Локо удари Ботев с два бързи парни чука

Локо надделя над градския си съперник Ботев с 2:1. Битката за Пловдив на "Лаута" стартира страхотно за домакините. Те взеха преднина с два бързи гола на звездите си Балдовалиев и Камбуров - съответно в 14-ата и 17-ата минути. Първият вкара отблизо с глава, а вторият не сгреши също оставен непокрит във вратарското поле на Виктор Голас.

Защитата на Ботев пък не знаеше къде се намира през цялата първа част и само чудото спаси "канарчетата" от по-голям резил в първия половин час.

През второто полувреме гостите се преобразиха. Капитанът им Йордан Христов намали изоставането на Ботев в 48-ата минута с неспасяема тупалка. До края на мача Балтанов иамаше чудесен шанс да попари Локо и да донесе точка на "жълто-черните". Халфът обаче не съумя да преодолее Ел харуби от 3 метра и го направи герой за 'черно-белите".

Така Локомотив прекъсна черната серия от 9 поредни мача, в които "смърфовете" не успяваха да бият Ботев. Това е първи успех за тях от 6 години насам.

С 3-те точки Локо мина Ботев в класирането на А група и даде старт за празненства на "черно-бялата" част от Пловдив.

Дербито на Пловдив между Локо и Ботев от 12-ия кръг на А група в 20.00 часа обещава много емоции. Двата отбора се намират на незавидните 8-мо и 9-то място в класирането. Това прави напрежението в срещата още по-осезаемо. За пръв път вълнуващата битка ще се състои на осветление. Това е и големият страх на полицията, която се опасява от среднощни кървави схватки между двете враждуващи агитки. Пествието на „бултрасите“ до стадион Локомотив не мина без инциденти. Първо двама фена на Ботев се сбиха, а после ултраси на „черно-белите“ устроиха засада и обстрелваха с камъни придвижващите се в пакет ботевисти. Присъствието на тежко въоръжени спецчасти предотврати по-сериозни сблъсъци

19,30 ч - На стадиона в парк „Лаута“ половин час преди първия съдийски сигнал са се събрали около 3000 души. Срещата ще бъде наблюдавана на живо от не повече от 6 хиляди зрители. Агитката на Ботев получи само 500 билета, въпреки че секторът за гости побира 1800.

19,34 ч - Агитките взривиха първите самоделни бомбички, макар че внасянесто на пиротехника е забранено и на влизане зрителите бяха щателно претърсвани.

19,44  - Химическа тоалетна на "Лаута" се запали и се наложи пожарна да я гаси. Устройството за облекчаване пламна, след като от агитката на Локо метнаха горяща факла.

19, 45 - Поне 1000 ултраси на Ботев са на стадиона, макар че от Локо им отпуснаха само 500 билета.

Треньорът на Локомотив Христо Колев - Бащата хвърля в дербито всички "стари пушки", с които разполага. На вратата е Ел Харуби, пред него в защита ще действат Котев, Тунчев, Пламен Крумов и Христо Стамов. В халфовата линия застават Гъргоров, Димо Бакалов, Ванчо Траянов и Стефан Велев. Нападател е Мартин Камбуров, а зад него ще действа Балдовалиев.

Наставникът на Ботев Ермин Шиляк залага под рамката на Виктор Голас. Пред него в защита са Йордан Христов, Пламен Николов, Златков и Лазар Марин. В полузащитата ще играят Балтанов, Старокин, Гамаков и Кифуети. Зад острието Жоел Чибамба пък ще действа Даниел Генов.

В първите 10 минути двата тима се проучват и избягват рисковете. Напрежението кара играчите да разчитат на дълги центрирания, които са обречени.

11-а минута: Пламен Крумов от Локо получава жълт картон след изключително груб фаул. Домакините са по-активни, но Ботев можеше да поведе след центриране отляво. Балтанов обаче не успя да вкара с глава.

14-а минута: ГОЛ ЗА ЛОКОМОТИВ! Балдовалиев спазва традицията да наказва Ботев. Македонецът получи отличен пас отляво и с глава прониза Виктор Голас. Защитата на "канарчетата" необяснимо остави Балдовалиев без опека.

17-а минута: 2:0 за "СМЪРФОВЕТЕ"!!! Голаджията на "черно-белите" Мартин Камбуров отбеляза от непосредствена близост. Нападателят се възползва от паниката в отбраната на гостите и с каратистки прийом хвърли в екстаз феновете на домакините.

Ванчо Траянов видя жълт картон.

Още до средата на първата част футболистите на Ботев се намират в нокдаун. След допуснатите попадения те не спират да грешат. Щабът на "жълто-черните" и "бултрасите" също се чудят какво става. Опитните централни защитници на Ботев Златков и Пламен Николов сякаш играят футбол за пръв път. Само чудо досега пази вратата на гостите от трето попадение.

32-а минута: Пълна безидейност в играта на Ботев. Капитанът Йордан Христов пробва изстрел от 25 метра, но високо над вратата на Ел Харуби. Локо пък намали оборотите.

45-а минута: Реферът Станислав Тодоров сложи край на първото полувреме, а с това и на мъките на Ботев. Локомотив имаха претенции и за дузпа, но те не бяха уважени.

Очакванията за равностоен мач не се оправдават. "Смърфовете" са пълновластни господари на терена за кеф на своите привърженици. Никой от играчите на "канарчетата" не поема отговорност, а срещу хъса и агресията на Локо те противопоставят единствено панически изчиствания.

Двете агитки издигнаха множество обидни транспаратни. Ултрасите не спират да пеят, но и да се замерят с всевъзможни предмети. Полицията удвои кордона в пространството, разделящо феновете на двата отбора.

Мощна пиратка е гръмнала в ръцете на момиче от агитката на Локомотив. Девойката има изгаряния и е откарана за преглед.

46-а минута: Старт на втората част. Алекс Колев заменя безличният Жоел Чибамба на върха на атаката на Ботев.

48-a минута: ГОЛ ЗА БОТЕВ !!! "Жълто-черните" се връщат в мача след чудесен гол на Йордан Христов, който забива първия си гол в А група. Капитанът на Ботев напредна и със страховита тупалка с десния крак от 20-ина метра препарира Ел Харуби.

51-а минута: Ботев се съвзе и гледа все по-настоятелно към вратата на Локомотив.

В игра за Ботев влезе Нико Варела на мястото на бледия Даниел Генов. Агитката на гостите избухна, защото уругваецът е любимец на ботевистите.

63-а минута: Орлин Старокин имаше прекрасна възможност да изравни резултата, но стреля неточно. В играта на Ботев се вижда настроение и те са преобразени след почивката.

65-а минута: Гъргоров и Балдовалиев комбинираха добре, в крайна сметка македонецът не съумя да вкара трети гол за Локомотив.

Локомотив охлади ентусиазма на Ботев и успокои играта. В последните минути двата тима не могат да си подадат повече от 2 пъти коженото кълбо. Контраатаките на домакините вещаят опасност пред Виктор Голас. Ботев пък се блъска в стената от защитници на Локо и няма идея как да я пробие.

79-a минута: Ботев бе много близо до изравняването. Кифуети центрира, Пламен Крумов изчисти нескопосано и Балтанов остана сам срещу стража на Локо на 3 метра пред голлинията. Ударът му обаче беше спасен рефлективно от Ел Харуби. След корнера пък се създаде сумотоха пред вратата на домакините, които засега оцеляват.

87-a минута: Влезлият на смяна за Ботев Божидар Васев стреля от 30 метра от воле и за-малко да сюрпризира Ел Харуби. Топката мина на 1 метър над горната греда. Гостите се хвърлиха в атака в последни опити да измъкнат точка от "Лаута".

КРАЙ НА МАЧА: Локомотив победи с 2:1 и е властелин на Пловдив, поне до следващото издание на дербито под тепетата.