Литекс и Лудогорец си стиснаха ръцете за хикс (ВИДЕО)

снимка: ludogorets.com

Лудогорец остана на върха в А група след изпълнената с дербита съботна програма на 19-ия кръг на българското първенство. Шампионите направиха 1:1 като гост на Литекс в един от най-напрегнатите и интересни мачове от началото на сезона, с което запазиха паритета в точковия актив с Левски.

По-рано днес „сините“ завършиха наравно 0:0 като гости на Ботев и събраха 35 точки, но точно толкова има и Лудогорец след 19 мача. „Орлите“ остават на върха заради по-добрите си показатели в преките двубои, докато Литекс е все още трети с 33 пункта.

Марселиньо откри резултата в 53-ата минута с щастлив рикошет при шут от пряк свободен удар, в който топката се отклони от гредата и заблуди вратаря Винисиус Баривиера. Двата тима бяха толкова равностойни, че се създаде само едно чисто положение от игра (когато Джонатан Кафу пропусна на празна врата през първото полувреме) и бе нужно след друго статично положение да се стига до нов гол.

Арсенио Нунеш в 67-ата минута центрира остро от фаул в наказателното поле и Страхил Попов с фантастично докосване с пета вкара един от най-красивите голове изобщо някога отбелязвани по българските терени – 1:1.

Страхил Попов е и първият българин от пет мача насам между двата тима, който се разписва в иначе едно от най-ожесточените дербита. След този двубой Литекс остава единственият тим в българския футбол, който има положителен баланс срещу Лудогорец – пет победи, шест равенства и четири поражения.

Лудогорец опита да наложи натиск от самото начало и по-често притесняваше отбраната на домакините в първите 15-ина минути, независимо от факта, че предимно играчите на Дерменджиев се стремяха да стрелят от дистанция. Литекс разчиташе на контраатаки и с няколко епизодични избухвания индикира, че има потенциал да изненада защитата на "орлите", макар това да не се случи в първия четвърт час игра.

В средата на първата част, след точно 24 минути игра се стигна до първата чиста голова възможност за гостите. Лукаш Саша разцепи отбраната на Литекс с пас през средата, който изведе Клаудио Кешеру очи в очи с Винисиус Баривиера. Румънският нападател стреля без да се замисли, но топката срещна тялото на стража. Имаше опит и за добавка от Марселиньо, но бе отсъдена засада на последния.

Последваха още два фрапантни пропуска от играчите на Георги Дерменджиев. При първата, която бе в 28-та минута, Вандерсон проби от дясно и стреля, но топката премина на сантиметри от страничната греда. Само три минути по-късно отново атаката на "зелените" бе от дясно, като в крайна сметка се стигна до центриране към Кафу, който бе около точката за изпълнение на дузпа, но бе затворен добре и не успя да нанесе точен удар.

В 42-ата минута много красива и технична атака на Лудогорец завърши с неточен шут на Саша от границата на наказателното поле, след като халфът бе преодолял двама защитници на Литекс, но не можа да намери очертанията.

До края на полувремето Лудогорец осъществи още няколко атаки, без да може да пробие в пеналтерията на домакините и така двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Лудогорец притъпи устрема на Литекс веднага след почивката с гол от спорно положение, в което бе отсъдено пряк свободен удар. Марселиньо стреля от фаула, топката се отби в главата на Страхил Попов и заблуди Винисиус, който се бе метнал в другия ъгъл - 0:1. Спорът се пораждаше от факта, че нарушението бе отсъдено за игра с ръка на Данило Асприля, но той не посегна да играе с топката и самата му ръка бе прибрана до тялото.

Направи чест на Литекс, че се вдигна да търси изравнителен гол веднага след като бе инкасирал, макар по този начин да оставяше пространства за контраатаките на Лудогорец. Тъй като и двете защити се справяха с атаките от игра на съперника, второто попадение също падна след статично положение.

В 66-ата минута Арсенио центрира от левия фланг близо до аутлинията и Страхил Попов на първа греда с изключително технично докосване с пета прати кълбото неспасяемо в мрежата на Стоянов - 1:1.

Десет минути по-късно Йордан Минев получи втори жълт картон и остави шампионите с човек по-малко за опасно влизане и опит за спиране на контраатака на съперника. Десният бек протестира бурно, но и повторенията доказаха вината му, като нямаше смисъл да се спори с решението на рефера Ивайло Стоянов.

До края на срещата не си личеше, че единият тим е с човек по-малко и Лудогорец дори държеше по-дълго топката, без обаче да се стига до нови кризисни ситуации пред някое от двете наказателни полета - 1:1.