"Лъвиците" потеглиха с фантастичен обрат над европейския шампион

снимка: fivb.org

Женският национален отбор по волейбол на България започна с победа участието си на Евро 2013 в Германия и Швейцария, след като днес момичетата на Марчело Абонданца постигнаха драматичен успех с 3:2 (23:25 13:25 25:22 30:28 15:13) над действащия шампион на континента Сърбия.

Срещата в Шверин премина през пълен обрат в полза на "лъвиците", след като родните националки изоставаха с 0:2 след първите два гейма.

Шверин обаче отново донесе късмет на българския спорт, скоро след голямата победа на Кубрат Пулев над американеца Тони Томпсън.

"Лъвиците" показаха страхотен характер и стъпиха на краката си, успявайки да обърнат напълно силния си съперник, постигайки първи успех в предварителна група D на надпреварата.

Момичетата на Абонданца обаче нямат много време за почивка, тъй като още утре пред България предстои ново предизвикателство. Родният тим ще се изправи срещу гарнитурата на Полша, като двубоят е с начален час 21.00 часа и ще бъде предаван пряко в ефира на NEWS7.

Първият гейм в Шверин протече равностойно, но в края му празнуваха сръбкините. Двата тима на няколко пъти си разменяха предимството в резултата, а при 24:23 Сърбия вече разполагаше с геймбол. Шампионките на континента се възползваха и поведоха с 1:0.

Втората част протече кошмарно за България, като родният тим успя да спечели едва 13 точки в него. В един момент от него Сърбия записа цели 10 точки срещу само една за "лъвиците", което и логично доведе до 2:0 в полза на съперника.

Постепенно обаче отборът на Марчело Абонданца стъпи на краката си, а България започна да показва най-силните страни от играта си. Последваха два последователни гейма на сметката на "лъвиците", което и доведе до решителен тайбрек.

При 14:13 България вече разполагаше с мачбол, а капитанката Страшимира Филипова сложи точка на драматичния двубой с ефективна атака за 15:13 и крайното 3:2 в полза на България.