Ливърпул завърши с победа, но не дочака чудото

Отборът на Ливърпул завърши с победа участието си в сезон 2013/14 на английската Висша лига, след като днес мърсисайдци спечелиха с 2:1 домакинството си на Нюкасъл в среща от последния 38-и кръг.

"Червените" обаче остават на второ място в крайното класиране, след като същевременно Манчестър Сити не допусна грешка срещу Уест Хям у дома и спечели шампионската титла. Ливърпул имаше нужда от задължителен успех на "чуковете", за да може трофеят да се озове на "Анфийлд".

Така Ливърпул приключва кампанията си с актив от 84 точки - с две по-малко от шампиона Манчестър Сити. Активът на "червените" съдържа 26 победи, 6 равенства и 6 загуби, а головата разлика на тима е 101:50. Единствено новият шампион има повече отбелязани голове от Ливърпул през този сезон - 102.

Нюкасъл пък инкасира 19-о поражение през кампанията, като "свраките" отстъпиха деветото място на Стоук Сити, който същевременно спечели срещу Уест Бромич навън. Северняците завършиха мача и с девет души, след като Шола Амеоби и Пол Дюме бяха изгонени.

Брендън Роджърс заложи на познатото трио Стърлинг - Суарес - Стъридж в предни позиции, докато Джо Алън, Джордан Хендерсън и Стивън Джерард започнаха в средата на терена. Джонсън, Агер, Шкъртел и Фланаган стартираха в отбрана пред вратаря Симон Миноле.

Мениджърът на "свраките" Алън Пардю разчиташе на Шола Амеоби в ролята на острие, докато Йоан Гуфран и Муса Сисоко действаха по двата фланга. Тиоте и Анита оперираха в средната линия на гостите. Лоик Реми остана извън групата на Нюкасъл поради контузия.

Двубоят на "Анфийлд" започна с шанс за Нюкасъл, които опитаха да се възползват от статично положение пред вратата на Миноле. Шола Амеоби засече с глава центриране от корнер, но изпращайки топката в аут. В 10' отново Амеоби изпревари Дан Агер и отправи удар след центриране на Сисоко, но Симон Миноле не бе затруднен.

Постепенно обаче се стигна до 20', когато "Анфийлд" замлъкна. Гуфран изпревари Стивън Джерард и центрира в наказателното поле на Ливърпул, където Мартин Шкъртел в опита си да изчисти си отбеляза нелеп автогол - 0:1.

4085338

Четири минути по-късно домакините можеха да изравнят. Джерард центрира от корнер пред вратата на "свраките", но ударът с глава на Даниел Агер бе спасен от Тим Крул. В 27' събитията отново се пренесоха пред вратата на Ливърпул, но Йоан Гуфран не успя да преодолее Миноле. Две минути по-късно отново Гуфран можеше да удвои резултата, но и този път французинът не успя да се възползва.

Втората част на "Анфийлд" очаквано стартира с домакински натиск на Ливърпул, но футболистите на Брендън Роджърс така и не успяваха да създадат стопроцентов шанс за гол пред Симон Миноле. В 56' Шкъртел за малко не се реваншира за автогола си, но малко не достигна на словака, за да засече центриране на Стивън Джерард.

Между 63' и 65' обаче "Анфийлд" изригна, защото Ливърпул осъществи пълен обрат в разстояние на само две минути. Даниел Агер възстанови равенството след изпълнение на статично положение, като датският национал засече по атрактивен начин центриране на Стивън Джерард в наказателното поле.

Две минути по-късно "червените" вече имаха и аванс в резултата. Ливърпул отбеляза копие на първото си попадение, като отново Стивън Джерард центрира топката от пряк-свободен удар пред вратата на Нюкасъл. Този път кълбото бе засечено от Даниел Стъридж, който също насочи топката в мрежата зад Крул - 2:1.

4085342

По същото време "свраките" останаха и с човек по-малко на терена, след като Шола Амеоби си изкара изключително глупав червен картон, влизайки в спор с рефера Фил Дауд.

В 79' Даниел Агер можеше да реализира и второто си попадение в двубоя, но този път скандинавецът бе неточен след поредно отлично центриране на капитана Стивън Джерард.

Три минути преди края Нюкасъл остана и с девет души на терена. Този път изгонен от игра бе Пол Дюме, който извърши грубо нарушение срещу Луис Суарес.