Лоренсо господар на Каталуния, Педроса и Маркес също на подиума

Световният шампион Хорхе Лоренсо спечели втора поредна победа и трета през сезона в кралския клас на MotoGP, след като бе безапелационно най-бърз в състезанието за Голямата награда на Испания на пистата „Каталуния".

Лоренсо започна от втора позиция на решетката, но в самото начало успя да изпревари стартиралия от полпозишън Дани Педроса, като до самия край на 18-те обиколки не остави съмнение в превъзходството си над състезателите на Репсол Хонда.

Педроса, който постави рекорд за скоростна обиколка в квалификациите вчера, трябваше да се задоволи с второто място.

Финалните акорди на надпреварата предложиха много зрелище за феновете по трибуните, защото дебютантът в MotoGP през този сезон Марк Маркес атакуваше постоянно съотборника си в Репсол Хонда Педроса.

В крайна сметка вълнуващата битка между двамата испанци не доведе до късна смяна на позициите и Маркес остана на третото място.

Валентино Роси се възстанови от кошмарно протеклото Гран при на Италия в предишния кръг и завърши на 4-то място с другия мотор на Ямаха.

9-кратният световен шампион се възползва от нелепата катастрофа на британеца Кал Кръчлоу.

Кръчлоу за пореден път направи удивително впечатление в квалификациите със записването на второ по скорост време със своя мотор на Тек 3.

За негово съжаление в 6-ата обиколка на състезанието той катастрофира и за първи път през сезона не успя да финишира в надпревара.

От това се въползва Валентино Роси, за да приключи комфортно на 4-тото място. Германецът Щефан Брадъл направи най-доброто си представяне в кампанията и се нареди на 5-та позиция, следван от Брадли Смит, който също впечатли за 6-то място.

Смит се бореше за позицията с пилота на Дукати Андреа Довициозо, който все пак беше изпреварен няколко обиколки преди края.

Алекс Еспаргаро финишира 8-ми пред Колин Едуардс, който за първи път се нарежда толкова напред (9-ти) в MotoGP. Микеле Пиро допълни топ 10.

Въпреки третата си победа за сезона и втория пореден успех, Лоренсо е на второ място в класирането при състезателите със 116 точки.

Лидер продължава да бъде Дани Педроса със 123, докато съотборникът му в Репсол Хонда Марк Маркес е трети с 93.

Кал Кръчлоу е четвърти със 71 точки, 11 повече от Валентино Роси.