"Лъвиците" се отпуснаха, но спечелиха първата си битка

Женският национален отбор по волейбол на България стартира с победа участието си в квалификацията за Световно първенство в Самоков.

"Лъвиците" се наложиха с 3:1 (25:13, 25:19, 24:26, 26:24) над Словакия в мач от група "М" след оспорвани трети и четвърти гейм, които бяха предхождани от пълна доминация на българките и бърз аванс с 2:0.

Последва обаче лек спад в играта на родните момичета, които все пак не допуснаха изненада и записаха така желания първи успех в зала "Арена Самоков".

Утре България излиза във втория си мач от групата, а съпернички на "лъвиците" ще бъдат волейболистките на Чехия. По-късно днес чехкините ще изиграят първия си мач от квалификацията срещу Беларус.

Единствено победителят в групата ще се класира за Световното първенство в Италия през септември.

Селекционерът на България Марчело Абонданца започна със 17-годишната Гергана Димитрова в титулярния състав, след като Добриана Рабаджиева все още не е готова на сто процента за игра. Лора Китипова, Емилия Николова, Елица Василева, Христина Русева и капитанката Страшимира Филипова допълниха шестицата.

Първият гейм бе изцяло за "лъвиците", които почти не оставиха шансове на своите опонентки. Словакия завърши частта с едва 13 точки на сметката си, а вторият гейм затвърди впечатленията за лесен успех на България. Момичетата на Абонданца отново бяха убедителни и дръпнаха набързо с 2:0, почти пречупвайки своя съперник.

В този момент обаче настъпи и отпускане в българските редици. Родните националки намалиха темпото, което и доведе до съживяване в отбора на Словакия. Стигна се до оспорван край на третата част, която бе спечелена от гостите за 2:1.

За ужас на Марчело Абонданца, българският тим бе съвсем близо до това да допусне и изиграването на тайбрек. Словакия поведе с 24:22 в четвъртия гейм, като гостенките имаха удобна възможност да възстановят равенството. Тук обаче "лъвиците" демонстрираха силен дух, което и доведе до 25:24 и първи мачбол за България. Стигна се до атака в аут на Словакия, при която обаче останаха впечатления, че гостенките са ощетени заради неотсъден блокаут.