13 треньорски рокади в последните 6 години. Това е Левски в момента. След дискусионната раздяла със Станимир Стоилов в края на сезон 2007/08 най-успешният период в историята на „сините“ приключи, за да започне „великата въртележка“ на наставници, някои от които по два пъти заставаха начело на тима.
Велислав Вуцов, Емил Велев, Ратко Достанич, Антони Здравков, Ясен Петров, Георги Иванов, Николай Костов, Николай Митов, Славиша Йоканович, Елин Топузаков и Хосе Мурсия в някакъв период бяха начело на Левски от 2008-ма година досега. Към този списък можем да прибавим името на Викторио Павлов, водел тима от скамейката в един двубой срещу Локомотив (София) през април 2012-та година.
Трудно е да се прецени дали Ивайло Петев може да се брои за един от всички изредени треньори, но със сигурност е факт, че той бе представен като такъв, макар да няма нужда от припомняне какво се случи по време на единствената му среща с медиите начело на Левски.
От 4-ти август испанецът Хосе Мурсия бе освободен от работа на "Герена" след рекордно малко изиграните двубои - само три, като на негово място застава Георги Иванов. Sporta.bg ви предлага списъкът с всички треньорски рокади при "сините" от Станимир Стоилов насам...
Велислав Вуцов – 2007/08 (2 мача) и 2008/09 (2 мача)
И до днес на „Герена“ се носят легенди за това как по настояване на Иван Вуцов Станимир Стоилов бил освободен два мача преди края на сезон 2007/08, за да застане Вици Вуцов на поста му. Батков така и не бил убеден, че специалистът е бил точният човек за Левски и бързо си намерил повод да го „разкара“. След загубата от БАТЕ (Борисов) с 0:1 в първия мач Вуцов бе освободен от поста си след само 4 изиграни двубоя.
Емил Велев – 2008/09
Емил Велев и до днес остава последният треньор, направил Левски шампион. Кокала спечели вълнуващата битка с ЦСКА и Любослав Пенев в първенството, като на практика излезе победител и в последното Вечно дерби, представляващо директна битка за първото място. По шокиращ начин на почивката на срещата от Шампионската лига срещу андроския Санта Хулия (4:0) Велев е разбрал, че ще бъде освободен.
Ратко Достанич – 2009/10
Въпреки че подписва договор за 2+1 години, сърбинът се задържа на „Герена“ само три месеца и е уволнен след серия от незадоволителни резултати. Достанич няма как да намери аргументи в своя защита – той губи половината от първите си 14 мача начело и печели само пет от тях.
Антони Здравков – 2009/10 и 2013/14
Антони Здравков за първи път става старши-треньор на Левски след уволняването на Достанич в края на сезон 2009/10. В първоначалното му представяне начело на тима няма сериозни драми, като той не прави отбора шампион, но го класира за Лига Европа. Сухия си тръгва в момента, в който сезонът приключва, тъй като такъв е и договорът му.
Следващият му престой е в средата на 2013/14, като този път не може да се похвали дори с класиране в Лига Европа и сам пожелава да напусне, изморен от напрежението и слабото представяне на тима.
Ясен Петров – 2010/11 и 2011/12
Единственият треньор след Станимир Стоилов, който кара цял сезон начело на Левски, е именно Ясен Петров. Публична тайна на „Герена“ е, обаче, фактът, че Георги Иванов имал сериозно отношение към избора на титулярна единайсеторка и Петров не се ползвал с особен авторитет. Левски е близо до титлата, но я губи за сметка на Литекс, оставайки на втора позиция с 3 точки по-малко от „оранжевите“.
Георги Иванов – 2011/12
Георги Иванов замества Ясен Петров в началото на новия сезон, след като така или иначе е бил с влияние в треньорския щаб. Остава начело до 2-ри ноември 2011-та – четири дни след загубата с 1:0 от ЦСКА във Вечното дерби. Дотогава в А група Гонзо е загубил още от Черно море с 3:1, Лудогорец с 2:1 и Черноморец с 2:0.
Николай Костов – 2011/12
Костов изглежда като треньор, който има спокойствие, подход и европейско мислене, но твърде малко е оставен да се боричка в българския шампионат. Остава начело от края на 2011-та до 26-ти март 2012-та година. В действителност резултатите му са впечатляващи, но незнайно защо след 8 победи и 1 загуба (0:1 от Миньор) той е освободен от поста си.
Илиан Илиев – 2012/13
След краткия повторен престой на Ясен Петров, задържал се до края на 2011/12, Илиан Илиев получава по-сериозен кредит на доверие и прекарва начело почти целия сезон – 29 мача. Треньорът е уволнен на 12-ти април малко преди финала на кампанията и остава обиден на ръководството за отношението.
Илиев губи от Лудогорец и ЦСКА, но в останалите мачове постига успех и отборът се представя солидно и последователно. Това обаче не пречи на ръководството да се раздели с наставника.
Николай Митов – 2012/13 и 2013/14
Митов „почти“ става шампион и триумфира с Купата на България. Победата с 1:0 над Лудогорец прави „сините“ фаворити за титлата, но кошмарното равенство със Славия 1:1 проваля тотално един от иначе силните сезони на Левски. Митов така и не израства над позицията на помощник, въпреки че реално записва само една загуба начело на Левски. Той губи и финала в турнира за Купата на България от Берое след изпълнение на дузпи (3:3 за 120 минути).
В началото на следващата кампания Митов отпада от Иртиш в първия международен мач – 0:0 и 0:2 и следователно е уволнен.
Славиша Йоканович – 2013/14
Сърбинът очевидно иска да работи по европейски модел, но така и не защитава с резултати нововъведенията и вижданията си за представянето на тима. Играта на тима не впечатлява, като броени дни преди Вечното дерби с ЦСКА той е освободен от поста си – само два месеца и половина след назначаването му.
Елин Топузаков – 2013/14
Топчо наследява Антони Здравков, който сам е пожелал да напусне заради огромното напрежение и разочарование от трагичния сезон. Топузаков не успява да внесе кой знае какво подобрение, макар в плейофната фаза резултатите да са малко по-добри. Загубите от ЦСКА обаче не спират, а тимът не се класира за Лига Европа.
Хосе Мурсия – 2014/15
Мурсия поставя „рекорд“ по краткотраен престой начело на Левски – само три мача. Равенство 1:1 с Локомотив (Пловдив), поредна загуба от ЦСКА – 0:2 и победа с 1:0 над Локомотив (София) в А група е активът на испанеца. Играта на отбора е все така неубедителна, а раздялата с Мурсия – в странен момент от сезона, и то на практика след първия успешен мач.
Георги Иванов – 2014/15?
Гонзо стана мениджър, на практика, защото изпълнява функциите на спортен директор и старши-треньор, след като се раздели с Мурсия. По думите на Иванов, напускането на испанеца е провокирано не от колебливите резултати, а от липсата на идея и облик в играта на тима.
Етикети:Левски | А група | Антони Здравков | Емил Велев | Ивайло Петев | Георги Иванов - Гонзо | Славиша Йоканович | Елин Топузаков | Николай Митов | Илиан Илиев | Ясен Петров | Николай Костов | Викторио Павлов | Велислав Вуцов | Хосе Мурсия | Ратко Достанич
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ