Левски подари среброто на ЦСКА

снимка: levski.bg

Левски завърши сезона по много добър начин, след като Елин топузаков заложи само на български футболисти срещу Литекс в Ловеч, а „сините“ стигнаха до 1:0 над „оранжевите“, лишавайки ги от второто място в класирането.

Футбол обаче се игра 45 минути, след като през второто полувреме теренът беше ужасен и чак в последните 10 минути изсъхна достатъчно, за да се играе поне малко футбол, но Литекс не успя да стигне до равенството.

Иначе първата част беше много оспорвана, а единственият гол падна в 26' като негов автор беше Валери Божинов с 6-ия си гол за сезона. В 44' пък Пламен Илиев спаси дузпа на Джордан.

„Сините“ показаха феърплей и благодарение на тяхната победа днес и равенството на ЦСКА срещу Локомотив (Пловдив) „оранжевите“ остават на трето място с актив от 72 точки – колкото имат и „червените“, но с по-лоши показатели в директните двубои.

Левски пък за пръв път през настоящия сезон излезе със състав, изграден изцяло от българи. Това беше тяхната 6-а победа в първата седмѝца на шампионата, но 26-кратните шампиони записаха най-слабия си сезон през настоящия век и завършват на 5-о място с актив от 62 точки.

Двубоят почна много оспорвано, като в първите минути имаше по едно интересно положения пред двете врати, но до ранен гол така и не се стигна. "Сините" търсеха повече бързите атаки, докато с постепенни нападения ловчанлии се опитваха да пробият експерименталния състав на Елин Топузаков.

В 12' хубава атака на "сините" едва не завърши с гол, като Генков се озова на върха на атаката, но Илко Пиргов своевременно успя да се намеси. В следващите минути пък играчите на Левски си изкараха бързи три жълти картона - Ради Цонев, Валери Божинов и Мики Орачев.

Литекс заигра по-добре в следващите минути, но възпитаниците на Миодраг Йешич бяха шокирани от отлична атака в "синьо" в 26'. Гаджев проби през центъра и пусна отличен извеждащ пас за Генков в наказалното поле. Нападателят с едно докосване намери Божинов, а на полупразна врата топнападателят на Левски беше безпогрешен - 0:1.

След гола "оранжевите" реагираха добре и почнаха да атакуват масирано, а на цели три пъти Пламен Илиев трябваше да се намесва решително. В 42' пък Джордан от 10 метра не успя да уцели вратата, пропускайки най-добрата възможност за своите.

В 42' обаче Даниел Димов се сбута с Том в наказателното поле, а реферът прецени, че бившият ас на Черно море е извършил нарушение - дузпа за домакините. Джордан се нагърби с изпълнението, но с прекрасен рефлекс Илиев спаси и запази аванса на своите.

В същото време заваля пороен дъжд на терена и условията за игра бяха повече от парадоксални. След около 15 минути забавяне обаче играта беше подновена, въпреки че на терена топката почти не можеше да се движи.

По време на паузата феновете на Левски се отчетоха с много грозна постъпка. Докато шампионите до 19 години Литекс правеха обиколка със спечеления трофей, те подразниха запалянковците на "сините", а от сектора на гостите изненадващо полетяха димки и факли срещу талантите на Литекс. Действие, което отново ще навлече неприятности на Левски.

През второто полувреме футбол почти не се игра. Заради огромните локви по терена, нито едно извеждащо подаване не беше оползотворено, а бързи атаки бяха спирани от терена, а не от защитниците на двата отбора. Така с голове се разминаха Божинов, Асприля и други, а като цяло през втората част нямаше нито един точен удар.

В добавеното време всички играчи на Литекс се пренесоха в наказателното поле на Левски, но голов удар не беше нанесен - 0:1 за Левски.