Манчестър Сити нанесе първа загуба на Нюкасъл и изравни рекорд

снимка: Guliver/Getty Images

Манчестър Сити за пореден път затвърди доминацията си в Премиършип, след като постигна нова категорична победа срещу пряк съперник в челото на класирането.

Единствените непобедени отбори в елита на Англия - „гражданите" и Нюкасъл се изправиха един срещу друг на „Етихад Стейдиъм", но възпитаниците на Роберто Манчини спечелиха безапелационно с 3:1.

Така кандидат-шампионите изравниха любопитен рекорд, принадлежащ от сезон 1994/95 именно на Нюкасъл - с този успех Сити вече е реализирал поне три гола в шест последователни мача от Премиършип.

Марио Балотели откри резултата в края на първото полувреме, благодарение на отсъдена дузпа за игра с ръка на Раян Тейлър. Защитникът на „свраките" бе деен участник и при второто попадение за домакините, защото подари топката на Майка Ричардс в 44-ата минута, за да може десният бек на Сити да направи 2:0.

Серхио Агуеро отново от дузпа бе точен в 70-ата минута и направи преднината на тима си класическа, а почетният гол за Нюкасъл бе дело на Дан Гослинг.

Двата отбора изиграха неособено атрактивно първо полувреме, но все пак напрежение определено имаше. Съперниците разчитаха на физическите единоборства и стилът на Манчестър Сити с повече подавания на скорост не помагаше на тима да спечели предимство на терена.

Така след 12 кръга Сити е убедителен лидер с 34 точки - 8 пред втория Манчестър Юнайтед, който от 19:30 часа ще гостува на Суонси. Нюкасъл остава на трета позиция с 25 пункта и може да бъде изравнен от Челси и Тотнъм до края на уикенда в Премиършип.

В 21-ата минута „гражданите" за първи път обстрелваха коравия си противник - Балотели пробва удар, който бе блокиран от Фабрицио Колочини. Топката се озова в Яя Туре, който я предостави на Серхио Агуеро, но неговият изстрел прехвърча над горната греда.

В 29-ата отново СуперМарио се озова в центъра на събитията, след като с мощно с глава засече центриране на Джеймс Милнър, но вратарят на Нюкасъл Тим Крул майсторски отклони в корнер.

Нюкасъл, който до момента не бе поглеждал сериозно към вратата на Сити, за малко не откри резултата в 34-ата минута, когато Хатем Бен Арфа намери хитро Демба Ба на скорост в наказателното поле и последният стреля остро, но Джо Харт отрази с вещина.

В 41-ата минута разбъркване в пеналтерията на гостите провокира серия от удари към вратата, но всичките биваха блокирани от бранителите на Нюкасъл. При шут на Балотели обаче топката срещна ръката на Раян Тейлър и реферът Крис Фой посочи бялата точка.

Балотели се нае да изпълни дузпата и хладнокръвно откри резултата с шестия си гол за Сити в Премиършип.

В 44-ата малко неочаквано груба индивидуална грешка в отбраната на „свраките" позволи на домакините да поведат с 2:0 - напук на стабилното представяне до момента на тима, воден от Алън Пардю. Отново Тейлър се оказа виновник за попадението, защото пресече пас на Давид Силва към Майка Ричардс, но се засуети с овладяването на топката. Десният бек на Сити само това и чакаше, като моментално му я отне и я прати в мрежата на Крул за втори път.

След почивката Нюкасъл не можа да преодолее шока си от късно инкасираните попадения през първата част. Дерби не се получи в истинския смисъл на думата, защото „свраките" застрашиха само веднъж вратата на Джо Харт и изпуснаха момента да върнат интригата в двубоя.

В 60-ата минута Бен Арфа направи хубав пробив по дължината на наказателното поле и след като финтира двама противници, си освободи пространство да стреля. Шутът беше неспасяем за стража на Сити, но топката срещна страничния стълб.

„Гражданите" отговориха с чудесен рейд на Агуеро, който демонстрира техника на малко пространство, но изстрелът му по земя бе париран от голкипъра на Нюкасъл.

В 70-ата минута териториалното превъзходство на домакините логично доведе до трети гол за тях, но той бе реализиран отново благодарение на отсъдена дузпа от съдията Крис Фой. Ричардс нахлу в наказателното поле на гостите и се сблъска с Бен Арфа, след което се строполи на тревата - това бе достатъчен повод за арбитъра за втори път да посочи бялата точка.

Този път Серхио Агуеро застана зад топката, но резултатът бе идентичен - гол за Сити и 3:0 на „Етихад".

До края на двубоя съперниците разиграваха топката в спокойно темпо, тъй като беше ясно, че изходът е предопределен и Нюкасъл ще претърпи първа загуба за сезона в Премиършип. Все пак, „свраките" стигнаха до почетно попадение в 88-ата минута.

Джолиън Лескът не се намеси адекватно при пас в коридор за Демба Ба, като само чукна леко топката и тя се озова на пътя на тъмнокожия нападател на гостите. Джо Харт излезе, за да парира удара и успя донякъде, но притичалият Гослинг довкара кълбото пред опразнената врата - 3:1.