Левски пречупи коравия Ботев (Враца) и излезе еднолично на върха

Левски е новият лидер в А група, и то преди голямото дерби на 13-ия кръг срещу шампиона Лудогорец в Разград.

„Сините" се поздравиха с успех 2:0 като домакини на възродения Ботев (Враца), който създаде много проблеми на по-именития си съперник, но в крайна сметка отстъпи.

Левски стигна до 3-те точки, благодарение на Марсиньо, който откри резултата още в 5-ата минута и на Дъстли Мюлдер, който с великолепно воле покачи преднината на домакините в 72-ата.

Така възпитаниците на Илиан Илиев събраха 31 пункта и изпревариха с 2 шампиона Лудогорец, който по-рано днес завърши 0:0 при гостуването на Славия. Ботев (Враца) пък остава с 10 точки на опасното 14-то място, но запазва изоставането от само 1 пункт спрямо Монтана и Локомотив (София), които също загубиха в днешния ден.

Левски ще има ключово предимство преди най-тежкото си гостуване за първия полусезон - на „Лудогорец Арена" на 18-ти ноември, като от изхода на това дерби ще стане ясно кой ще зимува на върха в А група.

Победата за „сините" на „Георги Аспарухов" срещу опашкаря не дойде лесно, въпреки че те записаха летящ старт и още в 5-ата минута откриха резултата. Нуно Пинто сервира топката по прекрасен начин отляво в наказателното поле и Марсиньо се оказа най-съобразителен, като с глава преодоля вратаря Михаил Иванов.

Това бе трети гол за новото попълнение на „сините" в А група в 11 мача до момента, като той има 2 срещи в Лига Европа и 1 в турнира за Купата на България.

Последваха силни минути за домакините, които поставиха под напрежение Ботев с няколко поредни центрирания в наказателното поле, но стражът Иванов се справяше със ситуациите. В 13-ата минута пък чудесна контраакция на врачани като по чудо не свърши с изравнителен гол.

Романов преодоля като на шега Мюлдер по левия фланг и си освободи позиция за центриране. Топката бе сервирата в наказателното поле, а Андрей Атанасов стреля красиво от воле, но вратарят Пламен Илиев се прояви на висота и изби кълбото.

Изненадващо за феновете на „Георги Аспарухов" гостите от Враца продължиха да се представят на ниво и дори стигнаха до изравнителен гол, който обаче беше отменен заради засада. В 21-ата минута Атанасов с глава довкара топката в мрежата след добра намеса на Илиев, но играчът в зелено беше зад защитата на Левски.

В 28-ата минута играта беше спряна за известно време заради избухване на страстите на терена. Всичко започна с много грубо влизане на Николай Маринов в тялото на Илиев, който вече бе уловил топката. Съответно вратарят на „сините" потърси саморазправа и на два пъти ритна падналия на земята Маринов, а в този момент и останалите футболисти се впуснаха да разтървават съотборниците си.

В крайна сметка съдията Ахмед Ахмед показа жълти картони на двамата главни герои в действието, като можеше и директно да ги изгони.

Полувремето завърши с подем на Левски, но „сините" не стигаха лесно до ситуации за удар към вратата на Ботев. Най-добър шанс в това отношение се откри пред Симеон Райков, но той от добра позиция стреля доста неточно в 38-ата минута.

След почивката старши треньорът на „сините" Илиан Илиев направи две бързи смени и вкара Илиян Йорданов и Роман Прохазка вместо Райков и Пинто. Гостите обаче бяха тези, които първи застрашиха сериозно противниковата врата.

В 56-ата минута Илия Илиев от пряк свободен удар пред наказателното поле завъртя технично топката и препарира Пламен Илиев, но кълбото премина на сантиметри от гредата.

В 71-ата обаче Левски предреши изхода на двубоя с красиво изпълнение на Дъстли Мюлдер, който се оказа на върха на атаката на пеналтерията на Ботев. Десният бек получи топката отляво и с технично изпълнение преодоля Дарко Савич, а след това прецизно от воле прехвърли Михаил Иванов за 2:0.

Така Левски намери нужното спокойствие за остатъка от мача, но гостите заслужиха уважение с неспиращия си устрем към поне почетен гол, който така и не падна в тяхна полза.

В 79-ата минута бе най-чистото положение за Ботев, когато Игнасио Варела остана очи в очи с Пламен Илиев, но не можа да го преодолее, а при добавката Илия Илиев стреля в краката на Ромен Ели и не можа да прати топката в опразнената мрежа.