Локомотив нокаутира Ботев в самия край

снимка: botevplovdiv.bg

Инфарктен обрат в последните седем минути донесе първа победа на Локомотив над Ботев в последните десет издания на дербито на Пловдив. "Смърфовете" посякоха домакините с 2:1, въпреки че в 81-ата минута изоставаха в резултата с един гол и не се виждаше как могат да избегнат елиминацията.

За четвърти път в осмия сблъсък между двата пловдивски тима за Купата на България победител в спора излиза Локомотив.

Резултатът бе открит в 81-ата минута от капитана Иван Цветков, който бе оставен абсолютно непокрит пред малкото наказателно поле и с удар с глава на празна врата даде ключов аванс на домакините. Цветков имаше комфорта да засече необезпокоявано топката в опразнената мрежа след подаване също с глава на Лъчезар Балтанов, който на далечна греда свали кълбото след центриране от фаул на Момчил Цветанов.

4126725

Радостта на "канарчетата" обаче трая само 120 секунди, защото буквално в първата си атака след инкасирания гол Локомотив изравни на 1:1. Емерик де Врийзе пробва с хубав пас по земя да изведе Мартин Камбуров очи в очи с вратаря на Ботев Адам Стаховяк, но топката се отби от гърба на капитана на "смърфовете" и отиде встрани. Притичалият Венелин Филипов стреля без подготовка и с плътен диагонален шут не даде никакъв шанс на Стаховяк да хване кълбото, което се оплете в мрежата в долния ляв ъгъл.

Шокираща двойна грешка на Ромен Инес обаче подари победата на Локомотив с гол за пълен обрат в 90-ата минута. Пламен Николов върна топката назад за на пръв поглед необезпокоявания французин, който не можа да овладее адекватно и се поддаде на напрежението, като пробва да подаде на вратаря Стаховяк, но вместо това предостави кълбото на Бирсент Карагерен. Роденият в Асеновград нападател елегантно преодоля стража и на празна врата плъзна топката в мрежата, за да се възползва по най-добрия начин от подаръка на Инес - 1:2.

4126720

Така Локомотив (Пловдив) се класира за четвъртфиналите с общ резултат 3:2, а старши-треньорът Велислав Вуцов може да е водил за последен път "канарчетата", защото негативната им серия продължава - освен отпадането за Купата, към момента те се намират извън топ 6 в А група.

Ботев трябва да съжалява за пропуснатата победа, защото и през първото полувреме имаше по-добри шансове за гол пред вратата на гостите. Йордан Господинов с няколко отлични намеси попречи на "канарите" да поведат - пропуски направиха Момчил Цветанов, Иван Цветков и Лъчезар Балтанов.

След почивката отново Цветков бе изведен сам срещу Господинов, но по несериозен начин се опита да го прехвърли и не сполучи. Мариян Огнянов пък получи топката в наказателното поле при бърза контраатака и трябваше да центрира към далечна греда за непокрития Цветков, но разочароващо прати топката в аут.

4126722

Момчил Цветанов също бе изведен сам срещу вратаря на Локомотив към края на срещата, но се засуети в наказателното поле и позволи ударът му по диагонала да бъде избит в корнер. Освен головете, Локомотив само веднъж сериозно застраши вратата на Стаховяк, но заслужаваше да получи дузпа в 57-ата минута.

Неубедителна намеса на Стаховяк при центриране отдясно прати топката на крака на Мартин Камбуров, който стреля към опразнената врата, а с шпагат Йордан Христов пресече кълбото. То обаче се отби в ръката му и промени посоката си, но съдията Георги Кабаков прецени, че не трябва да дава дузпа.

Ботев също имаше два неуважени апела за 11-метров наказателен удар при падания на Цветков и на Цветанов в добавеното време. Пламен Николов пък бе изгонен в 92-ата минута заради удар по съперник без топка - изнервените футболисти дълго време спореха помежду си след отбелязването на втория гол на Локомотив, като не се стигна до сериозни сблъсъци и пререкания.