Левски изпусна Лил след драма на "Георги Аспарухов"

снимка: АП

Отборите на Левски и Лил не успяха да се победят и завършиха наравно - 2:2 в мач от група С на Лига Европа, игран на стадион „Георги Аспарухов" в София. „Сините" на два пъти повеждаха в резултата чрез Гара Дембеле и Владимир Гаджев, но Лил успя да се добере до равенството с попадение на Тулио Де Мело и автогол на Иво Иванов.

Срещата започна с домакински натиск на Левски, който доведе до удар на Минев в 7-та минута, който обаче бе избит от вратаря Микаел Ландро. Възпитаниците на Ясен Петров продължиха да атакуват и усилията им дадоха резултат 4 минути по-късно (11'), когато защитата на Лил сбърка фатално и голмайсторът на „сините" Гара Дембеле се възползва по най-добрия начин, откривайки резултата.

Бранителят на гостите Аурелиен Шенджу, който отбеляза единственото попадение във вратата на Левски във Франция преди две седмици, този път се превърна в антигерой за своите. Той се подхлъзна и подари топката на Гара Дембеле, който преодоля още един противников футболист и прокара коженото кълбо между краката на Ландро за 1:0.

Лил отвърна с греда на Тулио Де Мело в 21-та минута. Бразилският нападател отправи изненадващ изстрел от границата на наказателното поле, който за радост на Акалски обаче срещна десния стълб на вратата му.

Така се стигна до 35-та минута, когато гостите успяха да изравнят резултата. При едно центриране от корнер Минев и Акалски не бяха убедителни и Тулио Де Мело се възползва от това, пращайки топката с глава във вратата на Левски за 1:1.

До края на полувремето двата отбора си размениха по няколко атаки, като за Левски Жоазиньо пробва рефлекса на Ландро от около 30 метра, но френският вратар внимаваше и спаси. Лил отговори с удар на Жервиньо в аут и едно разбъркване в наказателното поле на Левски, при което Акалски на два пъти трябваше да се намесва, но в крайна сметка успя да предотврати опасността пред вратата си.

След почивката Левски отново бе по-активният отбор на терена, като „сините" започнаха да притесняват все повече Микаел Ландро. В 55-та минута Владимир Гаджев опита изстрел от дистанция, но френският вратар внимаваше и изби в корнер. В следващата атака на Левски отново Гаджев центрира остро в наказателното поле, но Ландро бе на поста си и боксира топката.

Наставникът на „сините" Ясен Петров прибегна до смените, като на мястото на Андвеле Слори и Христо Йовов се появиха съответно Даниел Младенов и Мариян Огнянов. Това видимо раздвижи играта на Левски. Последваха силни минути за домакините, като първо Гаджев не успя да преодолее Ландро в 67-та минута, а малко след това Тасевски и Жоазиньо направиха двойно подаване, след което бразилецът стреля много опасно, но над вратата.

В 72-та минута Гара Дембеле открадна една топка и подаде на Младенов, който вместо да стреля, потърси Тасевски, но македонецът се подхлъзна и защитата на Лил се справи с опасността

Френският тим също показваше зъби, като в 66-та минута влезлият като резерва Муса Соу бе много близо до отбелязването на гол, но Йордан Милиев успя да избие топката от голлинията.

Така се стигна до 82-та минута, когато Владимир Гаджев подлуди публиката на стадион „Георги Аспарухов" с фамозен гол. Полузащитникът на Левски не остави никакви шансове на Микаел Ландро след истински снаряд от около 30 метра.

И когато всички си мислеха, че Левски ще запише втората си победа в Лига Европа през този сезон Иво Иванов си отбеляза нелеп автогол две минути преди края на редовното време (88'). Той бе влязъл като резерва малко преди това, но при едно центриране в наказателното поле на Левски, не успя да се ориентира по най-добрия начин и вкара топката в собствената си врата, оформяйки крайното 2:2.

След това равенство Левски събра 4 точки, с които запазва третото си място в групата, а Лил е на втора позиция с 5 точки. Лидер е Спортинг (Лисабон) с 9 точки, като португалският гранд изненадващо загуби от 3:1 като гост на Гент, които са на последното четвърто място с 4 точки.