Ливърпул няма шанс за повече от 6-то място

Ливърпул се спаси от нелепа загуба в дербито с Арсенал на стадион „Анфийлд“ в мач от 17-ия кръг на английската Висша лига, благодарение на изравнителния гол за 2:2 на Мартин Шкъртел в 96-ата минута на срещата.

С постигнатото равенство Ливърпул увеличи актива си на 22 точки и окупира 10-тото място в класирането, докато Арсенал е шести с 27 пункта. Именно шеста е позицията, до която най-напред е стигал който и да е отбор с 22 или по-малко точки след първите 17 кръга на английското първенство.

За да се доберат отново до участие в груповата фаза на Шампионска лига, мърсисайдци ще трябва да постигнат исторически силен поход през останалата част на сезона. Друг вариант е да съсредоточат силите си във втория по сила евротурнир Лига Европа, защото ако го спечелят, ще получат квота за ШЛ.

Иначе Ливърпул продължава колебливото си представяне срещу Арсенал – само две победи в последните 15 сблъсъка с „артилеристите“, като през въпросния период са били записани 8 равенства.

Арсенал е притежавал топката само 36.5% от времето в мача – най-ниският процент от 2003-та година насам, когато за първи път се изчислява подобна статистика в отделните двубои. Въпреки това „топчиите“ вкараха цели два гола и могат да се похвалят със стопроцентова успеваемост с последните си шест точни удара във Висшата лига – четири гола срещу Нюкасъл и два срещу Ливърпул.