Кънева призна, че е попаднала в магията на сумото, когато посетила азиатската страна, за да представи своя стихосбирка с хайку поезия.
Тя заяви: "Японските издатели бяха много мили с мен и искаха да ми покажат най-скъпите неща за Япония, включително и сумото. Така те ми позволиха да стъпя на дохиото и тъй като аз бях първата жена, която бе допусната да направи това, се чувствах специално. Бях много любопитна и получих позволение да докосна главния-треньор Хокутоуми, който е 61-ия йокодзуна, така че бях шокирана. Предполагах, че моят пръст ще потъне в телесната му мазнина, но усетих твърдо тяло като стомана".
Кънева призна, че си спомня много ясно първото посещение на Япония през 1990 година. Тя продължи: "Това бе първият ми сблъсък със сумото и беше нещо невероятно за мен. Аз бях като лилипут в земята на Гъливър. Бях толкова впечатлена, че реших да представя спорта на България. Бях учудена от високия морал в този спорт и реших да пренеса този дух в България, както и в Европа. Исках да направя нашето общество по-хуманно".
Кънева основната българската федерация по сумо през 1994 година, заедно с няколко свои приятели. Тя допълни: "Идеята да популяризираме сумото в България първоначално изглеждаше абсурдна за някои хора, а освен това имахме и много трудности пред себе си. Дори си спомням, че ние нямахме маваши (традиционните препаски) и борците ни носеха противопожарни маркучи. Но беше забавно и всички бяха пълни с ентусиазъм".
Оттогава, България стана световна сила в аматьорското сумо, а Котоошу се установи в професионалния елит. През 2005 година, българския гигант стана първият европеец и едва петият чужденец с ранг "одзеки". Миналият месец май, 25-годишният Котоошу пък стана първият европеец, който печели Купата на Императора. Самият Калоян Махлянов, който в момента участва на турнира в Токио, заяви: "Сумото е по-малко спорт, повече е ритуал. Подготовката преди самата битка е не по-маловажна от двубоя, който трае няколко секунди". Кънева, която бе наградена през 2006 година с "Ордена на Изгряващото слънце" от японското правителство, призна: "Това е толкова доблестен спорт. В края на всеки мач, победителят изказва своето уважение към победения".
Българските сумисти имат около 100 медала от световни и европейски шампионати, а шесткратният европейски шампион Петър Стоянов - Вожда заяви: "Мога спокойно да кажа, че ние сме най-добре представящата се страна в Европа и сме втори в света. Но това не е всичко! Ние се целим в първото място в най-близко време. Това ще стане по-лесно, защото имаме много млади таланти. Има огромен интерес към сумото от страна на българските тийнейджъри. Миналият месец, отидох да гледам юношески турнир и там участваха 137 деца, повечето между 14 и 16 години. Всички са ентусиазирани от успехите на Котоошу и другите ни сумисти. Те са привлечени от този спорт, защото сумото е честен спорт. Няма спорни реферски отсъждания и всичко се решава на дохиото. Ние, хората от Балканите, сме големи и силни. Имаме огромни традиции в борбата и това е прекрасна основа за развитие на сумото в България".
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ