Лион си осигури участие в Шампионската лига

Олимпик Лион победи гостуващия Рен с 2:0 в мач от последния 38-и кръг на френското футболно първенство. С успеха възпитаниците на Реми Гард си осигуриха третата позиция в крайното класиране с 67 точки, а с това и място в третия квалификационен кръг на Шампионската лига.

Лисандро Лопес откри резултата на "Стад Жерлан" в средата на първото полувреме от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Ониекачи Апам в наказателното поле. Клеман Грение оформи успеха на домакините с прецизен удар от фаул от 35 метра под гредата в 69-ата минута.

Ница пък победи Аячо с 2:0 като гост и завърши четвърти с 64 точки, с което се класира за Лига Европа, посочва БТА. Дарио Цвитанич и Ерик Ботеак вкараха след почивката за успеха.

Лил пропусна място в евротурнирите след 1:1 като домакин на Сент Етиен. Гостите, които се класираха за Лига Европа като победител в турнира за Купата на Лигата, завършиха на пето място в крайното класиране с 63 точки, а Лил остана шести с 62.

Саломон Калу изведе домакините напред три минути преди почивката. Той засече отблизо след асистенция с глава на Рони Роделен. Ромен Амура изравни след час игра, въпреки че малко по-рано Сент Етиен остана с човек по-малко след втори жълт и червен картон на Джошуа Гилавоги.

Шампионът Пари Сен Жермен завърши кампанията с победа с 3:1 над Лориен като гост. Кевин Гамейро реализира две попадения и асистира за гола на Златан Ибрахимович, който стана първият футболист във френското първенство, достигнал границата от 30 попадения в рамките на един сезон след Жан-Пиер Папен за Олимпик Марсилия през 1989/1990.

Арно Льо Лан вкара почетния гол за домакините от дузпа шест минути преди края. Любопитното е, че при нарушението третият вратар на парижани Ронан Льо Кром, който се появи на терена след час игра като резерва на мястото на контузения Алфонс Ареола, получи директен червен картон.

Старши треньорът Карло Анчелоти нямаше повече вратари на резервната скамейка и така в рамката застана защитникът Мамаду Сахо. Той не успя да парира дузпата, но и не допусна повече попадения до края на срещата.

Нанси завърши кампанията с победа с 2:1 като гост на Брест, но отпадна заедно с отборите на Троа и Брест.