Лацио надви Удинезе в гладиаторска битка на "Олимпико" (СНИМКИ)

Лацио стартира новия сезон в Серия А с труден успех над Удинезе с 1:0.

До 60-та минута срещата изглеждаше безоблачно за домакините от Рим.

Те поведоха с попадения на Ернаеш в 12-та минута и Антонио Кандрева в 16-та от дузпа и през първия час игра контролираха изцяло ситуацията на терена, пропилявайки няколко изгодни положения да увеличат аванса си.

Тогава обаче резервата Луис Муриел изравни и даде криле на гостите, които се хвърлиха да изравняват и бяха много близко до това да го сторят, ако не бе фрапантният пропуск на Пьотр Зелински 15-ина минути преди края на срещата.

В крайна сметка обаче "бианкочелестите" ликуваха с първи три точки в шампионата на Италия. Удинезе пък се концентрира над реванша срещу Слован Либерец от Лига Европа, където има да заличава пасив от 1:3 от първия мач на "Фриули".

Лацио започна срещата по отличен начин и след малко повече от четвърт час игра вече имаше солидна преднина от два гола. В 12-та минута резултата откри Ернанеш, който се разписа с диагонален шут след подаване на Мирослав Клозе.

Само четири минути по-късно стражът на гостите Иван Келава направи груб фаул срещу Клозе в наказателното поле, за което бе наказа с жълт картон, а тимът на Владимир Петкович получи правтото да изпълни дузпа. Антонио Кандрева застана зад топката и бе точен за 2:0.

Ранната преднина на домакините им даде необходимото самочувствие и през цялата първа част те контролираха събитията на терена. Фриуланите пък не успяха да сътворят нищо съществено в атака, а двата гола пасив бяха най-малкото, с което се оттеглиха на почивката.

Напротив лациалите направиха куп пропуски пред вратата на Келава. Най-сериозният от тях бе в 38-та минута, когато Алваро Гонзалес намери Клозе, но немският национал от няколко метра стреля над вратата. Десетина минути по-рано Ерненеш също стреля много опасно от над 20 метра, но хърватският страж на Удинезе успя да се намеси и да спаси вратата си от трето попадение.

Втората част отново започна с натиск на Лацио. В 51-та минута Кандрева пробра шут от изгодна позиция отляво по атаката, но стреля в аут. Играчите на Франческо Гуидолин от своя страна не успяваха да променят съотношението на терена, въпреки че на почивката неубедителният Антонио ди Натале бе заменен от Луис Муриел.

И точно, когато ситуацията за Лацио изглеждаше отлична, Удинезе успя да намали. В 60-та минута Клозе изгуби топката в противниковото наказателно поле и гостите организираха бърза контраатака. Влезлият като резерва Андреа Лазари намери Муриел на ръба на засадата, колумбиецът напредна и останал очи в очи с Федерико Маркети го преодоля за 2:1.

Дошлият като от нищото гол преобърна ситуацията на терена. "Орлите" се изнервиха, а играчите в черно-бяло видимо се активизираха и двубоят се превърна в истинска битка.

В 75-та минута Удинезе пропусна уникален шанс да материализира натиска си. Груба грешка на Алваро Гонзалес позволи на Майкузел да му отнеме топката и да намери Пьотр Зелински сам самичък на десетина метра фронтално срещу вратата. Полякът обаче отигра фрапиращо лошо топката и вместо в мрежата на Маркети я прати високо над вратата.

До края на двубоя инициативата бе изцяло в тима на Удинезе. След 60-та минута играчите на Гуидолин имаха повече положения отколкото за час игра преди това, но така и не успяха да вкарат второ попадение.

В самия край на срещата силите им като че ли привършиха и Ернанеш можеше да успокои страстите с трети гол за Лацио, но от удобна позиция стреля право в ръцете на Келава.

В заключителните секунди на даденото от съдията продължение Маурицио Домици пробва да си изпроси дузпа, но реферът Андреа Джервасони не се хвана на неговия трик и с това бе сложен точка на спора на "Олимпико".