Левски се усамоти на върха след успех над коравите "моряци"

снимка: levski.bg

Левски продължава да бъде на първо място в класирането на А група и след 13-ия кръг, след като постигна трудна, но и ценна победа с 1:0 над Черно море на стадион „Георги Аспарухов“.

Зрителите на трибуните не станаха свидетели на спектакъл, а домакините доминираха през по-голямата част от срещата и заслужено се поздравиха с успеха, макар да не създадоха кой знае колко чисти голови положения.

Единственото попадение падна в 44-ата минута след центриране от корнер на Радослав Цонев, което бе засечено с глава от Максимилиан Кернер в обрания ъгъл на вратата. Михаил Венков опита да изчисти пред голлинията, но единствено засили кълбото в мрежата на тима си – 1:0.

Така Левски продължава да е непобеден от Черно море на „Герена“ от 26 април 1958 година, а Никола Спасов остава без успех като гост на „сините“ и от четвъртия си опит. Левски има 25 точки и не само запазва лидерската си позиция, но увеличава преднината си пред втория Литекс на 2 пункта, след като по-рано днес ловчанлии завършиха наравно 0:0 като домакини на Локомотив (Пловдив).

Черно море с 18 точки е на пета позиция. В най-ранния мач за деня Ботев (Пловдив) спечели с 1:0 срещу последния в класирането Пирин.

Радослав Цонев с два далечни шута в първите пет-шест минути единствен опита да създаде напрежение в наказателното поле на гостите, но без да притеснява сериозно вратаря Георги Китанов. Черно море изпитваше трудности да изнася топката в началото и предимно бе прибран в собствената си половина, но се защитаваше умело срещу статичните положения в полза на Левски, които се създаваха в следствие на накъсаната игра.

Първата добра атака на "сините" дойде в 14-ата минута, но след многоходова комбинация през двата фланга Умар Диаби се изложи и стреля неточно от чиста позиция пред малкото наказателно поле. В 19-ата Мики Орачев пропусна чисто положение, след като Живко Миланов бе оставен да пробие в пеналтерията отдясно и да сервира топката на точката за дузпа, а Орачев след финт срещу бранител стреля слабо в прегръдките на Китанов.

Черно море съвсем рядко пробваше да организира контраатаки, но в 30-ата минута можеше да създаде работа за Боян Йоргачевич, ако пасът на Вилиян Бижев отляво към връхлитащия Мехди Бурабия бе по-точен.

В 36-ата минута Левски отново можеше да се облагодетелства от центриране и/или от статично положение, както беше в дербитата с Литекс и Лудогорец. Радослав Цонев сервира кълбото ниско в пеналтерията отляво и Прохазка с хубав изстрел с глава затрудни Китанов, но стражът на "моряците" парира. 180 секунди по-късно Де Ноойер стреля от фаул на сантиметри от страничната греда.

Точно след като Черно море бе организирал втората си опасна контраатака, завършила с неточен шут на Симеон Райков, Левски най-накрая поведе. Мигел Бедоя центрира от корнер и Макс Карнер с глава засече в обратния ъгъл, като намесата на Михаил Венков пред голлинията единствено оплете по-жестоко топката в мрежата - 1:0.

Втората част започна на по-високи обороти, макар играта често да биваше накъсвана, което възпрепятстваше създаването на интересни положения. Единственият удар в първите десетина минути бе дело на Радо Цонев, който избяга от засадата, но стреля крайно неточно от границата на пеналтерията.

В 59-ата минута Умар Диаби, който има само един гол за Левски през сезона, отново пропусна да се разпише, след като Живко Миланов сложи топката на главата му от десния фланг, но нападателят стреля раочароващо.

Стойчо Стоев направи две логични смени след час игра - Диаби и Радо Цонев, които не впечатляваха с нищо след почивката, бяха заменени от Линел Китамбала и Денис Махмудов. В същото време темпото на играта рязко спадна и двата тима рядко си раздаваха повече от три точни паса.

В заключителните минути на срещата Роман Прохазка на два пъти отправи опасни удари по посока противниковата врата, но и в двата случая сантиметри го разделиха от целта. Изненадващо финалните секунди на двубоя се изиграха пред вратата на Боян Йоргачевич, но Матиас Курьор на два пъти не можа да възстанови равенството от изгодни положения.

Последният пропуск в мача бе дело на Прохазка в 91-ата минута, след като Левски се възползва от натиска на съперника и организира опасна контраатака, но резултатът остана непроменен - 1:0.