Левски шокира Лудогорец и прати в екстаз "синя" България

Шампионът на България Лудогорец изигра един от най-слабите си мачове през последните години, като тази вечер на стадион „Георги Аспарухов“ Левски тотално надигра и обезличи селекцията на Георги Дерменджиев през първото полувреме, но накрая трябваше да трепери, докато стигне до успех с 3:2 в дербито на А група.

„Сините“ изиграха най-силния си двубой за сезона, след като играха агресивно и изключително ефективно, възползвайки се от почти всяка грешка в отбраната на своя съперник.

Головото шоу почна още в 5', когато Мигел Бедоя се възползва от грешка на Владислав Стоянов и прониза вратата на „орлите“. Последва спорна дузпа за Лудогорец в 15', след като Крумов фаулира Безяк в пеналта, а Моци реализира за 1:1.

Съдията Георги Кабаков се отличи и в ситуация минути по-късно, когато Гаджев фаулира грубо Моци, но реферът реши да не гони капитана на „сините“. В 27' пък нова грешка при центриране от корнер и неуспешно засичане от страна на Крумов Сърмов ликуваше, след като прати топката силно в мрежата.

Резултатът стана 3:1 в 37' след нов гол на Бедоя, а Аниете пропусна на два пъти да направи резултатът до полувремето още по-категоричен. В 43' пък Кабаков показа спорен директен червен картон на Кайсара, който избута Минев, а защитникът на Левски падна театрално на тревата.

През втората част победата едва не се изплъзна от Левски, след като играчите се отпуснаха сериозно и допуснаха лесен гол в 78' дело на Вандерсон, но за повече „орлите“ нямаха сили.

Феновете на Левски за пръв път беше на „Герена“ от 3 мача насам и победата беше посрещната с мощни скандирания по време на двубоя, а агитката изригна веднага след края на срещата.

„Сините“ прекъснаха серията си от 2 поредни загуби срещу Лудогорец, като отборът събра 19 точки актив и е само на точка от лидера ЦСКА. Лудогорец е 3-и с 18 пункта, а отборът отнесе звучен шамар преди очаквания с голямо нетърпение двубой срещу Реал Мадрид в Шампионска лига.

Старши-треньорът на Левски Георги Иванов – Гонзо заложи на познат стартов състав, с изключение на включването на Роман Прохазка до Георги Сърмов. Антонио Аниете поведе нападението на „сините“, а Бедоя и Луис Педро бяха поставени на двата фланга.

Георги Дерменджиев пък реши да заложи на голяма част от титулярите си, като единствен Върджил Мисиджан седна на пейката за сметка на Дани Абало, който вкара гола срещу Ливърпул. СТАТИСТИКА ОТ МАЧА ТУК.

Началото на срещата беше перфектно за "сините", за което основна вина имаше и Владислав Стоянов. Атака по крилото на Анието завърши с центриране към десния фланг, където Луис Педро свали за Гаджев. Той стреля, а Стоянов в опита си да улови топката я изпусна. Там, Бедоя притича и успя да засече във вратата - 1:0 за 100-годишния клуб.

4115729

Авансът на домакините обаче не се задържа дълго, след като в 15' защитата на Левски сбърка фатално и позволи на Анисе да пробие през центъра. Той пусна за Безяк, който беше фаулиран от Крумов и се стигна до дузпа. В 16' Моци беше точен за 1:1. Малко преди това голмайсторът на гостите беше фаулиран изключително грубо от Гаджев, но Кабаков реши да остави капитана на "сините" на терена и му показа само жълт картон.

Голът обаче доведе до положителна реакция от страна на "сините", след като играещият в юбилейния си "малиненожълт" екип тим се хвърли в атаки. Това доведе до няколко опасности, а в 26' Минев комбинира на двойно подаване с Аниете и излезе на стрелкова позиция. Стоянов обаче успя да парира.

При последвалия корнер Крумов беше изпуснат, но от 2 метра вместо да засече във вратата, той не успя да уцели добре топката и я върна назад. Тя обаче попадна в Сърмов и с топовен удар от 7 метра направи 2:1.

4115730

Веднага след гола Лудогорец можеше да изравни, след като прекрасна атака позволи на Минев да изведе Абало сам срещу Илиев. С прехвърлящ удар с опорния крак испанецът красиво прехвърли Илиев, но топката удари гредата.

Левски обаче продължи да доминира и в 36' падна нов гол във вратата на шампионите. Аниете овладя пред наказателното поле и с хитър пас изведе Бедоя между трима. Халфът ги надбяга, мина покрай Стоянов и вкара за 3:1. 3 минути по-късно Луис Педро едва не направи 4:1, но топката мина покрай вратата.

В 41' отново Педро беше в центъра на събитията, след като атакува по лявото крило и подаде за Прохазка. той изведе Аниете в наказателното поле, испанецът финтира защитник и останал сам срещу Стоянов стреля в аут от 3 метра. Минута по-късно се стигна до съприкосновение между Минев и Кайсара, а бразилецът не издържа и провокиран от защитника на Левски избута бившия национал на тревата пред очите на Кабаков - червен картон и 10 играчи на терена за Лудогорец.

4115733

Устремът на 26-кратните шампиони спря в началото на второто полувреме, като "орлите" заиграха по-успешно в защита, докато футболистите на Георги Иванов задържаха топката в центъра и изчакваха евентуална нова грешка на защитата. Иначе Дерменджиев намали атакуващата мощ на своите, вкарвайки Ангуло на мястото на Мишо Александров. Испанецът заигра на мястото на изгонения Кайсара.

Темпото в срещата сериозно падна, като Лудогорец имаше две-три изгодни ситуации, едната от които дойде в 71'. Безяк пробва удар, който обаче беше блокиран от Стойчев, а след това Стойчев успя да изчисти. Георги Иванов пък смени Аниете с Домовчийски, за да освежи нападението, а в 75' отличен индивидуален пробив на Луис Педро едва не завърши с гол, но удърът на холандеца излезе в аут.

В 78' незаинтересоваността на "сините" към мача беше наказана, след като резервата Вандерсон се опита да центрира, но топката се насочи неспасяемо към горния ляв ъгъл на Пламен Илиев и вкара красив гол - 3:2.

В края на двубоя по едно положение изпуснаха Луис Педро и Абало, като футболистът на Левски беше останал сам срещу Владислав Стоянов. В 92' обаче късметът спаси Левски, след като Браян Ангуло беше оставен непокрит и стреля отлично, но напречната греда спаси "сините".