Левски "натупа" Черно море преди мача с Лудогорец

снимка: levski.bg

Отборът на Левски победи гостуващия, на стадион "Георги Аспарухов", Черно море в среща от 24-я кръг във втората шестица на родната "А" Група с 4:2. Попаденията за домакините реализираха Либан Абди, Божидар Краев, Валери Домовчийски, автогол на Мамату Кулибали и Борислав Цонев, а точни за гостите се оказаха Петър Златинов и Симеон Райков.

С изключение на двата гола на варненци, столичният тим владееше топката през по-голямата част от двубоя и очаквано организира повечето интересни ситуации. Момчетата на Стойчо Стоев могат да съжаляват, че не реализираха повече положения.

С тази победа "сините" запазват първото място във втората половина на таблицата, като вече са с актив от 38 точки, втори остава днешният им съперник Черно море с 34.

Треньорът на домакините Стойчо Стоев заложи на тактиката 4-1-4-1. Сам в атака  започна Валери Домовчийски, като Божидар Краев и Либан Абди му помагаха съответно от дясно и ляво. Антонио Аниете и Мигел Бедоя действаха в центъра на терена. Владимир Гаджев игра по-близко до четиримата в защита, които бяха Роман Прохазка, Аймен Белаид, Борислав Стойчев и Веселин Минев, а на вратата бе поставен Боян Йоргачевич.

За гостите от Варна започнаха Иван Коконов, Бакари и Симеон Райков в офанзивен план. Себастиян Ернандес и Петър Златинов действаха в центъра на терена, а Стенио дос Сантос и Марк Клок започнаха от дясно и ляво. В защита за Черно море действаха Стефан Станчев, Кирил Котев и Мамату Кулибали, а между гредите стартира Александър Чанович, като треньорът Никола Спасов започна със схема 3-4-3.

В началните минути Левски владееше повече топката, но при първата атака на гостите можеше да се стигне до куриозен гол, след като първо Роман Прохазка сбърка в половината на Черно море, топката бе подадена към Бакари, който бе изпреварен от Борислав Стойчев, но бекът на "сините" изгуби лесно топката в близост до наказателното поле, но след това си върна притежанието ѝ.

Веднага след това последва първата по-сериозна атака за "сините". Антонио Аниете матира защитата в "зелено-бяло" с брилянтен пас и топката се оказа на крака на Либан Абди, който лесно промуши кълбото покрай Александър Чанович, за да открие резултата в полза на клуба си - 1:0.

Само 4 минути по-късно резултатът бе изравнен. Петър Златинов центрира от свободен удар, но никой в наказателното поле на столичани не игра с топката и това изненада Боян Йоргачевич, който не успя да реагира добре. Още в следващата атака Валери Домовчийски изпусна ново чисто положение, като получи прекрасен пас от Абди, който нахлу добре от ляво.

16 минути след началото на мача "сините" отново излезнаха напред в резултата. Валери Домовчийски увлече със себе си двама бранители на Черно море, след което комбинира добре с непокрития Божидар Краев, който нямаше проблем с Чанович, за да изведе тима си отново напред в резултата.

"Синият" натиск продължи, като играчите на Стойчо Стоев непрекъснато се намираха в половината на противника. След нова добра атака Краев върна добре към Мигел Бедоя, който стреля, топката се отби от тялото на Кирил Котев и попадна на крака на Валери Домовчийски, който от ждроб преодоля стража на "моряците" за 3:1 в 23-тата минута.

В следващите 10 минути играта се водеше изцяло от играчите на Левски, които непрекъснато опитваха да стигнат до още попадения, а най-чистото положение се откри пред Краев, който не можа да се възползва от добро центриране на Владимир Гаджев.

До края на първата част възпитаниците на Стойчо Стоев продължиха с опитите за нов гол, като Прохазка изпусна най-чистото положение пет минути преди края на първите 45 минути.

Второто полувреме започна равностойно, но след 50-тата минута отборът на Левски отново се "намести" в половината на гостите. Въпреки това първото по-добро положение се откри пред Черно море. Симеон Райков стреля опасно от пряксвободен удар, но Йоргачевич внимаваше и успя да избие коварно тупналата пред него топка.

В 59-тата минута Аниете бе "изведен" от грешен шпагат на Мамату Калибали, но изстрелът на играчът на "сините" бе спасен по блестящ начин от Чанович.

Пет минути по-късно Марчин Буркхардт, който се появи като резерва около 60 секунди по-рано, можеше да намали пасива на тима си, като отправи хубав изстрел, но вратарят на Левски бе на мястото си и предотврати този опит.

18 минути преди края на мача Аймен Белаид спаси вратата си, след като направи чудесен шпагат току пред готвещия се да нанесе удар, играч на Черно море Вилян Бижев. Все пак две минути по-късно гостите намалиха резултата след брилянтна атака, завършена от Симеон Райков, който отправи изстрел в тялото на "синия" вратар, но топката някак си премина под плонжа му и се оплете в мрежата.

Левски намери бърз отговор на ситуация, след като Абди преодоля добре защитник в "зелено-бяло", след което стреля, топката бе избита от стража на Черно море, но попадна отново в играча на домакините, който нанесе втори удар и с помощта на Калибали топката влезе във вратата на "моряците".

През последните 10 минути мачът на стадион "Георги Аспарухов" продължи да се води от играчите на Стойчо Стоев, като в последните минути на срещата Бедоя изведе по много красив начин резервата Борислав Цонев, за когото остана най-лесното - да направи резултата 5:2.