Левски измами Берое, Карвальо с пети гол в пети мач

Левски постигна изключително важна победа в гостуването си на Берое с 2:1, с което успя да се задържи на върха в класирането на А група заедно с шампиона Лудогорец.

„Сините" не блестяха с креативността и въображението си в атака, но убийствената им ефективност се оказа решаваща в сблъсъка с мобилизирания за успех тим на „заралии".

Домакините поведоха в 34-ата минута след гол от дузпа на Давид Каядо, като 11-метровият наказателен удар бе отсъден за високо вдигнат крак на Ромен Ели срещу Педро Еуженио.

Левски стигна до пълния обрат само в рамките на 10 минути след почивката чрез Марсиньо и Базил де Карвальо. За гвинееца това бе пето попадение в пет мача с екипа на „сините" и по този начин той се изравни на върха при голмайсторите заедно с Иван Цветков.

Първото полувреме започна равностойно и отборите си разменяха инициативата, като впечатление правеше играта на Ромен Ели в центъра на отбраната заедно с Димитър Везалов. Станислав Ангелов пък се бе настанил на левия бек, докато отдясно оперираше Дъстли Мюлдер.

До 20-ата минута все още нямаше чисто голово положение пред някоя от двете врати, като домакините не успяваха да упражнят натиск, а пък Левски играеше малко по-пасивно. Към изтичането на половин час игра „сините" опитаха да пресират съперника в собствената му половина, но защитата им допусна опасен удар на Мартинс по посока вратата на Пламен Илиев. Сантиметри разделиха топката от страничния стълб и така до гол не се стигна.

В 34-ата минута публиката на стадиона се наелектризира, защото Педро Еуженио бе повален в наказателното поле и реферът Станислав Тодоров посочи бялата точка. „Сините" си позволиха да протестират, защото нарушението бе високо вдигнат крак на Ромейн Ели срещу Еуженио.

Зад топката застана Давид Каядо, който с шут в долния десен ъгъл откри резултата и направи вратаря Илиев безпомощен - 1:0.

До края на първата част Левски опита да върне попадението, но стигна само до един далечен изстрел на Владимир Гаджев, който обаче по никакъв начин не притесни вратаря Кирил Акалски.

След почивката Илиан Илиев прибегна до една смяна - Христо Йовов се появи на терена, за да се включи в своя мач номер 200 със синята фланелка. В 57-ата минута за съжаление на треньора на Левски, Везалов получи контузия и бе заменен принудително от Даниел Димов.

„Сините" играеха по-добре от Берое в началото на втората част и Кристовао Рамос можеше да изравни още в 52-ата минута, но Акалски се намеси отлично и отклони топката в корнер.

В 62-ата обаче прошка за стража на „заралии" нямаше и гостите стигнаха до своето попадение - Рамос проби по левия фланг и намери Карвальо, който загуби топката в сблъсък с бранители в зелено, но все пак топката се озова в Марсиньо. Той пък беше на празна врата и нямаше как да сбърка от чистата позиция - 1:1.

Веднага след изравняването домакините отново подхванаха натиск към противниковата мрежа, но Пламен Илиев се намеси отлично при опасен удар с глава на Стефан Велев още в следващата атака на „заралии".

Контраатаките на Левски обаче съдържаха потенциал за осъществяване на пълен обрат - Кристовао Рамос отново беше неудържим по лявото крило и в 73-ата минута подаде към Ангелов, който пък предостави на тепсия топката на празна врата за Карвальо. Той беше непокрит от бранителите и без никакви проблеми реализира за 1:2.

Така Левски демонстрира убийствена ефективност в атаките си и от три-четири опасни ситуации успя да вкара два гола. До края на срещата деморализираните домакини не успяха да създадат опасно положение пред Пламен Илиев, за да се стигне до равен и така срещата завърши с победа на „сините".