Левски шокира Лукойл в Правец и поведе във финала

Левски надви Лукойл с 88:84 (26:20, 19:26, 25:16, 18:22) насред Правец и поведе с 1:0 победи във финалната серия на Националната баскетболна лига.

Гостите изиграха много добър двубой и надиграха тактически „студентите", като им нанесоха първа загуба в собствената им зала в тази фаза на турнира, с което започнаха да мечтаят, че могат да нарушат 10-годишната им хегемония.

В началото на първата част Левски дръпна с 9:2, но постепенно домакините се окопитиха и стопиха разликата на три точки. Тройка на Димитър Ангелов и неспортсменски даул на Тенчо анев обаче позволиха на Левски да води в резултата с 20:26 след десет минути игра.

Лукойл заигра по-добре през втората част и с добра защита успя да изравни, след като Божидар Аврамов проби и вкара, а бе и фаулиран. С наказателния удар той за първи път изведе своите напред в резултата - 33:32. От тук играта тръгна кош за кош и на почивката двата тима се прибраха при 46:45 в полза на „студентите".

Второто полувреме започна с кош на Брендън Хийт, но Левски направи серия от седем поредни точки и отново излезе напред в резултата. „Сините" играеха по-качествено в тези минути, но така и не успяваха да се откъснат със сериозна разлика.

Двата тима се изнервиха и п Неманя Протич да изпълни четири фаула, а след това отбеляза още два, за да се стигне до най-голямата разлика от девет точки, до момента. Неманя Протич да изпълни четири фаула, а след това отбеляза още два, за да се стигне до най-голямата разлика от девет точки, до момента.

Последната четвърт започна с аванс от 70:62 в полза на Левски, но съдийските грешки още повече нажежиха атмосферата, а гостите преминаха границата от пет отборни нарушения за само две минути. Въпреки това „сините удържаха аванса си.

В последните четири минути тройка на Божидар Аврамов, и кош на Дарил Уоткинс, които бързо стопиха изоставането на Лукойл, а само 120 секунди преди последната сирена Лукойл вече водеше с 84:83.

Баскетболистите на Тити Папазов обаче се мобилизираха и с няколко добри защити и ефективно нападение успяха да стигнат до крайното 88:84, което бе подпечатано от линията за изпълнение на фаул от Димитър Англов.

Най-резултатен за Левски с 18 точки бе Марко Маринович, Неманя Протич добави 17, а Митко Ангелов и Павел Иванов вкараха съответно по 12 и 11.

Дарил Уоткинс записа "дабъл-дабъл" за Лукойл Академик - 24 точки и 10 борби, Божидар Аврамов вкара 21 точки, а Брендън Хийт и Веселин Веселинов вкараха съответно 14 и 11 точки.

Вторият мач от серията е в събота от 15:30 часа отново в Правец, а третата среща е на 29 май (сряда) от 20:00 часа в зала "Универсиада" в София.