Лудост в Леверкузен! Байер – Волфсбург 4:5 (ВИДЕО)

Волфсбург постигна една от най-паметните победи в историята си, след като надви с 5:4 в крайно атрактивен и драматичен мач Байер (Леверкузен) като гост в среща от 21-ия кръг на германската Бундеслига.

„Вълците“ поведоха с 3:0 до почивката и се виждаха спокойни победители, преди хеттрик на Сон Хюн-Мин да възроди шансовете на домакините за поне точка в лудия мач на стадион „БайАрена“.

Холандският нападател на гостите Бас Дост обаче блесна с цели четири гола за Волфсбург и в 94-ата минута се разписа в решителен момент, за да донесе крайния успех с 5:4 пред невярващите зрители по трибуните.

Волфсбург вече има 44 точки и запазва дистанцията от 8 точки от лидера Байерн, който по същото време унищожи с 8:0 Хамбургер. Леверкузен продължава неубедителното си представяне и остава на шесто място с 32 пункта, изоставайки на 2 от Шалке, който е четвърти с мач по-малко.

Още до почивката играчите на треньора Дитер Хекинг водеха с три чисти гола в резултата, като преднината им можеше да бъде още по-убедителна, ако не бяха двата пропуска от чисти положения на рекордния трансфер Андре Шюрле.

В шестата минута резултатът на „БайАрена“ бе открит, след като изключително активният през първото полувреме Виейриня проби по лявото крило и центрира опасно в наказателното поле. Централният нападател на „вълците“ Бас Дост с глава засече неспасяемо топката и даде ранен аванс на своя отбор след само 6 минути игра – 0:1.

Вторият гол в полза на Волфсбург падна от статично положение и след неубедителна намеса на вратаря на домакините Бернд Лено, който позволи топовен шут на Налдо от пряк свободен удар на около 40 метра от вратата да го преодолее – 0:2.

Контраатаките на Волфсбург продължаваха да тормозят домакините въпреки изгодния аванс и в 29-ата минута Бас Дост отбеляза втория си гол в мача, след като с небрежно докосване засече в мрежата центриране отляво на първа греда на Кевин де Брюне, за да направи 0:3.

Рекордно закупеният от Челси Андре Шюрле имаше два великолепни шанса да направи резултата поне 0:4 до края на полувремето, но първо не можа да се възползва от извеждащо подаване на Луис Густаво и прати в гредата прехвърлящ удар над Лено. При втория случай Шюрле с по-неудобния си десен крак стреля над опразнената врата на домакините, след като Де Брюне бе финтирал вратаря отдясно в наказателното поле и бе подал за германския национал.

В 57-ата минута Сон Хюн-Мин реализира почетен гол за домакините, но от крайно дискусионно положение, след като Карим Белараби стреля по диагонала в наказателното поле, а Диего Беналио не можа да укроти топката. Още докато тя беше в обсега на вратаря Хюн-Мин посегна с крак и я прати в мрежата отблизо, като съдията не уважи претенциите за засада и фаул срещу вратаря на гостите – 1:3.

Сон с великолепно отиграване върна за кратко надеждите на Байер за обрат в срещата, след като в 62-ата минута се откъсна от защитниците и с едно докосване овладя отличен извеждащ пас, който му позволи да финтира вратаря и да се озове на празна врата. Кореецът хладнокръвно прати топката в мрежата за втори път за пет минути и намали значително пасива на домакините – 2:3.

Само 60 секунди по-късно обаче Волфсбург потуши порива на домакините и отбеляза четвърти гол чрез централния си нападател Бас Дост. Левият бек Рикардо Родригес направи пробив по крилото и центрира успоредно на голлинията, като холандското острие на далечната греда с шут от воле прати кълбото в мрежата на Лено за четвърти път – 2:4.

В 66-ата минута обаче Хюн-Мин реализира хеттрика си, възползвайки се от неупешно изчистена топка при защита на корнер от Волфсбург, която попадна в него отляво в наказателното поле. Азиатецът я нагласи на левия си крак и със завидна лекота я прати отново зад гърба на Диего Беналио – 3:4.

Невъзможното на пръв поглед през първото полувреме стана факт в 72-ата минута, когато Карим Белараби се измъкна от защитата на гостите и се възползва от подаване от дълбочина, за да простреля вратаря на Волфсбург за четвърти път след почивката – 4:4!

В 82-ата минута Емир Спахич от домакините бе изгонен за втори жълт картон, с което обрече домакините на предимно защитна игра до края на редовното време. Стихийният натиск на Волфсбург донесе успех на гостите в 94-ата минута – само секунди преди последния съдийски сигнал – когато центриране отдясно на Виейриня намери Бас Дост в наказателното поле, като холандецът с акробатично отиграване изпревари спестилия усилия вратар Лено и наниза победния гол за „вълците“ по инфарктен начин – 4:5!

Дост се намира в отлична форма от началото на 2015-та и вече има цели седем попадения в Бундеслигата за календарната година и общо осем през сезона.