след 25:23 изравниха резултата в геймовете.

КАИ поведе с 3:0 на старта на третата част, но играта на Марек бе в подем и дупничани лесно заличиха аванса на испанците и на свой ред натрупаха преднина от 5 точки при 17:12 след чудесна серия от сервис на Тодор Вълчев. Този път Марек си бе научил урока и не допусна да бъде изненадан, като разви аванса си до 24:18. Последваха две точки за Каи, но ситуацията от първия гейм нямаше как да се повтори и дупничани затвориха частта с 25:20, повеждайки с 2:1.

Четвъртият сет, който се оказа и последен в мача, започна много равностойно, като двата отбора постоянно си разменяха лидерството, а Марек водеше само е точка на втората техническа пауза - 16:15. После възпитаниците на Найден Найденов дръпнаха с 19:16, а след това и с 23:18, за да затворят гейма и мача след 25:19, постигайки исторически първи успех в най-силния волейболен турнир на Стария континент.