Левски се измъчи, но победи Черноморец в София

Левски започна с успех тазгодишната си кампания във Виктория ФП, след като в студената софийска вечер на стадион "Георги Аспарухов" победи с минималното 1:0 традиционно неудобния на "сините" съперник Черноморец.

Възпитаниците на Илиан Илиев стояха по-добре на терена, но трудно създаваше положения, като повечето от тях бяха завършени слабо от Карвальо. Все пак бившият нападател на Локо Пловдив се реваншира за пропуските си, след като отбеляза победното положение в 65-ата минута.

По този начин Левски се превръща в 5-ия отбор, който стартира с победа първенството. По-рано днес това направиха Лудогорец и Ботев Пловдив, а след това с успех се отчетоха Литекс срещу ЦСКА, както и Берое срещу Ботев Враца.

Миналата година Левски също започна с победа, след като отново на „Герена" надигра Славия със същия резултат - 1:0 с гол на Цветков, който днес изригна с хеттрик срещу "белите".

Следващата седмица Левски ще се изправи срещу Ботев (Пд) отново в София, докато в Бургас Черноморец ще има възможност да запише първи точки срещу слабо представилия се днес тим на ЦСКА.

Двубоят, подобно на първия домакински двубой на "сините" през сезона срещу Сараево, започна с териториално предимство на "сините", но възпитаниците на Илиан Илиев продължаваха да създават изключително трудно чисти положения.

Все пак в първите 12 минути Левски имаше реален шанс да поведе. Първо в 4-ата минута Райков центрира добре към Карвальо, но бившият "смърф" не успя да стреля добре с глава и Колев улови топката.

В 12-ата пък дойде и най-чистото положение в двубоя през първото полувреме. Отново лявото крило на Левски центрура в наказателното поле, като топката мина през една дузина играчи, за да се озове в краката на Ромен Ели. Той не се поколеба и от границата на наказателното поле стреля силно, но Колев се намеси майсторски и изби. До края на първата половина от полувремето Везалов можеше да се разпише, но отново Колев се намеси.

В следващите минути темпото на игра рязко спадна, а нито един от двата отбора не стигна до по-сериозно положение. Все пак в 36-ата минута Черноморец най-накрая стигна до вратата на Левски. При опасна контраатака на "акулите" топката бе центрирана в наказателното поле, където Везалов и Башлиев увиснаха. Там се беше настанил Яник Боли, който веднага стреля, но Пламен Илиев демонстрира страхотния си рефлекс и изби.

До края на първите 45 минути обаче не се случи нищо запомнящо се и се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Началото на втората половина от срещата обаче бе в пълен контраст на случващото се през първата част. Още в 46-ата минута Старокин направи една от марковите грешки в синята защита и подари топката на Юсуф Утара, който от три метра не успя да преодолее Илиев и стреля в аут.

Отговорът на Левски пък не закъсня, след като Влади Гаджев получи пространство и от около 25 метра стреля мощно с десния си крак, но за съжаление на дошлите на стадиона топката срещна напречната греда. В 52-ата пък и Райков пробва да шутира от пряк свободен удар, изпълни по страхотен начин, но отново Колев спаси "акулите" от попадение.

Левски продължаваше да владее положението, но гол така и не падаше. Това обаче се промени в 65-ата минута. Райков проби по лявото крило и центрира чудесно към Карвальо, който най-накрая успя да играе добре с глава и от метър успя да преодолее съпротивата на Стоян Колев - Левски поведе с 1:0.

Това поуспокои възпитаниците на Илиан Илиев, които започнаха да разиграват основно в центъра на игрището, а единствено Станислав Ангелов се опита да застраши вратата на Черноморец, но Колев пресече паса му към Карвальо.

"Акулите" пък не успяваха да се организират бързо в нападение и Прохазка и Гаджев успяваха да спират навреме атаките на възпитаниците на Димитър Димитров Херо, които обаче бяха водени от Чиликов заради наказание на старши треньора.

Двата отбора извършиха и няколко смени, които нарушиха ритъма и в двата състава не съумяваха да стигнат до нови положения. В 82-ата минута Ицо Йовов пробва далечен удар, но прати топката в аут, а с това приключиха и положенията в срещата - 1:0 и успешен старт за Левски в първенството.