Ливърпул покоси Челси насред Лондон

Ливърпул нанесе четвърта загуба от 12 изиграни срещи на Челси в Премиършип през този сезон, след като тази вечер грандът от Мърсисайд изтръгна успех с 2:1 насред препълнения "Стамфорд Бридж" в английската столица Лондон. Донякъде изненадващо за всички, автор на победното попадение в последните минути на двубоя бе бранителят Глен Джонсън, който реализира след атрактивен пробив в наказателното поле на "сините". Преди това двата тима си бяха разменили по едно попадение, чрез Макси Родригес за Ливърпул и Даниел Стъридж за Челси.

По този начин Ливърпул се изравни с днешния си опонент по брой точки във Висшата лига - по 22, като и двата тима остават на цели 12 пункта зад временния лидер Манчестър Сити.

Двама футболисти на обща стойност 85 милиона паунда останаха на резервните скамейки преди срещата. Мениджърът на домакините Андре Вилаш-Боаш предпочете Дидие Дрогба пред Фернандо Торес в предни позиции, докато Андрю Керъл също не получи доверието на Кени Далглиш. Подкрепа от двете крила Дрогба получаваше от Флоран Малуда и Хуан Мата, докато Франк Лампард, Джон Оби Микел и Рамиреш действаха в средата.

Ливърпул отново разчиташе на уругвайското си острие Луис Суарес в офанзивен план, а донякъде изненадващо, сред титулярите на "червените" попадна и уелсецът Крейг Белами. Испанският страж Хосе Рейна пък носеше капитанската лента на Ливърпул, имайки предвид отсъствието от стартовия състав на Стивън Джерард и Джейми Карагър. Доверието на Крал Кени получи и аржентинецът Макси Родригес, който отбеляза първия гол в срещата десет минути преди почивката, завършвайки хладнокръвно чудесна атака на своя тим.

Три точки бе разликата между двата отбора във временното класиране на Висшата лига, като Челси заемаше 4-та позиция с актив от 22 пункта. Ливърпул бе 7-ми с 19, като евентуална победа щеше да уплътни значително амбициите на "червените" за място в Шампионската лига догодина

Двубоят на "Стамфорд Бридж" стартира на високо темпо, като футболистите в червени и сини фланелки се вкопчиха в здрава битка от самото начало на дербито. Бързата игра и физическите сблъсъци подсказваха, че в Лондон ще се изиграе мач с не малко емоции, а първото по-добро положение за отбелязване на гол се откри пред Челси. В 10' Флоран Малуда центрира добре в наказателното поле на Ливърпул, а оставеният сам Хуан Мата засече топката от въздуха от непосредствена близост. Испанецът обаче не успя да намери очертанията на вратата, въпреки, че се намираше на изгодна позиция да отбележи. Минута по-късно, опит да реализира първия си гол за Челси в Премиършип направи Джон Оби Микел, но нигериецът стреля над гредата.

В 22' трибуните на "Стамфорд Бридж" изригнаха, но както и се оказа в последствие, подведени от зрителна измама. Дидие Дрогба изпълни изкусно един пряк-свободен удар пред вратата на Пепе Рейна, а топката се оплете от външната страна на мрежата. Първоначално изглеждаше така, сякаш африканецът е отбелязал, но кълбото мина на сантиметри от гредата.

В предни позиции Ливърпул разчиташе много на бързината в своите атаки, като това даде своя резултат десетина минути преди почивката. Чарли Адам открадна една топка от Оби Микел в средата на терена и подхвана нова контраатака за своя тим, която премина и през Крейг Белами. Уелсецът разигра бързо двойно подаване с Луис Суарес, преди да насочи топката наляво към открилия се на чиста позиция Макси Родригес. Останал очи в очи с Петр Чех, бившият капитан на Атлетико Мадрид намери мрежата зад него за 0:1.

Виждайки своя отбор да изостава в резултата, на полувремето Андре Вилаш-Боаш извърши една промяна в титулярния състав на домакините. Португалският мениджър потърси усилване на своята офанзивна мощ, но предпочитайки младия Даниел Стъридж пред струващия 50 милиона паунда Фернандо Торес. Стъридж зае мястото на Оби Микел сред стартовите единадесет, а само десет минути по-късно се отблагодари на своя наставник за полученото доверие.

В 55' Челси възстанови равенството, като автор на попадението бе именно появилият се като резерва на терена Даниел Стъридж. Флоран Малуда изстреля бързо подаване успоредно на голлинията на Пепе Рейна, а Стъридж бе на точното място в точния момент, засичайки необезпокояван кълбото за 1:1. Футболистите в червени фланелки протестираха за положение на засада, но съдийски сигнал не последва.

Само две минутки по-късно, отново Челси бе изключително близо до гола. Домакините изпълниха статично положение пред вратата на Ливърпул, а бразилският бранител Давид Луис намери топката с глава. Капитанът на "червените" Пепе Рейна обаче се намеси прекрасно, демонстрирайки завиден рефлекс и отразявайки удара на "кариоката".

Последваха минути на "Стамфорд Бридж", в които физическата борба взе превес над интересните ситуации пред двете врати, а в 66' Кени Далглиш също погледна към своята резервна скамейка, вкарвайки в игра Джордан Хендерсън на мястото на Крейг Белами. Андре Вилаш-Боаш пък изпрати Фернандо Торес да загрява край тъчлинията, което бе посрещнато с бурни освирквания от сектора за гости с фенове на Ливърпул.

В тези минути домакините бяха по-активни в офанзивен план, а в 75' Челси пропусна нов изгоден шанс да излезе напред в резултата.Подобно на положението с Хуан Мата в началото на двубоя, Флоран Малуда получи шанс да отиграе с воле едно центриране в близост до голлинията на противниковия отбор. Французинът мигновено намери топката с левия крак, но за негов лош късмет, кълбото премина покрай дясната греда на пазената от Рейна врата.

Шест минути преди края в игра влезе и най-скъпият футболист в историята на английския футбол Фернандо Торес, който зае мястото на Дидие Дрогба. Заедно с него на терена се появи и друг бивш състезател на Ливърпул - Раул Мейрелеш, който замени Рамиреш. Малко след това "червените" осъществиха една от малкото си опасни атаки в този период от двубоя, но Дирк Кайт стреля неточно от не лоша позиция.

Трибуните в Лондон замлъкнаха три минути преди края на редовното време, когато сякаш от нищото, Ливърпул нанесе смъртоносен удар на своя домакин в днешното дерби. Автор на попадението бе Глен Джонсън, който изненада сериозно отбраната на "сините", извършвайки майсторски пробив в наказателното поле на Челси. Акцията на десния бранител завърши с удар по земята с левия крак, който не остави шансове за реакция на Чех - 1:2.

До края футболистите в сини фланелки не намериха начин да стигнат поне до точката в мача, като не разполагаха и с достатъчно време за това. Допуснатото поражение пък отново ще затегне обръча около новия мениджър на Челси Андре Вилаш-Боаш, който определено не стартира според очакванията кариерата си в английския футбол.