Лудогорец завърши по шампионски, младок бележи за "орлите"

Шампионът на България и носител на Купата Лудогорец сложи успешен край на най-добрия сезон в историята си до момента.

"Орлите" победиха с 3:1 гостуващия Черно море в своя последен мач за кампанията, като трибуните на "Лудогорец Арена" бяха препълнени до краен предел, очаквайки официалното награждаване на шампионите.

Шоко и Жуниор Кишада бяха точни за домакините още в началото, а междувременно попадение за "моряците" отбеляза Стенли Окоро. Две минути преди края шампионите оформиха крайното 3:1, а първото си попадение в елита отбеляза младият талант на Лудогорец Кристиян Китов.

Така Лудогорец завършва сезона на първо място с актив от 84 точки, разполагайки с 25 победи от 38 изиграни мача в елита. Девет пъти "орлите" завършиха наравно и само четири пъти претърпяха поражение. Головата разлика на шампионите е 74:20.

Черно море завършва сезона на шесто място в първата седмица на първенството с актив от 54 точки. Мачът в Разград бе последен за наставника на варненци Георги Иванов - Гонзо, който ще поеме поста на спортен директор в любимия Левски.

Наставникът на "орлите" Стойчо Стоев заложи на микс между титуляри и резерви в своя стартов състав. Владислав Стоянов застана на вратата на Лудогорец, а Витиня, Барт, Александров и Шоко стартираха в защита пред него. Капитанът Светослав Дяков, Христо Златински и Себастиан Ернандес започнаха в халфовата линия, докато Дани Абало, Йерун Луму и Жуниор Кишада започнаха в атака.

Георги Иванов заложи на Дашев под рамката на вратата, а Венков, Александров, Котев и Станчев започнаха в защита. Даниел Георгиев, Паланков и Расим стартираха в халфовата линия, докато Димо Атанасов, Окоро и Валери Домовчийски трябваше да притесняват отбраната на шампионите.

Двубоят на "Лудогорец Арена" стартира вихрено, като още в началните минути двата тима си размениха по едно попадение.

Първи отбелязаха домакините, които се разписаха след добра акция в 9'. Жуниор Кишада пусна добър пас към включилия се в атака Шоко, а бразилският десен бек на шампионите матира Дашев с прецизен изстрел с десния крак - 1:0.

4086926

Радостта на "зелените" обаче не трая дълго, защото само две минути по-късно Черно море възстанови равенството. Христо Златински допусна грешка и загуби топката в средата на терена, което и доведе до светкавична контраакция на "моряците". Валери Домовчийски изведе Окоро очи в очи със Стоянов, а чернокожата перла на варненци преодоля Владислав Стоянов за 1:1.

Головата фиеста в Разград продължи с пълна сила, а в 19' домакините отново излязоха напред в резултата. Лудогорец разигра най-добрата си атака от началото на срещата, като "орлите" буквално матираха защитата на Черно море с прекрасна акция с по едно докосване. В крайна сметка топката се озова в краката на Кишада, който от чиста позиция вкара топката в мрежата на варненци за 2:1.

4086927

В 24' "орлите" пропиляха отлична възможност и за трети гол във вратата на Черно море. Този път изстрел отправи колумбийският халф Себастиан Ернандес, но топката премина опасно над напречната греда на гостите. Черно море отговори със силен удар на Даниел Георгиев, но също неточно. Две минути преди почивката "моряците" бяха близо до изравняването, но Владислав Стоянов се намеси респектиращо след изпълнение от статично положение на Бекир Расим.

Най-дискусионната ситуация в мача пък се разигра в 34', когато отборът на Черно море не получи стопроцентова дузпа в своя полза. Капитанът на домакините Светослав Дяков видимо препъна Валери Домовчийски в наказателното поле на своя тим, но реферът Калин Людмилов необяснимо запази мълчание в ситуацията.

4086930

През втората част темпото на игра значително спадна, а домакините започнаха да се подготвят за предстоящите празненства след последния съдийски сигнал. Двата тима предложиха далеч по-бавен и скучноват футбол след почивката, като липсваха и интересните ситуации пред двамата вратари.

В 54' Христо Златински опита неуспешно да обстрелва вратата от пряк-свободен удар, а в 63' отново той стреля в тялото на бранител. Междувременно Стойчо Стоев погледна към резервната скамейка на своя тим, давайки шанс за изява на талантливия младок Кристиян Китов. В игра се появиха още две от големите звезди на Лудогорец - Върджил Мисиджан и Роман Безяк, които обраха аплодисментите на публиката в Разград.

4086931

Петнадесет минути преди края влезлият като смяна млад вратар на Черно море Християн Христов отрази тежък удар на Дани Абало, а в 85' отново той се намеси след фалцова топка на Върджил Мисиджан. Междувременно Валери Домовчийски опита да изравни от пряк-свободен удар, но бившият нападател на Левски не бе точен.

Две минути преди края дойде и големият момент на Кристиян Китов. Младият талант покачи на 3:1 и отбеляза първия си гол в българския шампионат, разписвайки се с превъзходен изстрел с десния крак. Китов овладя една топка пред наказателното поле на "моряците" и стреля прецизно в долния ляв ъгъл на вратата, не оставяйки шансове на Христов.