Ливърпул показа кой командва в града

Ливърпул се отърси от неубедителното представяне срещу Астън Вила и подари на феновете си великолепна победа с 4:0 над градския съперник Евертън в 222-рото Мърсисайдско дерби. Битката между едно от най-добрите нападения срещу една от най-добрите защити в Англия бе предрешена още през първото полувреме, когато „червените“ нанизаха три гола.

Стивън Джерард откри резултата с изстрел от трудно положение в наказателното поле в 21-ата минута и ознаменува рекордното си 28-мо дерби с важно попадение. До днес Стиви Джи бе изравнен начело по брой мачове срещу Евертън със знаменития си бивш колега от ариегарда Джейми Карагър.

Тъкмо когато „карамелите“ започнаха да натискат, отбраната им бе разкъсана от прекрасен извеждащ пас на Филипе Коутиньо, след който Даниел Стъридж разстреля Тим Хауърд за 2:0 в 33-ата минута.

120 секунди по-късно Коло Туре с около 50-метров пас изведе отново Стъридж, който елегантно с прехвърлящ изстрел направи за смях излезлия напред вратар на Евертън – 3:0. Така за първи път през този сезон привлеченият от Челси нападател вкарва повече от веднъж в кръг от Висшата лига и вече има общо 13 попадения в шампионата.

Тихият през първото полувреме Луис Суарес все пак вкара дежурния си гол в 50-ата минута, когато се възползва от грешка на Фил Джагиелка и спринтира 30 метра, за да реализира дежурния си гол – 4:0.

4061319

Уругвайският национал вече има 23 гола в 18 мача от Премиършип и изравни броя на попаденията си от миналия сезон, които обаче бяха постигнати в 33 кръга.

Ливърпул вече има 46 точки след 23 двубоя и заема 4-та позиция в класирането, изоставайки с 3 от Челси, които са с мач по-малко. Евертън остава 6-ти с 42 пункта, но вече има само 2 пред Манчестър Юнайтед, който малко по-рано днес се справи с Кардиф с 2:0 като домакин.

4061321Успешната домакинска серия на „червените“ продължи и те вече имат само 1 загуба в последните 21 срещи на „Анфийлд“. „Карамелите“ остават с един успех от последните си 13 визити на стадиона на градския съперник и за първи път от 8 гостувания в първенството допускат поражение.

Мамаду Сако и Джо Алън бяха пренебрегнати от мениджъра Брендън Роджърс, докато Хосе Енрике, Даниел Агер, Лукас Лейва и Глен Джонсън отсъстваха поради различни здравословни проблеми. Филипе Коутиньо, Даниел Стъридж и Луис Суарес отново оглавиха нападението на Ливърпул, подпомагани от по-задни позиции от Рахим Стърлинг, Джордан Хендерсън и Стивън Джерард.

Роберто Мартинес пък бе гласувал доверие на Фил Джагиелка, Рос Баркли, Стивън Пиенаар и Антолин Алкарас, като Стоунс и Лукаку също имаха за задача да притесняват неубедителната защита на Ливърпул.

От звучното 3:3 на „Гудисън Парк“ в ответния мач през ноември 2013-та година, „червените“ са допуснали цели 15 гола в 10 мача, докато Евертън – само 7. Изненадващо обаче „карамелите“ се пропукаха цели три пъти още през първото полувреме, с което тотално елиминираха шансовете си да измъкнат поне точка от гостуването си на „Анфийлд“.

4061320В 21-ата минута Стивън Джерард се оказа най-съобразителен в наказателното поле и от трудно положение успя да прати топката в мрежата на гостите – 1:0. Това бе 8-ият гол на Стиви Джи срещу Евертън, като само срещу Астън Вила той се е разписвал по-често – 12 пъти.

Постепенно гостите успяха да затруднят защитата на съперника, но главно с далечни изстрели. В 31-ата минута Коутиньо с прекрасен пас се възползва от пукнатини в отбраната на Евертън и изведе Стъридж сам срещу вратаря, за когото не бе трудно да направи 2:0.

2 минути по-късно Стъридж отново се отскубна от бранителите и с ювелирен прехвърлящ изстрел прати топката в мрежата на „карамелите“ за 3-ти път, за да отбележи гол номер 600 в английската Висша лига от началото на сезона.

Втората част също не протече по вкуса на Евертън, защото отново грешка в защитата стана причина за нови главоболия. Джагиелка позволи на Суарес да овладее топката в близост до средата на терена, след което уругвайският национал направи около 30-метров спринт, преди с премерен изстрел да прати кълбото в мрежата за 4-ти път.

Резилът на Евертън можеше да стане още по-ужасяващ, защото в 53-ата минута Хауърд фаулира Стъридж в отчаянието си и съдията логично отсъди дузпа. Именно Стъридж застана зад топката в стремежа си да оформи своя хеттрик, но англичанинът стреля високо над горната греда от бялата точка.

Със или без помощта на дузпата, Ливърпул нанесе исторически разгром на градския си съперник. За първи път от 1991-ва година, когато мач между двата тима за ФА къп завършва 4:4, „червените“ успяват да поразят мрежата на противника си цели 4 пъти.