Маестрото се забърка в петсетов трилър за пръв път от 17 години, но оцеля

Петкратният шампион на Откритото първенство на САЩ Роджър Федерер започна необичайно трудно похода си в последния за годината турнир от Големия шлем. Швейцарският маестро се измъчи на старта, като оцеля в петсетова драма с надеждата на домакините Франсис Тиафо - 4-6, 6-2, 6-1, 1-6, 6-4. Двубоят продължи 2 часа и 37 минути, а за пръв път от 2000 година насам Федерер трябваше да играе петсетов мач на US Open. Последно това го принуди Петер Веселс преди 17 години, когато швейцарецът отново оцеля.

Един пробив бе достатъчен за 70-ия в ранглистата да затвори безгрешно първия сет. Тогава 36-годишният швейцарец се окопити и бързо грабна следващите две части без особени затруднения. Когато изглеждаше, че носителят на 19 титли от Шлема е напипал верния ритъм и върви към бързо затваряне на двубоя, се случи изненадата. Тиафо проби за 3-1 и до края не даде и гейм на опонента си, като го шокира и го притисна до стената. Класата на Федерер обаче си каза думата и той излезе краен победител в надлъгването, макар да затвори трудно последната част с 6-4.

Това бе 79-а победа за швейцареца в този турнир от Шлема, като той изравни на втората позиция Андре Агаси. Най-много спечелени битки на Откритото първенство на САЩ има Джими Конърс - 98. Във втори кръг Федерер ще срещне Блаж Кавчич или Михаил Южни.

"Това беше повече от тежък тест, бе голям мач. Беше хубава битка и аз съм доволен. Дойдох в Ню Йорк за мачове като този. Физически съм добре, щом печеля петсетов мач. Хареса ми да играя под покрива на "Артър Аш". Радвам се, че US Open расте и се развива", каза Федерер след финала на драмата.