Лудогорец напомни за способностите си при разгром над Литекс (ВИДЕО)

Лудогорец е последният полуфиналист в турнира за Купата на България, след като изигра най-силното си полувреме от началото на 2015-та година и елиминира Литекс с успех 5:0 в Разград. Първият двубой в Ловеч завърши без голове, а още преди да е изминал и половин час игра шампионите и носители на трофея си осигуриха комфортен аванс от две попадения.

В 12-ата минута несполучлива намеса на вратаря Винисиус Баривиейра при центриране отляво предостави топката на крака на Жуниор Кишада, чийто изстрел от точката за дузпа бе блокиран. Кълбото обаче остана в игра и Светослав Дяков с шпагат изпревари защитник, за да прати топката в опразнената врата.

В 27-ата минута отново след центриране, този път от десния фланг на Жуниор Кайсара, отбраната на Литекс се пропука фатално. Топката прехвърли всички бранители в оранжево и стигна на далечната греда, където непокритият Фабио Ешпиньо без особени проблеми с глава я прати в мрежата за 2:0.

Третият гол падна след статично положение и центриране от фаул на Ешпиньо, което бе засечено с глава от Александър Барт - 3:0. Четвъртото попадение падна в 85-ата минута и бе дело на Мисиджан, който с далечен изстрел прати кълбото в обсега на вратаря Баривиейра, но опитът за блокиране не сполучи и топката мина голлинията след рикошет в ръцете на стража.

Петият гол също падна след рикошет при далечен изстрел, този път отправен от Роман Безяк, като топката се отби от в тяло на бранител на Литекс и заблуди Баривиейра.

Литекс създаде твърде малко положения и особено през първото полувреме не предложи почти никакъв отпор на ефективния си съперник, който се възползва от почти всичките си ситуации. Така Лудогорец се присъединява към Левски, Локомотив (Пловдив) и Черно море на полуфиналите и утре ще научи съперника си, когато в 11:00 часа бъде изтеглен жребият за следващата фаза.

Срещата Разград започна с по едно добро положение и за двата тима, като "оранжевите" не се възползваха от разбъркване в самото начало в наказателното поле на домакините, при което на два пъти играчи на Литекс опитваха удари, но не притесниха Владислав Стоянов. Лудогорец контраатакува на скорост и шут на Михаил Александров бе избит в корнер, от който обаче не бе създадено нищо опасно.

В 12-ата минута домакините поведоха заради нелепа изява на Баривиейра, който не можа да изчисти по най-добрия начин топката след центриране отляво на Върджил Мисиджан. Кълбото попадна в Жуниор Кишада, чийто шут бе блокиран, но при добавката Светослав Дяков бе безпогрешен - 1:0.

Лудогорец демонстрира изключителна ефективност в първия половин час, защото увеличи аванса си при втория си "полу"-шанс, този път след центриране от фланга на Жуниор Кайсара. След скоростна атака десният бек технично сложи топката на главата на Ешпиньо, и той необезпокоявано я прати в мрежата на Литекс за 2:0 в 27-ата минута.

В 33-ата минута домакините продължиха да тормозят съперника си, като Мисиджан комбинира с Витиня вляво, а защитникът центрира в наказателното поле, но Ешпиньо този път не можа да пласира удара си с глава в очертанията.

Данило Асприя направи пробив по десния фланг в края на полувремето и почти не срещна съпротива от съперник, но центрира разочароващо неточно от аутлинията и опропасти една от малкото възможности за Литекс.

В крайна сметка първата част завърши заслужено в полза на Лудогорец, който категорично доминираше над "оранжевите" и стигна до комфортен аванс. След паузата "оранжевите" пробваха да раздвижат играта си, но отново им липсваха ситуации, в които да притеснят вратаря Владислав Стоянов.

От своя страна Кишада бе близо до това да отбележи трети гол за домакините в 56-ата минута, но с прехвърлящия си изстрел от неособено удобна позиция прати кълбото над горната греда.

В 66-ата минута Лудогорец отново прекърши крилете на съперника си и с трети гол окончателно елиминира дори минималната интрига в реванша. Центриране от фаул на Ешпиньо бе засечено с глава от Александър Барт на първа греда - 3:0.

До края на полувремето темпото не бе особено високо, а Лудогорец имаше добра възможност да отбележи още един гол, но резервата Роман Безяк се провали от чиста позиция пред опразнената врата. След добра атака топката стигна до Даниел Абало, но той предпочете да не стреля, а да предостави топката на словенския нападател, който обаче стреля много неточно в аут.

В 85-ата минута все пак падна и четвъртият гол - Мисиджан стреля от далечна дистанция, а вратарят Баривиейра се намеси нелепо и не само не можа да отрази топката, но я остави да се отбие от ръцете му и да се оплете в мрежата - 4:0.

Петият гол също падна малко случайно, след като Роман Безяк стреля извън наказателното поле, а рикошет прати кълбото в неспасяем за Баривиейра ъгъл. На таблото в Разград като голмайстор бе изписан Безяк, но по телевизията признаха гола на името на Абало.

Старши-треньорът на Лудогорец Георги Дерменджиев няма да може да разчита на контузените Иван Чворович, Марселиньо и Йордан Минев, а в лагера на Литекс единствено Евгени Александров е с травма.

За Лудогорец на вратата започва Владислав Стоянов, а пред него в защита от ляво надясно са подредени Витиня, Александър Барт, Козмин Моци и Жуниор Кайсара. Светослав Дяков и Фабио Ешпиньо оперират в средата на терена, а пред тях като плеймейкър е поставен Вандерсон.

По крилата се разчита на Михаил Александров и Върджил Мисиджан, а нападател е Жуниор Кишада.

Литекс излиза с идентична схема 4-2-3-1, като на вратата е Винисиус Баривиера, а пред него ариегардът е изграден от Страхил Попов, Рафаел Перес, Пламен Гълъбов и Васил Божиков. Петрос Бумал и Антон Недялков си партнират в средата на терена, като Кристиан Малинов ще бъде връзката между нападението и полузащитата.

На двата фланга са разположени Кирил Десподов и Данило Асприя, докато Милчо Ангелов е единствен чист нападател.

Литекс се намира в негативна серия в гостуванията си в Разград - три поредни поражения, в които бяха допуснати девет и бяха отбелязани само два гола. През този сезон в А група "оранжевите" отстъпиха категорично с 1:4 на шампионите.