Манчестър Юнайтед стигна дъното

Шампионът на Англия Манчестър Юнайтед записа нов звучен провал във Висшата лига, след като днес "червените дяволи" завършиха наравно 2:2 срещу последния в класирането Фулъм на собствения си "Олд Трафорд".

Срещата в Манчестър се разви крайно драматично, след като до 78' резултатът бе 0:1 в полза на "котиджърс". Два бързи гола на Робин ван Перси и Майкъл Карик обаче сякаш донесоха три точки на Юнайтед, преди да се стигне до добавеното време на срещата. Тогава Дарън Бент попари трибуните в "Театъра на мечтите", бележейки за крайното 2:2 в двубоя.

Така Манчестър Юнайтед продължава да страда неимоверно под ръководството на Дейвид Мойс, като пред "дяволите" съществува реалната опасност да не се класират за Шампионската лига на есен. Действащият шампион заема едва 7-а позиция във временното класиране, като Юнайтед изостава на цели 9 точки зад четвъртия Ливърпул и бленувания Топ 4. Шампионите остават и с едва 12 победи от 25 изиграни мача във Висшата лига под ръководството на Дейвид Мойс. Фулъм пък остава последен, макар и с днешната точка. "Котиджърс" имат 20 пункта, но все още намирайки се на 20-о място в класирането.

Дейвид Мойс стартира с Робин ван Перси и Уейн Рууни в предни позиции, докато Хуан Мата и Ашли Йънг действаха на двата фланга. Дарън Флечър и Майкъл Карик стартираха като двойка вътрешни полузащитници, а Патрис Евра, Неманя Видич, Крис Смолинг и Рафаел започнаха в отбрана пред Давид де Хеа.

Мениджърът на Фулъм Рене Мюленстийн заложи на тактическа постройка без изявен нападател, като Люис Холтби и Муамер Танкович действаха в офанзивен план. Райън Тъниклиф и Киерън Ричардсън започнаха по фланговете, а Стийв Сидуел и Вилиам Квист в средната линия.

Двубоят на „Олд Трафорд“ не започна по план за „червените дяволи“, които допуснаха попадение след само 19 минути игра. Гостите разиграха отлична атака в половината на шампионите, която завърши с перфектно подаване на Люис Холтби за Стийв Сидуел. Бившият халф на Челси изкочи зад отбраната на Юнайтед и преодоля Давид де Хеа за 0:1.

Две минути по-късно Робин ван Перси можеше да възстанови равенството. Рафаел центрира добре в наказателното поле на Фулъм, но изстрелът с глава на холандеца не намери очертанията на вратата.

След половин час игра пред Манчестър Юнайтед се отвори още един шанс. Уейн Рууни центрира от десния фланг на атаката, но Саша Ритер изчисти. Кълбото обаче попадна в Майкъл Карик, който с добро воле за малко не намери целта.

В 36' мениджърът на „котиджърс“ Рене Мюленстийн се хвана за главата, защото неговите футболисти пропуснаха уникална възможност за удвояване на резултата. „Котиджърс“ разиграха чудесна контраатака в половината на „дяволите“, а Танкович поднесе на тепсия топката на Киерън Ричардсън. Вместо обаче да вкара от лесна позиция, юношата на Юнайтед изстреля кълбото в аут.

Дейвид Мойс не извърши промени на почивката, а същите единадесет в червени екипи подновиха играта, втурвайки се напред в търсене на изравняването.

Още в 51' Ван Перси центрира опасно в наказателното поле на Фулъм, но Уейн Рууни не успя да завърши. В 56' дойде ред и на Маартен Стекеленбург да демонстрира високата си класа. Хуан Мата „захрани“ Уейн Рууни с точен пас, а английският национал стреля в очертанията на вратата. Стекеленбург обаче реагира страхотно, спасявайки вратата си.

В 58' домакините имаха основателни претенции за неотсъдена дузпа в тяхна полза. Дан Бърн си помогна с ръка в битката с Робин ван Перси, но съдийски сигнал за наказателен удар не последва. Малко след това Дейвид Мойс най-после погледна към резервната си скамейка, а Аднан Янузай зае мястото на Дарън Флечър.

Домакините продължиха да нападат яростно пазената от Стекеленбург врата, но отбраната на Фулъм се защитаваше добре. Гостите почти не преминаваха центъра на терена, като воденият от Рене Мюленстийн се бе окопал в глуха защита.

Крайно дефанзивната тактика на гостите обаче така и не даде резултат. Между 78' и 80' Манчестър Юнайтед стигна до пълен обрат в срещата, а точни за шампионите бяха Робин ван Перси и Майкъл Карик.

Равенството бе възстановено от холандския стрелец на „дяволите“, който вкара от близка дистанция. Уейн Рууни отклони топката към Хуан Мата, който от своя страна я отигра с десния крак. Кълбото се озова право във Ван Перси, който оставен непокрит вкара от няколко метра за 1:1.

Това явно сломи духа на „котиджърс“, защото само две минути по-късно се стигна и до пълен обрат. Защитата на Фулъм отново не успя да се справи добре със ситуацията, а топката попадна в Майкъл Карик. Халфът стреля от дъгата на наказателното поле и прониза Маартен Стекеленбург за 2:1, изправяйки трибуните на крака.

И това обаче не бе всичко от днешния двубой, като надали феновете на Юнайтед очакваха предстоящия развой на събитията. Само минута преди края на продължението Фулъм предприе последна атака на отчаянието, която завърши с истински кошмар за домакините. Удар на Киерън Ричардсън бе отразен от Давид де Хеа, но при последвалата добавка резервата Дарън Бент с глава попари "Театъра на мечтите" за крайното 2:2.